Do sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin w Żarkach-Leśniowie 15 września, we Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, pielgrzymowali przedstawiciele dekanatów: koziegłowskiego, myszkowskiego, Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu, Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu i żareckiego.
W intencji chorych, niepełnosprawnych, starszych, ich rodzin i opiekunów Mszę św. o godz. 11 sprawował bp Andrzej Przybylski. Przybyłych duszpasterzy i wiernych powitał ks. Jan Batorski, dziekan regionu zawierciańskiego. – Jesteśmy razem w tym szczególnym miejscu, które wybrała Maryja jako Patronka Rodzin, a dziś jako Matka Boża Bolesna. Jesteśmy, aby prosić i dziękować. Niech będzie to nasze wspólne wołanie: Módlmy się za siebie wzajemnie, między nami są Chrystus i Jego Matka, cała nadzieja w Nim i w Niej – mówił ks. Batorski w nawiązaniu do słów bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, wypowiedzianych 25 maja 1981 r. w rozmowie telefonicznej ze św. Janem Pawłem II.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Beata Pieczykura/Niedziela
Reklama
W homilii bp Przybylski zachęcał zebranych, by nie uciekali od krzyża Jezusa i od własnych krzyży, którymi są: problemy, trudności, bezradność, choroby, cierpienie, samotność, obawa przed starością, przyszłością, ale – jak Maryja Bolesna – stanęli wobec swojego krzyża i spróbowali się z nim zmierzyć i przyjąć go na wzór bł. matki Elżbiety Róży Czackiej. Ona straciła wzrok i stała się matką niewidomych. Jej mocą był Jezus i Jego krzyż. – Od krzyża się nie ucieknie. Im bardziej uciekamy, im bardziej chcemy zrzucić krzyże, to one jeszcze bardziej nas raną – podkreślił kaznodzieja. Wyjaśniał, że swój krzyż należy nieść nie po swojemu, ale naśladując Chrystusa. – Trzeba swój krzyż dołożyć do Jezusa, wywyższyć Jezusa, On albo uzdrowi, albo do moc do dźwigania krzyża – mówił.
Beata Pieczykura/Niedziela
Wierni ze swoimi krzyżami razem z Maryją stanęli przez Jezusem, przyjęli Jego bliskość i błogosławieństwo podczas błogosławieństwa lurdzkiego Najświętszym Sakramentem.
Wierni z regionu zawierciańskiego pielgrzymowali do Leśniowa wraz ze swoimi duszpasterzami. Państwo Gabriela i Zbigniew z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Zawierciu przyjechali, aby modlić się o zdrowie i Bożą opiekę. – Proszę Matkę Bożą Leśniowską o zdrowie, abyśmy byli w zgodzie małżeńskiej – dodała pani Milena. Pani Stanisława z parafii św. Wojciecha BM Zawiercia wspominała, że do tego miejsca, które ją zmienia, pielgrzymowała już w wieku 14 lat z mamą, a potem z mężem i dziećmi.
Dekanalne dni chorych
REGION RADOMSZCZAŃSKI
Bazylika Wniebowzięcia NMP w Gidlach, 17 września, godz. 12. Przewodniczy abp Wacław Depo. Pielgrzymują dekanaty: św. Lamberta, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radomsku; brzeźnicki, gidelski, kłomnicki i pajęczański.
Kościół Nawiedzenia NMP w Rozprzy, 17 września, godz. 16. Przewodniczy bp senior Antoni Długosz. Pielgrzymują dekanaty: gorzkowicki, kodrąbski, rozprzański i sulmierzycki.
REGION CZĘSTOCHOWSKI
Reklama
Bazylika archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie, 20 września, godz. 11. Przewodniczy bp senior Antoni Długosz. Pielgrzymują dekanaty: św. Antoniego, św. Józefa, św. Zygmunta w Częstochowie; blachowieński, kłobucki, olsztyński i porajski.
Kościół św. Wojciecha BM w Częstochowie, 22 września, godz. 11. Przewodniczy bp Andrzej Przybylski. Pielgrzymują dekanaty: NMP Jasnogórskiej, świętokrzyski, św. Wojciecha w Częstochowie; miedźnowski, mstowski, mykanowski i truskolaski.
REGION WIELUŃSKI
Sanktuarium Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce, 29 września, godz. 11. Przewodniczy bp Andrzej Przybylski. Pielgrzymują dekanaty: działoszyński, krzepicki, mokrski i praszkowski.
Sanktuarium NMP Pocieszenia w Wieluniu, 21 września, godz. 11. Przewodniczy bp senior Antoni Długosz. Pielgrzymują dekanaty: NMP Pocieszenia, św. Wojciecha BM w Wieluniu oraz osjakowski.