Reklama

Niedziela Sandomierska

Męskie pielgrzymowanie

Dnia 11 września odbyła się II Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Sanktuarium św. Józefa w Nisku.

2021-09-11 13:27

Ks. Wojciech Kania

Spotkanie mężczyzn w niżańskim sanktuarium rozpoczęła wspólna modlitwa różańcowa, a następnie zebrani mogli wysłuchać konferencji prof. Stanisława Sławińskiego pt. „Być Ojcem”.

- Nie jest przypadkiem, że o zakonnikach mówi się „ojcowie”, nie jest także przypadkiem, że papieżowi przysługuje tytuł „Ojciec Święty”. Do pełni męskości mężczyzna dochodzi poprzez ojcostwo. Ojcostwo to misja wobec innych, ale także duchowe dojrzewanie mężczyzny. Dla większości mężczyzn, bycie ojcem oznacza przede wszystkim wypełnianie kluczowej misji w swojej własnej rodzinie. Nie każdy mężczyzna może być Ojcem Świętym, ale każdy jest wezwany do świętości poprzez wypełnienie swojej misji bycia ojcem – mówił prelegent.

Reklama

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Wraz z Biskupem Ordynariuszem koncelebrowali kapłani przybyli z pielgrzymami.

Bp Nitkiewicz nawiązał w kazaniu do przypowieści Chrystusa o domu wzniesionym na skale oraz na piasku. Zachęcił do postawienia sobie pytania, co jest fundamentem naszego życia, zaznaczając jednocześnie, że trzeba je opierać na osobistej relacji z Chrystusem. Inne aspekty mogą być pomocne, lecz nie są najważniejsze.

– Wsłuchujmy się w Słowo Boże i okazujmy mu posłuszeństwo. Opinia eksperta wykreowanego przez media ma wartość dalece relatywną. Natomiast Słowo Boga jest nieomylne i ponadczasowe. Nie można również ograniczać wiary do sfery czysto dewocyjnej czy formalnej. Powtarzać „Panie Boże, Panie Boże”, deklarować przynależność do Kościoła, a na co dzień być „wierzącym lecz niepraktykującym” albo „praktykującym lecz niewierzącym”. My powinniśmy budować z Chrystusem i na Nim, aby zgodnie ze słowami św. Pawła apostoła, „Chrystus był w nas pierwszy”. Dzisiejsza pielgrzymka jest obrazem takiego życia budowanego na fundamencie wiary. Stale przecież gdzieś wędrujemy, ciągle zmieniają się okoliczności, które można porównać do kapryśnej pogody. Pan Jezus przyprowadził nas szczęśliwie do tego niżańskiego sanktuarium, a Eucharystia w której uczestniczymy jest źródłem niezliczonych Bożych darów oraz buduje wspólnotę. Niech będzie zawsze fundamentem naszego życia – powiedział biskup.

Męskie pielgrzymowanie zakończył wspólny posiłek na placu przy kościele.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Kobieta zaczęła rodzić przed szpitalem; poród odebrał policjant

2021-09-23 09:48

[ TEMATY ]

noworodek

Karol Porwich

Policjant z Kozienic (Mazowieckie) odebrał poród. Pomógł kobiecie, która nie zdążyła dotrzeć do szpitala na czas i zaczęła rodzić w samochodzie na parkingu tuż przed lecznicą - poinformowała w czwartek rzeczniczka kozienickiej policji asp. Ilona Tarczyńska.

W środę wieczorem 30-letni st. sierż. Ireneusz Iwańczyk wykonywał obowiązki służbowe przed szpitalem w Kozienicach, gdy nagle usłyszał krzyk kobiety. Natychmiast wybiegł z radiowozu i podbiegł do auta stojącego na parkingu. Była tam przyszła matka, która właśnie zaczęła rodzić, i towarzyszący jej mąż.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję