Reklama

Kościół

Drugi dzień wizyty ad limina Apostolorum: Nie dajmy zniszczyć Bożej świątyni w nas

„Niech nic nie krępuje naszych rąk i naszych serc. Nie dajmy zniszczyć Bożej świątyni w nas. Nie niszczmy jej sami. Nie pozwólmy, aby wdarł się do niej zgiełk tego świata. Nie wystawiajmy na próbę naszego Pana, który musiał skręcić bicz na tych, którzy uczynili targowisko z domu Jego Ojca. Nie poddawajmy się zwątpieniu w najtrudniejszych nawet sytuacjach” – apelował metropolita lubelski podczas Mszy św. w papieskiej bazylice św. Jana Chrzciciela na Lateranie.

[ TEMATY ]

ad limina

abp Stanisław Budzik

ad limina Apostolorum

Karol Porwich/Niedziela

Metropolita lubelski przewodniczył dzisiaj Mszy św. koncelebrowanej przez biskupów metropolii warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej biorących udział w wizycie ad limina Apostolorum.

Abp Budzik nawiązał do dzisiejszej Ewangelii mówiącej o wypędzeniu przekupniów z świątyni. „W świątyni poświęconej Najświętszemu Zbawicielowi otwieramy się na zbawienie i dziękujemy za odkupienie jakie Bóg, który jest miłością, ofiaruje człowiekowi w Jezusie Chrystusie” – przypomniał arcybiskup. Zaznaczył, że w świątyni sprawowana jest ofiara eucharystyczna, która jest początkiem przemiany człowieka. Przywołał słowa papieża Benedykta XVI, że w Eucharystii „śmierć zamienia się w życie”, „dokonuje się zwycięstwo miłości nad nienawiścią” i „zwycięstwo miłości nad śmiercią”.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że „wypędzając kupców ze świątyni Chrystus widzi, że świątynia jest zagrożona, że zewnętrzny trud przesłania prawdziwą chwałę Bożą, ofiara materialna przesłania to, co jest najbardziej istotne, najważniejsze, serca ludzi skruszonych, otwartych na Boże miłosierdzie, miłosierne względem bliźniego”. „Chęć zysków przesłania chwałę Bożą i troskę o zbawianie człowieka. Świątynia materialna jest wyrazem tego co stanowi człowiek. Jezus mówiąc o świątyni miał na myśli świątynię swego ciała i miał także na myśli świątynię naszego serca. Jakże często staje się ona środowiskiem chaotycznych myśli, nieuporządkowanych pragnień, złych zamiarów. Tę naszą świątynię Chrystus chce oczyścić, wszystko, co zaciemnia świadectwo naszej wiary, chce w niej zamieszkać napełnić swoją świętością” – mówił abp Budzik.

Metropolita lubelski przytoczył fragment notatek duchowych bł. kard. Stefana Wyszyńskiego „Z głębi duszy”, które prymas Polski zapisywał w czasie swojego odosobnienia. Notatka nosi tytuł „Związane ręce Chrystusa”. „Związane ręce Chrystusa są podobne do ludzkich dłoni. Ci którzy związali Chrystusowi dłonie chcieli, by na pewno widzieć Chrystusa z dłońmi skrepowanymi. Iluż ludzi pracuje by związać dłonie Chrystusowi. Ci którzy dzisiaj nie mają władzy nad Bogiem, sięgają po ręce tych ludzi, do których należy rozwiązywanie rąk Bogu. Im więcej jest wysiłku, by związać ręce Chrystusowi, tym więcej musi być kapłańskiego trudu, aby te błogosławione ręce rozwiązywać” – napisał bł. Stefan Wyszyński i modlił się: „Pozwól mi rozwiązywać w oczach ludzkich Twoje dłonie, abyś swobodnie mógł działać, błogosławić i odnajdywać także tych, którzy Twoje dłonie krępują. Rozwiąż ich serca, by doznali Twojej miłości”.

Reklama

Abp Budzik wezwał, aby „nic nie krępowało naszych rąk i naszych serc”. „Nie dajmy zniszczyć Bożej świątyni w nas. Nie niszczmy jej sami. Nie pozwólmy, aby wdarł się do niej zgiełk tego świata. Nie wystawiajmy na próbę naszego Pana, który musiał skręcić bicz na tych, którzy uczynili targowisko z domu Jego Ojca. Nie poddawajmy się zwątpieniu w najtrudniejszych nawet sytuacjach” – zaapelował metropolita lubelski.

Podziel się cytatem

Reklama

Zwracając się do współbraci biskupów powiedział: „Jest takie zdanie w Ewangelii, które powinno wzbudzać w nas niepokój i nas mobilizować: czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie”.

Abp Budzik nawiązał do wspominanej dzisiaj w polskim Kościele św. Faustyny, która napisała w swoim „Dzienniczku”, że z Polski wyjdzie iskra, która przygotuje świat na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Przypomniał, że wielu odnosiło to do św. Jana Pawła II, który delikatnie odsuwał od siebie to proroctwo i wzywał do głoszenia i dawania świadectwa Bożemu Miłosierdziu całemu światu.

„Wyjdźmy z tej bazyliki, matki i głowy wszystkich kościołów świata z mocnym przekonaniem, że Bóg jest we wnętrzu swojego Kościoła, że Pan Zastępów jest z nami” – zakończył homilię metropolita lubelski.

W modlitwie wiernych modlono się m. in. za Kościół, aby „prowadził ludzkość do wiecznej świątyni Nieba”, za papieża Franciszka, biskupa Rzymu i proboszcza świata, aby „przewodził wszystkim w miłości”, za wszystkich przygotowujących się do sakramentów, aby „były one źródłem odrodzenia i wyznania wiary” oraz za wszystkich arcybiskupów i biskupów biorących udział w wizycie ad limina Apostolorum „o obfite owoce tego czasu”

Mszą św. w Bazylice Laterańskiej arcybiskupi i biskupi metropolii warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej rozpoczęli drugi dzień wizyty ad limina Apostolorum w Watykanie. Cały dzień spędzą odwiedzając różne watykańskie dykasterie i urzędy.

2021-10-05 11:02

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Było to spotkanie ojca ze swoimi synami

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

diecezja kielecka

ad limina Apostolorum

www.diecezja.kielce.pl

-Ad limina czyli pielgrzymowanie do grobów Apostołów jest czasem spotkania biskupów z Ojcem Świętym oraz okazją do rozmów i modlitwy. Czym była to pielgrzymka dla Księdza Biskupa?

Ksiądz Biskup Jan Piotrowski - Cieszę się że w grupie 23 biskupów mogliśmy ofiarować naszą modlitwę Ojcu Świętemu i rozważyć aktualność prymatu papieża, zgodnie z życzeniem Pana Jezusa „Piotrze umacniaj swoich braci w wierze”. Pierwszą taką pielgrzymkę odbyłem jako biskup pomocniczy w diecezji tarnowskiej. Teraz, po siedmiu latach posługi w diecezji kieleckiej, to spotkanie było dla mnie potrzebnym przeżyciem, otwierającym spojrzenie, umysł i serce na życie Kościoła i współczesne wyzwania. W czasie celebracji w czterech Bazylikach Większych modliłem się również za Kościół, rodziny, małżeństwa, ogarniając różne potrzeby diecezjan.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Sympozjum ,,Oblicza pojednania”

2023-01-28 14:31

[ TEMATY ]

Toruń

O. Tadeusz Rydzyk

radiomaryja.pl

W pojednaniu powinniśmy myśleć po katolicku i po polsku, w duchu najlepszych Polaków, naszych wzorców. Śp. ks. bp Stanisław Stefanek mówił o tym, dlaczego nie możemy radzić sobie w Polsce. Kiedyś dawaliśmy radę w najtrudniejszych czasach, nawet komunizmu, gdy nas dzielili. Teraz nie możemy sobie poradzić, bo Polacy i katolicy korzystają z mediów, które nie są polskiego ducha – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, CSsR, prof. AKSiM, dyrektor i założyciel Radia Maryja, podczas sympozjum ,,Oblicza pojednania” w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej odbywa się kolejne sympozjum z cyklu ,,Oblicza”. Tegoroczne spotkanie przebiegło pod hasłem „Oblicza pojednania” z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję