Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 37/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podziękowanie z Jasnej Góry

Wyrażamy należną wdzięczność wszystkim Pielgrzymom za świadectwo wiary w Boga i umiłowania Matki Najświętszej, Księżom Biskupom przybywającym do pielgrzymów, Organizatorom pieszych pielgrzymek i ich Duszpasterzom - za trud i sprawną organizację, Mieszkańcom polskich miast i wsi - za okazaną gościnność, Mieszkańcom Częstochowy - za tradycyjną otwartość, Władzom administracyjnym - za przychylność i wszystkim Służbom - za poświęcenie w godnej obsłudze pielgrzymów.

O. Marian Lubelski - Przeor Jasnej Góry

Nie ustaje piesze pielgrzymowanie

Reklama

392. Piesza Pielgrzymka Żywiecka dotarła 29 sierpnia po przemierzeniu 200 km. To jedna z najstarszych grup pątniczych - kroniki jasnogórskie odnotowały ją już w 1611 r. Tradycją pielgrzymki jest także pielgrzymowanie w trzech grupach. 23 sierpnia z Żywca wyruszyła tzw. grupa młodzieżowa, licząca ok. 400 osób. Druga grupa, także 400-osobowa, tzw. myszkowska, wyruszyła 3 dni później z Myszkowa i wędrowała szlakiem sanktuariów maryjnych przez Leśniów, Świętą Annę k. Przyrowa i Gidle. Trzecią grupę stanowili uczestnicy pielgrzymki autokarowej - w tym roku jechało 700 osób. Dotarła także Żywiecka Orkiestra Dęta. Wszystkie grupy połączyły się na początku Alei Najświętszej Maryi Panny. Hasłem były słowa: Jezu, ufam Tobie. Przewodnikami byli: ks. inf. Władysław Fidelus i ks. Łukasz Szweda. Na Jasną Górę pielgrzymów wprowadził biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Janusz Zimniak, który tutaj odprawił Mszę św., oraz burmistrz miasta Żywiec Antoni Szlugor wraz z członkami Rady Miejskiej. Ze Szczytu witał pątników o. Karol Oset.
30 sierpnia przybyła 8. Piesza Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół z Ruchu „Betel”. Niepełnosprawni wraz z opiekunami wyruszyli z Olsztyna, pokonując 20 km. Pod hasłem: W szkole Maryi wędrowało 350 pątników, 4 księży i 5 kleryków. Pielgrzymów w Bazylice powitał o. Robert M. Łukaszuk. Mszę św. odprawił metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. Organizatorem pielgrzymki był ks. Jacek Marciniec.
26 sierpnia przybyła pierwsza w Polsce Pielgrzymka na Rolkach. 9 pielgrzymów w wieku od 16 do 32 lat z ks. Arturem Paprockim, michalitą, 22 sierpnia wyjechało z kościoła Matki Bożej Królowej Aniołów na Bemowie w Warszawie, by po 5 dniach dotrzeć na Jasną Górę.
Dotarło także 16 mniejszych grup pieszych, m.in. z Olsztyna k. Częstochowy (ok. 400 osób), Mstowa (ok. 1 tys.) oraz Pielgrzymka Rowerowa z Bytomia (9).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pomoc uzależnionym

30 sierpnia otwarto Punkt Konsultacyjno-Informacyjny w Dziedzinie Uzależnień, mieszczący się w Domu Pątnika przy Jasnej Górze. Punkt poświęcił abp Stanisław Nowak. Obecni byli także: przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski, prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona oraz grono lekarzy i terapeutów. Uroczystość poprzedziła Msza św. w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył abp Nowak.
Punkt Konsultacyjno-Informacyjny w Dziedzinie Uzależnień powołało do istnienia Stowarzyszenie Pomocy Osobom Uzależnionym i Ich Rodzinom „Jest Nadzieja”, działające przy parafii św. Barbary w Częstochowie. Czynny jest codziennie w godz. od 12.00 do 20.00. Celem jego działalności jest informowanie o możliwościach leczenia. Koordynatorem Punktu jest o. Ryszard Bortkiewicz OSPPE.

Wspólnota Misyjnego Apostolstwa Modlitwy

30 sierpnia 1. Ogólnopolska Pielgrzymka Wspólnoty Misyjnego Apostolstwa Modlitwy zgromadziła ok. 400 osób wraz z założycielem i opiekunem duchowym - o. Andrzejem Trutym SVD, który przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. W trakcie spotkania w Sali Papieskiej miała miejsce prezentacja grup, spotkanie modlitewne i katecheza.
Wspólnota w 12 grupach działa w Polsce od 1998 r. Jej celem jest głównie modlitwa o nawrócenie grzeszników, rozważanie słowa Bożego oraz spotkania formacyjne.

Zaproszenie na Pielgrzymkę Sodalicji Mariańskich na Jasną Górę

Zarząd Krajowy Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce serdecznie zaprasza na XXII Ogólnopolską Pielgrzymkę Sodalicji Mariańskich na Jasną Górę. Pielgrzymka odbędzie się 20 września. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 w kaplicy św. Józefa na Halach. W programie: konferencja o Eucharystii - ks. dr. Andrzeja Santorskiego, dyrektora Prymasowskiego Instytutu Życia Wewnętrznego (PIŻW) w Warszawie, konferencja o Różańcu św. - dr. Jacka Nyca, członka Zarządu Krajowego Sodalicji. O godz. 14.00 - Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, a o 16.00 - Różaniec św., a następnie - spotkanie z przedstawicielami szkół Sodalicji Mariańskiej w Warszawie.
Zapraszamy także przyjaciół i zainteresowanych pracą Sodalicji.

W skrócie

25 sierpnia w Starej Bibliotece obradowała Rada Stała Episkopatu Polski oraz biskupi diecezjalni - w sumie 40 biskupów. Spotkanie poświęcone było 25-leciu Pontyfikatu Jana Pawła II oraz zagadnieniu bezrobocia, korupcji i ubóstwa społecznego. W Domu Pielgrzyma odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział: sekretarz generalny KEP - bp Piotr Libera, rzecznik KEP - ks. Józef Kloch, rzecznik prasowy Jasnej Góry - o. Robert M. Łukaszuk.

29 sierpnia w Kaplicy Matki Bożej Mszy św. przewodniczył b. generał Zakonu Paulinów - o. Stanisław Turek, który wraz z o. Władysławem Przekopem dziękował Panu Bogu za 50 lat profesji zakonnej.
- Do Sanktuarium przybył nuncjusz apostolski Urugwaju - abp Janusz Bolonek.
- Pielgrzymi z Ostrowa Wielkopolskiego (diecezja kaliska, 202 osoby) z ks. Tadeuszem Szmytem modlili się o uratowanie Fabryki „Wagon”.
- Na Jasną Górę przybyli: dr psychiatrii Emilio Romero z San Antonio w USA wraz z dr. med. płk. Jerzym Malewiczem z Warszawy oraz kierownikiem Ośrodka Medycyny Nuklearnej w Warszawie - prof. dr. hab. Eugeniuszem Dziukiem. Gości oprowadził po Jasnej Górze o. ppłk Jan Golonka.

Zapowiedzi

16 września - Pielgrzymka Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera

19 września - 3. Forum Młodzieży Szkół Katolickich

20 września - Pielgrzymka Czytelników i Pracowników Tygodnika Katolickiego Niedziela
- Pielgrzymka Ludzi Morza
- Pielgrzymka Stowarzyszenia Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo

20-21 września - 21. Pielgrzymka Ludzi Pracy.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podano szczegóły uroczystości pogrzebowych abp. Józefa Michalika

2026-05-04 11:01

[ TEMATY ]

abp Józef Michalik

szczegóły

uroczystości pogrzebowych

Red.

Abp Józef Michalik

Abp Józef Michalik

Kuria Metropolitalna w Przemyślu poinformowała, że w dniach 8-9 maja br., w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu odbędą się uroczystości pogrzebowe abp. Józefa Michalika.

W piątek, 8 maja 2026 r., eksporta rozpocznie się o godz. 14:00 procesją z Domu Biskupiego do Archikatedry Przemyskiej, gdzie o godz. 15:00 będzie sprawowana Eucharystia żałobna. Pogrzeb odbędzie się w sobotę, 9 maja 2026 r., o godz. 11:00 w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu, a po Eucharystii ciało abp. Józefa Michalika spocznie w podziemiach Archikatedry.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: poważne zastrzeżenia wobec „błogosławieństw dla kochających się par”

2026-05-04 16:31

[ TEMATY ]

Watykan

Niemcy

pexels.com

Prefekt Dykasterii do spraw Nauki Wiary, kardynał Víctor Manuel Fernández, skierował list do biskupa Trewiru, Stephena Ackermanna, w którym zgłasza poważne zastrzeżenia wobec opracowanego w Niemczech „Vademecum” dotyczącego „błogosławieństw dla kochających się par”.

List, datowany na 18 listopada 2024 r. (prawie rok po opublikowaniu Fiducia supplicans) i opublikowany kilka dni temu przez Dykasterię stanowi odpowiedź na pismo wysłane 24 października 2024 r. przez bpa Ackermanna, również w imieniu ówczesnego przewodniczącego Niemieckiej Konferencji Episkopatu, bpa Georga Bätzinga.
CZYTAJ DALEJ

Rugowanie chrześcijaństwa z ulic Paryża. Ratusz żąda usunięcia krzyża i Ewangelii z plakatów

2026-05-04 18:00

[ TEMATY ]

Paryż

Monika Książek

Władze Paryża odrzuciły wszystkie kampanie plakatowe prowadzone przez redakcję katolickiego portalu Tribune Chrétienne. Rozszerzono tym samym na wszystkie nośniki reklamowe zakaz wprowadzony już wcześniej przez RATP (paryski zarząd transportu publicznego), który uznał plakaty portalu za religijne, niezgodne z zasadą neutralności przestrzeni reklamowych.

Odmowa RATP dotyczyła obecności krzyża logo, wzmianki na plakatach o „wiadomościach o chrześcijanach we Francji i na świecie” oraz sformułowań inspirowanych Ewangelią. Następnie poproszono portal o gruntowną zmianę przekazu, aby uczynić go „neutralnym i uniwersalnym”, innymi słowy – pozbawionym wszelkich odniesień do chrześcijaństwa. Obecnie toczy się postępowanie sądowe w celu zakwestionowania tej decyzji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję