Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Legalizacja związków partnerskich - zmierzchem cywilizacji

Kraje, które zalegalizowały związki homoseksualne, przeżywają zmierzch cywilizacji - w taki sposób Prymas Polski kard. Józef Glemp skomentował próby zalegalizowania w Polsce związków homoseksualnych i zrównania ich z prawami rodziny. Projekt taki złożyła w parlamencie w imieniu grupy posłów SLD i UP senator prof. Maria Szyszkowska. Ksiądz Prymas nie sądzi, aby w Polsce była tendencja do legalizowania "takich nienaturalnych związków". Jego zdaniem, w naszym kraju poszanowanie praw natury jest nadal znacznie większe niż w innych państwach Europy, a politycy, idąc za głosem ludu, nie poprą projektu tej ustawy.
Ksiądz Prymas przypomniał, że Stolica Apostolska ogłosiła 31 lipca dokument Kongregacji Nauki Wiary, który "uświadamia społeczeństwu, zwłaszcza europejskiemu, prawne postępowanie według natury". Zdaniem kard. Glempa, "Stolica Apostolska wykłada sprawę jasno, zwłaszcza tym, którzy przeżywają zmierzch cywilizacyjny, to znaczy jakiś epigonizm wartości, który się gubi sam w sobie, bo propagowanie idei partnerstwa jednopłciowego nieuchronnie zmierza w kierunku zagubienia się ludzkości (...). To dowodzi, jak bardzo potrzeba dziś człowieka odrodzonego" - uważa kard. Glemp. W tym kontekście - zauważył - bardzo ważny jest postsynodalny dokument Jana Pawła II o Europie i Chrystusie jako nadziei naszego kontynentu.

Wakacyjne spotkanie stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

Reklama

W dniach 13-15 sierpnia tysiąc dziewcząt i chłopców przyjechało do Krakowa, by odwiedzić miejsca związane z życiem i posługą Karola Wojtyły w 25. rocznicę jego pontyfikatu. Są to stypendyści Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia. Pieniądze na ich edukację i wypoczynek pochodzą ze zbiórki podczas Dni Papieskich, organizowanych od dwóch lat w październiku. W ubiegłym roku zebrano ponad 4 mln zł.
Dzień Papieski organizowany jest przez Fundację Konferencji Episkopatu Polski Dzieło Nowego Tysiąclecia, która opiera swoją działalność na programie stypendialnym dla szczególnie uzdolnionej młodzieży z najuboższych terenów wiejskich. Co roku Fundacja w przeddzień Dnia Papieskiego przyznaje nagrody TOTUS za szczególne osiągnięcia w dziedzinie wychowawczej, charytatywnej, w propagowaniu nauczania Jana Pawła II i kultury chrześcijańskiej. W 2002 r. po raz pierwszy przyznała również nagrodę TOTUS w dziedzinie mediów - dla upamiętnienia postaci śp. bp. Jana Chrapka, jednego z założycieli Fundacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nam niepotrzebne - innym niezbędne

Magazyn rzeczy niepotrzebnych powstał w Dębicy. Jest to inicjatywa Stowarzyszenia Osób Działających w Zakresie Pomocy Społecznej "Ad Astram". Mieszkańcy i zakłady pracy mogą przekazywać do magazynu niepotrzebne rzeczy - meble, sprzęt rtv, artykuły gospodarstwa domowego czy odzież. Te rzeczy, po ewentualnej naprawie czy odnowieniu, będą przekazywane za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej do rodzin potrzebujących. - Tym sposobem jedni mieszkańcy uporządkują swoje otoczenie, inni będą mieć pracę, a wspólnie pomożemy tym, którzy tej pomocy potrzebują - zaznacza Kazimierz Ćwik, dyrektor MOPS w Dębicy. Magazyn znajduje się na terenie byłej jednostki wojskowej w Dębicy (w budynku nr 16) i jest czynny w każdy poniedziałek i piątek od 8.00 do 15.00. - Daje się zauważyć, że często nasze piwnice, strychy czy magazyny zalega niepotrzebny lub stary sprzęt i meble. Za pośrednictwem magazynu i stowarzyszenia mogłyby posłużyć innym - dodaje Kazimierz Ćwik.
Stowarzyszenie "Ad Astram" powstało w Dębicy pół roku temu. Jego siedziba znajduje się przy ul. Mościckiego 26. Członkami Stowarzyszenia są osoby zawodowo związane z pomocą społeczną. Organizacja zajmuje się niesieniem wszechstronnej pomocy potrzebującym.
Stowarzyszenie współpracuje z MOPS-em w Dębicy oraz z Powiatowym Urzędem Pracy. Powstały warsztaty pod nazwą "Szansa", dzięki którym mieszkańcy będą mogli korzystać z tanich usług pralniczych, krawieckich, stolarskich, a także z naprawy sprzętu rtv i agd.

Krzysztof Drwal

Tłumy młodych na "Urodzinach Karoliny"

Ponad tysiąc osób wzięło udział w obchodach 105. rocznicy urodzin bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie k. Tarnowa. W miejscu jej urodzenia i wzrastania do świętości zakończył się happening młodych, którzy w swoim życiu chcą naśladować Karolinę, uczyć się od niej odpowiedzialnej miłości i w czystości serca przeżywać swe młode lata.
Młodzi modlili się i bawili, był nawet urodzinowy tort. Happening poprzedziły odbywające się na Jamnej k. Tarnowa rekolekcje młodych, w których wzięli udział czytelnicy czasopisma Miłujcie się i członkowie Ruchu Czystych Serc.
Urodziny bł. Karoliny Kózkówny obchodzone były w Zabawie po raz pierwszy i postanowiono, że od tej pory co roku taka uroczystość będzie mieć miejsce zawsze w pierwszą sobotę sierpnia.
Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. Podczas I wojny światowej - 18 listopada 1914 r. zginęła z rąk rosyjskiego żołnierza, broniąc swego dziewictwa. Podczas trzeciej pielgrzymki apostolskiej Jana Pawła II do Ojczyzny w 1987 r. została ogłoszona błogosławioną.

Tydzień w Polsce

Biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Jan Styrna został mianowany przez Jana Pawła II ordynariuszem diecezji elbląskiej. Ingres bp. Styrny do katedry w Elblągu odbędzie się 23 sierpnia br.

Prymas Polski kard. Józef Glemp odprawił w stołecznej katedrze polowej uroczystą Mszę św. w 59. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

W przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyznała honorowe obywatelstwo Warszawy ks. prał. Zdzisławowi Peszkowskiemu - żołnierzowi AK, harcerzowi, duszpasterzowi Polonii i kapelanowi Rodzin Katyńskich. Tytuł ten nadano także Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu oraz prof. Markowi Kwiatkowskiemu, wieloletniemu dyrektorowi warszawskich Łazienek. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta, 31 lipca będzie co roku Dniem Pamięci Warszawy.

Ponad 320 tys. zł i 8 ton środków czystości zebrała Caritas Polska w ramach akcji "Kromka chleba", która rozpoczęła się w styczniu br. Szacuje się, że w Polsce ok. 4,5 mln osób cierpi głód lub jest nim zagrożonych.

Hakerzy zniszczyli stronę internetową Przystanku Jezus. Na serwerze, na którym swoją witrynę miała inicjatywa ewangelizacyjna "Młodzi - Młodym Żary 2003", prawdopodobnie wciąż "siedzą" hakerzy, na bieżąco kasując wszystkie nowe materiały. Na razie nie wiadomo, kto jest sprawcą tego włamania i czy należy je łączyć z odbywającym się w Żarach Przystankiem Woodstock.

Polscy żołnierze pełniący służbę w ramach międzynarodowych sił stabilizacyjnych w Iraku, stacjonujący w bazie logistycznej w mieście al-Hilla, dostali się pod ostrzał partyzantów wiernych obalonemu reżimowi. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

SLD-owski marszałek Sejmu Marek Borowski oznajmił, iż nie wyklucza powołania komisji śledczej, która wyjaśniłaby tzw. aferę starachowicką z udziałem polityków lewicy.

Senacka Komisja Emigracji i Polaków za Granicą, zdominowana przez SLD, opowiedziała się za zmodyfikowaniem projektu przyszłorocznego budżetu przeznaczonego na pomoc Polakom i Polonii za granicą. Senatorowie zdecydowali się zmniejszyć o 3 mln zł nakłady na inwestycje, w sytuacji gdy polskim placówkom konsularnym brakuje środków na bieżącą działalność.

2 tys. pracowników postawionej w stan upadłości Huty Ostrowiec manifestowało w obronie swoich miejsc pracy. Akcja "ratowania" firmy przez SLD-owskie władze miasta zakończyła się kompromitacją. Związki zawodowe musiały porozumieć się z syndykiem huty w sprawie warunków jej przejęcia przez hiszpański koncern Celsa.

Media ujawniły, że dyrektor generalny Poczty Polskiej Leszek Kwiatek od ub.r. był członkiem rady nadzorczej firmy ubezpieczeniowej, czego zakazuje ustawa antykorupcyjna.

Wciąż nie wiadomo, czy na Śląsku kolejarze zaostrzą strajk. Strona rządowa musi zająć stanowisko w sprawie doinwestowania PKP. Sejm zatwierdził jedynie 300 mln z obiecanych wcześniej 800 mln zł.

Na terenie byłego hitlerowskiego lagru Auschwitz-Birkenau odbyły się obchody 59. rocznicy likwidacji obozu Romów. Ogółem w miejscu tym zginęło ponad 20 tys. Romów.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu Polski zaapelował o pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi w Wenezueli

2026-06-25 16:30

[ TEMATY ]

Caritas

trzęsienie ziemi

KEP

abp Tadeusz Wojda SAC

Wenezuela

Caritas Polska/ BP KEP

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC zaapelował do wiernych Kościoła katolickiego w Polsce o modlitwę i pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi w Wenezueli. „Ludzkie dramaty, których świadkami byliśmy już wielokrotnie, pokazują, że Polacy mają serca otwarte na cierpienie innych i gotowe do niesienia pomocy" – napisał.

„Chcemy odpowiedzieć na ten dramat zarówno w wymiarze duchowym, jak i materialnym, organizując pomoc dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi" – napisał abp Wojda. Zaapelował o modlitwę podczas Mszy Świętych sprawowanych w kościołach i kaplicach w całej Polsce, jak również w rodzinach oraz w domach zakonnych.
CZYTAJ DALEJ

Dwa silne trzęsienia ziemi w Wenezueli, według ekspertów mogły zginąć tysiące osób

2026-06-25 07:03

[ TEMATY ]

Wenezuela

PAP

Dwa silne trzęsienia ziemi nawiedziły Wenezuelę w środę wieczorem czasu miejscowego, powodując poważne zniszczenia m.in. w Caracas. Władze ogłosiły stan wyjątkowy, ale dotąd nie podały bilansu ofiar. Według amerykańskich ekspertów mogły zginąć dziesiątki tysięcy ludzi.

Według danych amerykańskiej służby geologicznej USGS pierwsze trzęsienie miało magnitudę 7,2, a kolejne - 7,5. „Prawdopodobna jest wysoka liczba ofiar i duże zniszczenia” – napisano w komunikacie agencji. Według niej mogły zginąć dziesiątki tysięcy, a nawet ponad 100 tys. osób.
CZYTAJ DALEJ

100 tys. euro od Papieża dla ofiar trzęsienia ziemi w Wenezueli

2026-06-25 20:06

[ TEMATY ]

pomoc

trzęsienie ziemi

Wenezuela

Papież Leon XIV

@Vatican Media

Leon XIV przekazał 100 tys. euro na pomoc poszkodowanym w Wenezueli

Leon XIV przekazał 100 tys. euro na pomoc poszkodowanym w Wenezueli

Ojciec Święty Leon XIV przekazał 100 tys. euro na pomoc ofiarom katastrofalnego trzęsienia ziemi w Wenezueli, do którego doszło w nocy z 24 na 25 czerwca. Środki, przekazane za pośrednictwem Urzędu Dobroczynności Apostolskiej, trafią do Kościoła wenezuelskiego, który od pierwszych chwil po katastrofie niesie pomoc poszkodowanym.

Decyzja o przekazaniu papieskiej pomocy została podjęta po konsultacjach z nuncjuszem apostolskim w Wenezueli, abp. Alberto Ortegą Martínem, oraz metropolitą Caracas, abp. Raúlem Biordem Castillo. Jak poinformowano, kolejne działania pomocowe Stolicy Apostolskiej będą koordynowane we współpracy z Kościołem lokalnym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję