Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Otworzyli bibliotekę. Poszukują dzieł Zofii Kossak

W parafii Matki Bożej Różańcowej w Skoczowie uruchomiono bibliotekę.

[ TEMATY ]

czytelnictwo

biblioteka

ksiązki

Monika Jaworska

Bibliotekarki z proboszczem w bibliotece na Górnym Borze.

Bibliotekarki z proboszczem w bibliotece na Górnym Borze.

Mieści się ona w salce pod probostwem. Wcześniej pomieszczenie służyło spotkaniom wiernych, którzy obecnie gromadzą się w odremontowanej dawnej kaplicy.

Za posługi mojego poprzednika, śp. ks. Piotra Kocura, już znajdowały się tutaj zbiory książkowe, które można było wypożyczyć, ale nie było pomieszczenia, by utworzyć bibliotekę. Wtedy budowano kościół, a obecny Dom Spotkań był wcześniej kaplicą – podkreśla proboszcz parafii ks. Zbigniew Macura, który poświęcił pomieszczenie w lipcu.

Dodaje, że przygotowania do otwarcia biblioteki trwały kilka miesięcy: począwszy od prac remontowych i malowania salki, przez montaż regałów ufundowanych przez darczyńców, aż po żmudną inwentaryzację. – Otwierając bibliotekę, chcemy zachęcić wiernych, by czytali książki, wbrew dzisiejszym trendom, które chcą odebrać nam zdolność myślenia, naszą tożsamość i pamięć – dopowiada ks. proboszcz.

Reklama

Ewidencję rozpoczęła Dorota Dudzik, a następnie tę funkcję przejęły – Ewa Porębska i Jadwiga Wigłasz – członkinie Wspólnoty Modlitewno-Ewangelizacyjnej św. Bogurodzicy działającej od 25 lat przy parafii.

Lubimy czytać, pomagać i chciałyśmy po prostu dać innym coś od siebie, dlatego zdecydowałyśmy się podjąć wolontariat polegający na przygotowaniu i prowadzeniu biblioteki. Co niedzielę przychodzimy i wypożyczmy książki, a oprócz tego w wolnym czasie kontynuujemy ewidencję zbiorów – mówią bibliotekarki.

Obecnie zasób biblioteczny liczy nieco ponad tysiąc woluminów. Książki są przyporządkowywane do odpowiednich kategorii takich jak np.: duchowość, rozważania biblijne, mariologia i hagiografia, zagadnienia rodziny, teologia, literatura młodzieżowa, beletrystyka i poezja.

Z ciekawszych propozycji małżonkowie mogą wypożyczyć tu książki Pulikowskiego, Dziewieckiego, Gajdów. Mamy książki dla młodzieży i dzieci, albumy o św. Janie Pawle II, pozycje ks. Kaczkowskiego, o. Góry, świadectwa znanych osób, modlitewniki, Pismo Święte i szereg innych. Są też pozycje lokalnych autorów – wymieniają wolontariuszki.

Ks. proboszcz chciałby stworzyć jeszcze dział poświęcony wielkiej polskiej pisarce związanej z ziemią cieszyńską – Zofii Kossak, dlatego jeśli ktoś dysponuje niepotrzebnymi egzemplarzami jej autorstwa, może je przekazać do tej parafii.

2021-09-15 14:35

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: zniszczono rzeźbę Chrystusa

2023-02-02 14:16

[ TEMATY ]

Jerozolima

Adobe Stock

W Jerozolimie doszło do kolejnego aktu wandalizmu w chrześcijańskich miejscach świętych. Dziś w godzinach porannych na jerozolimskim Starym Mieście do kaplicy Skazania na Śmierć wszedł żydowski mężczyzna, zrzucił stojącą na filarze figurę Jezusa i rozbił Jego twarz, poinformowała franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej.

Sprawcę zatrzymali strażnicy, został przejęty przez wezwaną na miejsce policję izraelską. Opublikowano nagranie wideo, na którym podczas zatrzymania mężczyzna mówi, że w Jerozolimie nie może być żadnych obrazów bożków: „Nie możemy czcić kamieni fałszywych bogów w Jerozolimie”. Według policji sprawcą jest 40-letni turysta z USA. Obecnie jest przygotowywana ekspertyza, która pozwoli zbadać stan psychiczny podejrzanego.

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Ks. kan. Roman Tomaszczuk wrócił do diecezji

2023-02-02 21:00

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Roman Tomaszczuk

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Od środy 1 lutego w parafii św. Barbary jako wikariusz posługuje ks. Roman Tomaszczuk. Były szef diecezjalnych mediów katolickich i benedyktyn.

Był znanym duszpasterzem i redaktorem. Często rozmyślał o życiu w klasztorze. - W ciągu piętnastu lat kapłaństwa, zdarzyło się już w drugim, może w trzecim roku po święceniach, że pojawiała się myśl: idź do klasztoru! Jednak wtedy byłem za młody, potem z kolei byłem zachłyśnięty wolnością redaktorka. Jeszcze później była przeprowadzka, kongres małżeństw. Zawsze coś! Coś lub ktoś ważniejsze od wezwania – relacjonował na łamach gazety, którą redagował.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję