Reklama

Watykan

Prokurator proponuje wznowienie śledztwa w sprawie nieruchomości w Londynie

Prokurator zaproponował we wtorek 5 października zasadniczo ponowne rozpoczęcie dochodzenia w sprawie oszustw i korupcji w związku z inwestycją Stolicy Apostolskiej w nieruchomość w Londynie o wartości 350 milionów euro (406,1 milionów dolarów), aby rozwiązać problemy proceduralne, które zdaniem obrony są tak poważne, że powinny unieważnić akt oskarżenia – donosi agencja Associated Press.

[ TEMATY ]

Watykan

Londyn

Monika Książek

Zastępca promotora sprawiedliwości (prokuratora) Alessandro Diddi złożył zaskakującą ofertę wycofania wszystkich dowodów i ponownego przesłuchania podejrzanych na początku drugiej sesji Trybunału Państwa Watykańskiego w procesie, który rozpoczął się w lipcu b.r. Diddi stwierdził, że jego urząd zawsze działał pragnąc zapewnić, aby były respektowane prawa oskarżonych, i nazwał swoją propozycję „zdroworozsądkowym" sposobem na odniesienie się do zastrzeżeń obrony.

Natomiast obrona określiła wnioski Diddiego jako "całkowicie niedopuszczalne" i przekazała wniosek o nieważność procesu: według adwokatów dekret o wezwaniu na rozprawę powinien być uznany za nieważny, zarówno z powodu braku przesłuchania niektórych oskarżonych, jak i z powodu braku kompletności akt, w szczególności z powodu braku wizji wideo przesłuchania bpa Alberto Perlasca, które w procesie jest tak zwanym "dowodem koronnym".

Adwokaci 10 oskarżonych, w tym kard. Angelo Becciu, oskarżyli biuro Diddiego o zatajenie przed nimi kluczowych dowodów i nieprzesłuchanie podejrzanych podczas fazy dochodzeniowej na temat wszystkich zarzutów, które znalazły się w akcie oskarżenia. Twierdzą, że te i inne rzekome błędy proceduralne powinny spowodować odrzucenie całego aktu oskarżenia. W ich opinii takie błędy naruszają procedury watykańskie i zaszkodziły ich zdolności do obrony. Prokuratorzy nie dotrzymali terminów udostępnienia wszystkich dowodów i nie zastosowali się do nakazu z 29 lipca, aby przekazać nagrania z przesłuchań podejrzanego, który stał się głównym świadkiem w sprawie, prałata Alberto Perlaski. O godz. 11.45 przewodniczący Trybunału, Giuseppe Pignatone odroczył rozprawę do jutra rana, kiedy to odczyta postanowienie, w którym wypowie się na temat propozycji Diddiego, by wstrzymać proces, tak, aby podejrzani mogli zostać przesłuchani.

Proces dotyczy inwestycji Stolicy Apostolskiej w 2013 roku w londyńskie przedsięwzięcie na rynku nieruchomości, które przyniosło Watykanowi straty w wysokości dziesiątków milionów euro. Prokuratorzy oskarżyli brokerów o wyłudzenie pieniędzy od Stolicy Apostolskiej, a kilku watykańskich urzędników o nadużycie urzędu, korupcję i inne zarzuty.

Reklama

Prał. Perlasca, który kierował biurem administracyjnym Sekretariatu Stanu, był urzędnikiem watykańskim najbardziej zaangażowanym w londyńską transakcję. Początkowo był głównym podejrzanym, ponieważ to on podpisał umowy z pośrednikami. Jednak po pierwszych przesłuchaniach zwolnił swojego adwokata i najwyraźniej zaczął współpracować z prokuratorami. Informacje z jego kolejnych przesłuchań były tak ważne dla prokuratury, że uchroniły go przed aktem oskarżenia i stały się podstawą kilku zarzutów wobec 10 oskarżonych. Jedno z przesłuchań doprowadziło do oskarżenia o manipulowanie świadkami kardynała Angelo Becciu, jedynego kardynała stojącego przed sądem.

Obrona widziała jedynie streszczenie zeznań prał. Perlaski, a nie pełne przesłuchania, a zespół prawny Becciu dowiedział się o oskarżeniu o manipulowanie świadkami dopiero po ogłoszeniu aktu oskarżenia 3 lipca. Procedury watykańskie wymagają, aby podejrzani mogli odpowiedzieć na zarzuty przed rozpoczęciem procesu.

2021-10-05 17:48

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: nowy prefekt Kongregacji Nauki Wiary przedstawił książkę o teologii Franciszka

[ TEMATY ]

Watykan

kongregacja

KAI

Abp Luis Francisco Ladaria Ferrer

Abp Luis Francisco Ladaria Ferrer

Cytat z kard. Josepha Ratzingera – Benedykta XVI, iż to nie “teolog, ale Bóg jest podmiotem teologii”, przypomniał abp Luis Francisco Ladaria SI podczas prezentacji książki o teologii fundamentalnej papieża Franciszka. Spotkanie z mediami, które odbyło się 13 grudnia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, było pierwszym publicznym wystąpieniem hiszpańskiego jezuity od czasu, gdy 1 lipca Ojciec Święty mianował go prefektem Kongregacji Nauki Wiary (na miejsce kard. Gerharda L. Müllera).

Książka „Dal chiodo alla chiave. La teologia fondamentale di Papa Francesco” (Od gwoździa do klucza. Teologia fundamentalna papieża Franciszka) ukazała się nakładem Watykańskiej Księgarni Wydawniczej (LEV) pod redakcją prof. Micheliny Tenace i liczy 160 stron. Swój wkład do jej wydania wniosło łącznie 9 naukowców z wydziału teologii fundamentalnej Gregorianum.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. prof. zw. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska na ratunek ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 18:03

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

W nocy z 5 na 6 lutego doszło do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Turcji, przy granicy z Syrią. Największe zniszczenia odnotowano w Turcji i Syrii, natomiast wstrząsy odczuli także mieszkańcy Libanu, Iraku i Cypru. Ofiarom katastrofy pomoc niesie Caritas Polska.

Wstrząsy były bardzo rozległe, a ich siłę oszacowano na 7,8 stopnie w skali Richtera. Na ulicach wielu miast zalega gruz, a pod nim wciąż tkwią ofiary katastrofy. Do tej pory zginęło ponad 900 osób w Turcji i ponad 200 osób w Syrii. Rannych jest w sumie ok. 6000 osób. Ludzie próbują się wydostać z miast, jak najdalej od zabudowań, z obawy przed zawaleniem się kolejnych budynków. Na ulicach tworzą się więc potężne korki. Akcję ratowniczą utrudniają padający śnieg i deszcz. Skala katastrofy skłoniła władze tureckie do ogłoszenia alarmu 4 stopnia, co oznacza, że proszą o pomoc międzynarodową. Szczególnie mocno ucierpiała diecezja Anatolii. W mieście Iskenderun zawaliła się katedra. Zniszczeniu uległy także biura Caritas, świadczące na co dzień pomoc potrzebującym, dlatego Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Sytuacji Kryzysowych i władze diecezjalne alarmują, by beneficjenci pozostali poza tym terenem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję