Reklama

Watykan

Papieski pawilon na wystawie światowej EXPO 2020 w Dubaju

Od dziś do końca marca Stolica Apostolska jest obecna na wystawie światowej EXPO 2020 w Dubaju. Watykański pawilon, przygotowany przez Papieską Radę ds. Kultury, łączy elementy sztuki, nauki i wiary pod hasłem międzyludzkiego braterstwa oraz dialogu między kulturami i religiami. Po raz pierwszy w historii Watykan prezentuje się w kraju Bliskiego Wschodu o większości muzułmańskiej.

[ TEMATY ]

EXPO

papieski pawilon

Dubaj

Symbolami papieskiego pawilonu są dwa historyczne spotkania: św. Franciszka z sułtanem Al-Kamilem, które miało miejsce 800 lat temu, oraz Papieża Franciszka z wielkim imamem Al-Tayyibem w Abu Zabi, które odbyło się w lutym 2019 r. „Pragnieniem Ojca Świętego jest nadanie uniwersalnego charakteru podpisanej wówczas deklaracji o ludzkim braterstwie dla pokoju” – czytamy w komunikacie watykańskiego biura prasowego.

Tematem przewodnim papieskiego pawilonu jest „Pogłębianie więzi”, co podkreśla potrzebę budowania coraz bardziej solidnych relacji między ludźmi, kulturami i religiami, i wpisuje się w ogólny temat tegorocznego EXPO, który brzmi: „Łącząc umysły tworzymy przyszłość”.

W skład pawilonu, zaprojektowanego przez ks. Tomasza Trafnego i włoskiego architekta Giuseppe Di Nicole, wchodzi reprodukcja fresku Giotta „Spotkanie Franciszka z sułtanem”, który znajduje się w bazylice w Asyżu oraz egzemplarz deklaracji z Abu Zabi. To wydanie dwujęzyczne, angielsko-arabskie, ze wstępem autorstwa Papieża Franciszka oraz emira Dubaju, szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma. W watykańskim pawilonie można zobaczyć także inne reprodukcje watykańskich dzieł sztuki, takich jak „Stworzenie Adama” Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej, oryginały ważnych rękopisów z Biblioteki Watykańskiej, a nawet mundury Gwardii Szwajcarskiej.

Reklama

Zwiedzający będą witani i oprowadzani przez członków Młodzieży Franciszkańskiej. Trwają prace nad aplikacją, która umożliwi dostęp do wystawy osobom, które nie mogą odwiedzić osobiście papieskiego pawilonu.

EXPO to największe wydarzenie gospodarczo-promocyjne na świecie. Według organizatorów w ciągu najbliższych sześciu miesięcy pawilony wystawowe odwiedzi łącznie ponad 18 mln osób.

Rodzimy biznes w Dubaju promuje również Polska. W naszym pawilonie prezentowane są głównie firmy z branż o największym potencjale eksportowym na rynki Bliskiego Wschodu, ale także walory turystyczne naszego kraju oraz osiągnięcia naukowe.

Światowe Wystawy EXPO mają bogatą historię. Pierwsza odbyła się w Londynie w 1751 r. Ich celem jest prezentacja dorobku kulturalnego, naukowego i technicznego krajów i narodów świata. Wystawy od zawsze były okazją do współzawodnictwa w różnych dziedzinach produkcji. W 1889 r., specjalnie na EXPO, zbudowano w Paryżu Wieżę Eiffla, która miała zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki.

2021-10-01 17:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Msza św. miesiąc po śmierci Benedykta XVI

2023-01-31 15:58

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

We wtorek rano, dokładnie miesiąc po śmierci Benedykta XVI, abp Georg Gänswein przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii w Grotach Watykańskich ku czci zmarłego papieża seniora. Poinformowała o tym Fundacja Josepha Ratzingera/Benedykta XVI.

Abp Gänswein przywołał w swojej homilii postać św. Benedykta Józefa Labre. Ten święty, z którym papież senior dzielił imię chrzcielne Józef i którego imię przyjął później jako papież Benedykt, zmarł w Rzymie 16 kwietnia 1783 roku (16 kwietnia to także data urodzenia Josepha Ratzingera).

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Bosko - kapłan i wychowawca

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Ks. Robert Gołębiowski

Św. Jan Bosko

Św. Jan Bosko

Ostatniego dnia stycznia Kościół katolicki wspomina św. Jana Bosko - kapłana. Należy on do świętych naszych czasów. W tym dniu uroczystość świętuje każdy kapłan ze Zgromadzenia Księży Salezjanów.

Św. Jan Bosko urodził się 16 sierpnia 1815 r. w Becchi we Włoszech. Miejscowość ta jest położona około 40 km od Turynu. Jego ojciec, Franciszek Bosko zmarł, kiedy Janek miał zaledwie 2 lata. Matka Janka, Małgorzata Occhiena, jako wdowa musiała zająć się wychowaniem trzech synów: Antoniego z pierwszego małżeństwa, oraz Józefa i Jana z małżeństwa drugiego.

CZYTAJ DALEJ

Sukces ministra Ziobry w uruchomieniu elektronicznego dozoru skazanych

2023-01-31 17:35

[ TEMATY ]

sukces

skazany

Zbigniew Ziobro

PAP/Paweł Supernak

- Dzięki przepisom przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości coraz więcej skazanych odbywa kary poza więzieniami, w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE). Rozszerzamy działanie tego skutecznego systemu. Jego maksymalna dobowa pojemność wzrośnie do 10 tys. miejsc – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (31 stycznia br.) konferencji prasowej.

Minister podkreślił, że system przeznaczony jest dla tych, którzy nie są sprawcami najcięższych przestępstw, nie są mocno zdemoralizowani, lecz popełnili w życiu błąd, który mają szansę naprawić.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję