Reklama

Niedziela Świdnicka

Parafia pw. Św. Antoniego Padewskiego w Pieszycach

Odpust w Kamionkach - Najwierniejszy przyjaciel na całe życie

- Nie tylko dzieciom potrzebna jest pomoc aniołów, ale nam wszystkim – mówił bp Adam Bałabuch 26 września, w kościele filialnym w Kamionkach.

Świeci Aniołowie Stróżowie, patronują niewielkiej wspólnocie w Kamionkach, położonej u podnóża Gór Sowich, należącej do pieszyckiej parafii św. Antoniego. W przeddzień ich liturgicznego wspomnienia na zaproszenie ks. prał. Edwarda Dzika, do wsi liczącej 800 dusz, przybył bp Adam Bałabuch, aby wspólnie z mieszkańcami uwielbić Boga w Jego stworzeniach.

Oczy duszy

Podczas sprawowanej Mszy św. bp Bałabuch wygłosił homilię, w której zaznaczył, że jeżeli wiemy cokolwiek o istnieniu aniołów, to tylko dzięki wierze, zakorzenionej w Objawieniu. - Jedynie wiara objawia nam ich istnienie. By spotkać się z aniołami, aby ich słyszeć i z nimi rozmawiać, potrzeba wejść na płaszczyznę nadprzyrodzoną. Tam ogląda się ich przy pomocy tego, co św. Augustyn nazywa „oczami duszy” – tłumaczył homileta, podkreślając, że to nie tylko dzieciom potrzebna jest pomoc aniołów, bo wyobraźnia religijna najczęściej przedstawiała anioła stróża w towarzystwie znajdujących się w niebezpieczeństwie dzieci, ale także młodzieży i dorosłym. Wszak ludzie dorośli narażeni są bardziej na niebezpieczeństwa i trudności.

Stanisław Bałabuch

Jak pomagają aniołowie?

Następnie biskup przypomniał, że objawienie Boże, zawarte w Piśmie Świętym mówi nam o naturze aniołów i charakterze ich posłannictwa. - Są oni istotami czysto duchowymi, wolnymi i rozumnymi. Bóg powierzył sprawowanie opieki nad każdym ludzkim stworzeniem jednej z tych istot. Obok każdego człowieka stoi najwierniejszy przyjaciel, dany nam przez Boga na całe życie. Niewidzialny towarzysz drogi, świadek naszych osobistych wysiłków – wymieniał, dodając, że aniołowie niosą pomoc także w sprawach duchowych, pobudzają i zachęcają do modlitwy, a także podtrzymują ją i wspomagają. – Aniołowie dają dobre natchnienia, potrzeba tylko by zostały przez ludzi przyjęte. Tylko ci doświadczają ich obecności, którzy zwracają się do nich o pomoc, którzy są przeświadczeni o ich istnieniu – zwrócił uwagę przewodniczący liturgii, zachęcając do odświeżenia relacji z najlepszym przyjacielem danym nam przez Boga.

Podziękowanie dla parafian

Na zakończenie w imieniu bp Marka Mendyka, bp Adam wręczył listy gratulacyjne wybranym parafianom, którzy swoją pracą i ofiarą wsparli dzieło remontu kościoła filialnego w ostatnich latach. Przypomnijmy, że świątynia pochodząca z końca XVIII wieku jest sukcesywnie odnawiana. W minionych latach wzmocniono konstrukcję ścian i odnowiono elewacje strony południowej świątyni.

Stanisław Bałabuch

2021-09-26 16:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Czaja przebywa w szpitalu. Biskupi pomocniczy proszą o modlitwę

2023-01-31 15:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Czaja

Karol Porwich /Niedziela

Ordynariusz diecezji opolskiej od kilku dni temu skarżył się na gorsze samopoczucie. Przewieziono go do szpitala na badania. Biskupi pomocniczy proszą kapłanów i wiernych o modlitwę o jego zdrowie.

Ks. dr Joachim Kobienia, sekretarz biskupa opolskiego i rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Opolu, poinforomwa, iż ordynariusz diecezji opolskiej w piątek 27 stycznia poczuł się gorzej. Konieczna była hospitalizacja. Na miejscu trwają badania, z pomocą których lekarze chcą ustalić przyczyny infekcji.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie opłatkowe pszczelarzy, sadowników i leśników w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

2023-02-01 21:41

Biuro Prasowe AK

    Spotkanie opłatkowe pszczelarzy, sadowników i leśników w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

    - Chcę podkreślić odpowiedzialność, która spoczywa na człowieku za to wielkie dobro, jakim jest świat. Pan Bóg stawiając człowieka na szczycie stworzeń, nie upoważnił go do tego, by świat niszczył i rujnował, ale powołał go, by w Jego imię opiekował się światem i o niego się troszczył – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego pszczelarzy, sadowników i leśników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję