Szwajcaria
Bp Karpiński w Polskiej Misji Katolickiej
Reklama
Bp Ryszard Karpiński - delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji w dniach 2-7 stycznia br. odwiedził Polską Misję Katolicką w Szwajcarii i spotkał
się z rodakami w różnych ośrodkach duszpasterskich na Mszy św. i na tradycyjnym opłatku: w Genewie, Marly, Zurychu, Zugu, Zuchwilu, Monthey i w Lozannie.
Odwiedził polskie siostry ze Zgromadzenia św. Piotra Klawera w Zugu i ze Zgromadzenia Opatrzności Bożej w Sionie i Visp. Przeprowadził
ważne rozmowy z przedstawicielami hierarchii i laikatu Kościoła w Szwajcarii na temat dalszego funkcjonowania duszpasterstwa polonijnego, koncentrującego się wokół Polskich
Misji Katolickich w Marly, obejmującej swoim zasięgiem kantony francuskojęzyczne i włoskie Szwajcarii, oraz w Zurychu - dla części języka niemieckiego. Wokół tych
dwóch misji, kierowanych w Marly przez ks. prał. Krystiana Gawrona i w Zurychu - przez ks. prał. Włodzimierza Czerwińskiego, skupia się 16 innych ośrodków duszpasterskich,
do których polscy duszpasterze, wspomagani przez księży studentów, docierają albo w każdą niedzielę, albo przynajmniej raz w miesiącu.
W duszpasterstwie polonijnym w Szwajcarii, podobnie jak i w duszpasterstwie szwajcarskim, ważną rolę odgrywają rady, organizacje i stowarzyszenia katolików
świeckich, zaangażowanych w życie Kościoła. Dlatego dwukrotnie bp Karpiński spotkał się z przedstawicielami zarządów tych organizacji: Ogólnoszwajcarskiej Rady Koordynacyjnej, Ogólnoszwajcarskiej
Rady Duszpasterskiej, Fundacji o. Bocheńskiego na rzecz Katolickiego Domu Polskiego w Marly i Stowarzyszenia Przyjaciół PMK w Marly.
Oprócz wizyt roboczych z biskupami w Sionie i w Zurychu na temat dalszego funkcjonowania obu misji polskich złożył wizyty kurtuazyjne biskupom rezydującym
we Fryburgu, Lozannie i Genewie. Spotkał się także ze stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy ONZ i przy międzynarodowych organizacjach w Genewie
- abp. Silvano Tomasi CS.
Ziemia Święta
Jeśli sytuacja w Ziemi Świętej nie zmieni się, to za 20 lat w ojczyźnie Chrystusa w ogóle może nie być chrześcijan. Od 1948 r. do obecnej chwili wyemigrowało ich z Ziemi Świętej ponad 230 tys. W samej Jerozolimie mieszka jedynie ok. 14 tys. chrześcijan wśród blisko 600 tys. mieszkańców, co stanowi zaledwie niecałe 3%. Liczba chrześcijan w Jerozolimie kształtuje się obecnie na poziomie stanu z 1922 r., co oznacza, że od tego czasu przy ogromnym wzroście liczby mieszkańców, ich liczba w stosunku do liczby przedstawicieli innych wyznań zmniejszyła się 8 razy. Zdecydowany spadek obecności chrześcijan w ojczyźnie Jezusa spowodowany jest trudną sytuacją ekonomiczną, która zmusza tysiące osób do emigracji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Niemcy
Reklama
Próby ograniczania w Niemczech religii do wymiaru prywatnego skrytykował kard. Joseph Ratzinger. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary przewodniczył nabożeństwu na zakończenie roku w katedrze w Ratyzbonie. W swej homilii odniósł się do niedawnej wypowiedzi Johannesa Raua. Zdaniem prezydenta Niemiec, w przypadku zakazu noszenia w szkole muzułmańskiego czarczafu nie powinno w niej być również miejsca na krzyż czy inne symbole religijne. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary w sposób szczególny skrytykował pomysł usuwania krzyża. Przypomniał, że jest on znakiem pojednania i zbawienia dla wszystkich. „Jeśli chrześcijaństwo zostanie usunięte z życia publicznego, społeczeństwo utraci jedno z istotnych źródeł pokojowego współżycia” - przestrzegł.
Belgia
Przeciwko prawnemu zakazowi „ostentacyjnej” obecności symboli religijnych w szkołach belgijskich zaprotestowali dyrektor generalny Stowarzyszenia Szkół Katolickich w Belgii Armand Beauduin i Rada Islamska - najważniejsza organizacja muzułmańska w tym kraju. Beauduin uważa, iż jest wielkim błędem prawne zabranianie obecności symboli religijnych w szkołach. „Ogólny zakaz nie uwzględnia obowiązujących już zwyczajów panujących w szkołach” - twierdzi. Tymczasem 6 stycznia br. dwóch belgijskich senatorów zapowiedziało, że złożą w parlamencie projekt ustawy zakazujący obecności symboli religijnych, takich jak muzułmańskie chusty czy krzyże, w szkołach i budynkach administracji publicznej. Ich zdaniem, podobnie jak we Francji, takie prawo powinno zostać jak najszybciej wprowadzone. Ma ono chronić „neutralność światopoglądową państwa, jak również równouprawnienie kobiet i mężczyzn”.
Liban
Najważniejsze miejsce kultu maryjnego w Libanie - sanktuarium Matki Bożej Libańskiej obchodzi stulecie swego istnienia. Jubileuszowe obchody rozpoczęto 4 stycznia br. uroczystą Mszą św. sprawowaną przez maronickiego patriarchę Antiochii - kard. Nasrallaha Sfeira. Uroczystość zgromadziła, oprócz wielkiej rzeszy wiernych, biskupów wszystkich obrządków katolickich i chrześcijańskich w kraju, przedstawicieli prezydenta Libanu, premiera i przewodniczącego parlamentu, jak również wiele osobistości ze świata polityki i kultury. Sanktuarium, porównywalne z polską Jasną Górą, jest miejscem wyjątkowo bliskim sercu każdego Libańczyka, tak dla chrześcijan, jak i dla muzułmanów. Jest ono uznawane za sanktuarium narodowe.
Tydzień na świecie
Jan Paweł II był dla Włochów w 2003 r. najpopularniejszą osobistością polityki międzynarodowej. W opublikowanym sondażu włoskiego dziennika La Repubblica za Papieżem opowiedziało się 18,7% pytanych. Drugie miejsce w sondażu zajął prezydent USA - George W. Bush (8%).
We Włoszech rozpoczęła nadawanie pierwsza katolicka telewizja w Internecie - „Papaboys Web Television”. Adresowana jest głównie do młodych ludzi.
Holender Jaap de Hoop Scheffer objął funkcję sekretarza generalnego NATO. Priorytetem nowego szefa Sojuszu jest m.in. kontynuacja trudnej misji NATO w Afganistanie, gdzie aktywnie działa al-Kaida.
Na amerykańskich granicach zwiększono środki bezpieczeństwa: obcokrajowcy wjeżdżający do USA są fotografowani, zdejmuje się im także odciski palców.
Po raz pierwszy w ciągu 40 lat wojny domowej w Kolumbii legalne władze zatrzymały jednego z przywódców lewackiej partyzantki FARC - Ricarda Palmerę.
Przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi oświadczył m.in., że jeśli przywódcom państw UE nie uda się w tym roku dojść do porozumienia w sprawie konstytucji unijnej, to może dojść do powstania „Europy dwóch prędkości”. Wcześniej Francja i Niemcy zapowiadały, że mogą przewodzić „pionierskim grupom” składającym się z podobnie myślących krajów na rzecz bliższej integracji.
Wybory parlamentarne w Serbii wygrali nacjonaliści z Serbskiej Partii Radykalnej Vojslava Szeszelja (mimo iż jest on sądzony w Hadze, zdobył mandat poselski). Partie o rodowodzie demokratycznym mają jednak ponad połowę miejsc w parlamencie.
Prezydent Władimir Putin zapowiedział, że w marcu br. będzie ponownie kandydował na urząd prezydenta Rosji.
Według sondaży, aż 88% Rosjan przyznaje się do uroczystego obchodzenia prawosławnego Bożego Narodzenia.
Micheil Saakaszwili, przywódca „rewolucji róż”, która doprowadziła do dymisji Eduarda Szewardnadzego, został nowym prezydentem Gruzji. W przyspieszonych wyborach poparło go 86% głosujących.
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze zbada - na wniosek Zgromadzenia Ogólnego ONZ - legalność budowy przez Izrael muru oddzielającego ten kraj od terytoriów Autonomii Palestyńskiej. Tymczasem rząd izraelski kontynuuje budowę muru, mimo protestów Palestyńczyków i światowej opinii publicznej.
W Izraelu doszło do kolejnego buntu wojskowych przeciwko zbrodniczej polityce rządu. Żołnierze specjalnej jednostki komandosów Sayeret Matkal odmówili pełnienia służby na palestyńskich terytoriach okupowanych. Według izraelskiej gazety Haaretz, w liście skierowanym do premiera Ariela Szarona oświadczyli oni, że działania armii na terenie Autonomii są nielegalne i niemoralne.
Libia ogłosiła, że wyrzeka się broni masowego rażenia. Eksperci wpuszczeni do najtajniejszych laboratoriów pod Trypolisem uznali, że reżim Muammara Kaddafiego był dużo bliżej wyprodukowania broni atomowej, niż dotąd sądzono.
Na Marsie wylądowała amerykańska sonda „Spirit”. Będzie się zajmowała badaniami geologicznymi i poszukiwaniem wody na Czerwonej Planecie.