Reklama

Aspekty

Św. Jadwiga patronką Krosna Odrzańskiego

Św. Jadwiga decyzją Stolicy Apostolskiej - już oficjalnie - została patronką Krosna Odrzańskiego.

[ TEMATY ]

św. Jadwiga Śląska

Krosno Odrzańskie

Karolina Krasowska

- Po przekazaniu prośby do Watykanu, ten odpowiedział oficjalnym pismem zezwalającym czcić św. Jadwigę jako patronkę Krosna Odrzańskiego - mówi ks. Zbigniew Samociak

- Po przekazaniu prośby do Watykanu, ten odpowiedział oficjalnym pismem zezwalającym czcić św. Jadwigę jako patronkę Krosna Odrzańskiego - mówi ks. Zbigniew Samociak

7 października w Domu Biskupim w Zielonej Górze bp Tadeusz Lityński przekazał burmistrzowi Krosna Odrzańskiego dekret Stolicy Apostolskiej o ustanowieniu św. Jadwigi patronką Krosna Odrzańskiego. W spotkaniu, oprócz włodarza miasta, uczestniczyli także proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej - ks. Zbigniew Samociak oraz przedstawiciele komitetu obywatelskiego, którzy wyszli z inicjatywą ustanowienia świętej patronką miasta.  

- Dzisiaj oficjalnie ksiądz biskup przekazał watykański dekret burmistrzowi i przewodniczącemu Rady Miasta. Wcześniej zawiązał się komitet obywatelski ustanowienia św. Jadwigi patronką miasta Krosna Odrzańskiego. Zgłoszono to do Rady Miasta, a ta przegłosowała oświadczenie woli przekazania sprawy władzom kościelnym - mówi ks. Zbigniew Samociak.

- Po przekazaniu prośby do Watykanu, ten odpowiedział oficjalnym pismem zezwalającym czcić św. Jadwigę jako patronkę Krosna Odrzańskiego. Gdziekolwiek człowiek nie spojrzy, to w wielu miejscach, tu w Krośnie, jej ślady widać. Mamy Zamek Piastowski, gdzie przebywała, gdzie umarł jej mąż Henryk Brodaty, jest kościół parafialny pod jej wezwaniem, mamy plac, który nosi jej imię. Jesteśmy w posiadaniu relikwii pierwszego stopnia św. Jadwigi z Trzebnicy, a także mamy specjalne nabożeństwo ku jej czci - dodaje proboszcz. 

19 kwietnia br. do Urzędu Miasta wpłynęła obszerna dokumentacja zawierająca oddolny wniosek mieszkańców miasta o ustanowienie św. Jadwigi Śląskiej patronką Krosna Odrzańskiego. Wniosek złożyła grupa mieszkańców zawiązana w formie komitetu obywatelskiego, natomiast pod samą inicjatywą podpisało się 866 mieszkańców. Wniosek po weryfikacji trafił pod obrady Rady Miasta, która następnie przyjęła oświadczenie o ustanowieniu św. Jadwigi patronką Krosna Odrzańskiego.  W dalszej kolejności przewodniczący Rady Miasta wystąpił do biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej o przesłanie prośby mieszkańców do Stolicy Apostolskiej.

Wiadomo już, że Watykan pozytywnie rozpatrzył wniosek w tej sprawie i dekretem Stolicy Apostolskiej św. Jadwiga - już oficjalnie - została ustanowiona Patronką Miasta Krosna Odrzańskiego.

2021-10-07 15:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Troska o piastowskie dziedzictwo

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 18/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Krosno Odrzańskie

rewitalizacja

Karolina Krasowska

Cieszymy się, że władze naszego miasta zaangażowały się w rewitalizację kościoła parafialnego – mówi ks. kan. Zbigniew Samociak

Cieszymy się, że władze naszego miasta zaangażowały się w rewitalizację kościoła parafialnego – mówi ks. kan. Zbigniew Samociak

Trwają starania, by św. Jadwiga Śląska została patronką Krosna Odrzańskiego. Już niebawem nowy blask zyskają związane z nią wiekowe krośnieńskie zabytki.

Złożony w ministerstwie projekt na ponad 20 mln zł pn. „Piastowskie dziedzictwo Świętej Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim” zakłada szereg działań rewitalizacyjnych w kościele św. Jadwigi Śląskiej i Zamku Piastowskim.

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Przyjdź, zobacz, zostań, jeżeli chcesz!

2023-01-28 13:25

Marzena Cyfert

Ks. Marek Chrzanowski

Ks. Marek Chrzanowski

Trwa spotkanie dla kobiet, zorganizowane przez Orioński Instytut Świecki. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim sprawował ks. Marek Chrzanowski, kapłan, poeta, ceniony rekolekcjonista i kierownik duchowy.

Na spotkaniu obecne były członkinie Instytutu z Łodzi, Wrocławia i zaproszeni goście. W homilii ks. Chrzanowski zauważył, że są takie chwile i wydarzenia w naszym życiu, które są niepowtarzalne, a które Bóg daje nam po to, żebyśmy je głęboko przeżyli i żebyśmy potrafili w nich zobaczyć coś wyjątkowego; coś takiego, co pozostanie w sercach na długo, albo nawet na zawsze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję