Zanim rozpoczęła się Msza święta pod przewodnictwem bp Marka Mendyka, katecheci adorowali Najświętszy sakrament, a wielu z nich w tym czasie przystąpiło do sakramentu pokuty i pojednania.
Każdy ma jakieś zdolności
Już podczas samej Eucharystii biskup świdnicki nawiązując do ewangelii dnia mówił o talentach jako zdolnościach, umiejętnościach, ale które należy pomnażać, niezależnie od tego ile każdy z nas ich posiada. – Każdy ma jakieś zdolności, czy smykałkę do czegoś. Trzeba to po prostu rozwijać. I nie miejmy złudzeń, wymaga to ciężkiej pracy. Nawet życiorysy geniuszy, mających już swoje hasła w encyklopedii, wspominają o wielu latach ćwiczeń, pracy, doskonalenia talentu. Życzliwość i przekazywane dobro – samo się mnoży i podwaja nasz talent. Wystarczy chcieć – mówił hierarcha, podkreślając, że talent symbolizuje dary od Pana Boga, a to od człowieka zależy jak będzie je przyjmował i gospodarował. Następnie bp Mendyk wyjaśnił czego powinna uczyć przypowieść o talentach: - Po pierwsze – służyć sobie nawzajem, trzeba dołożyć wszelkich starań, aby otrzymane dary wykorzystać jak najlepiej. I po drugie, być wiernym otrzymanym talentom. Pan Bóg daje swoim sługom „według ich zdolności” i traktuje ich jako zaufanych współpracowników. Nie jest ważny czysty zysk, ważne jest zaangażowanie w otrzymany dar – mówił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Podsumowując pasterz diecezji życzył katechetom, aby nie bali się inwestować w dary, które Pan Bóg im powierzył. – Pamiętajcie, to Duch Święty decyduje o skutkach waszego działania. Wy róbcie wszystko, by te działania płynęły z głębi waszych serc, waszego zaangażowania. Macie misję! Czeka was droga! Nie chcę mówić czy łatwa czy trudna. Na pewno piękna, bo to jest uczestnictwo w misji specjalnej Ducha Świętego na dzisiejsze czasy – podkreślił bp Mendyk, dziękując katechetom za ich posługę, zwłaszcza tym którzy przeszli na emeryturę oraz katechetom jubilatom, którzy świętują w tym roku 25-lecie misji ewangelizacyjnej.
Słowo do katechetów
Druga część spotkania katechetów poświęcona była zagadnieniom wychowania do właściwego udziału w Eucharystii. Wykład o tej tematyce wygłosił rektor świdnickiego seminarium duchownego ks. prof. PWT dr hab. Dominik Ostrowski. Katecheci usłyszeli cenne wskazówki związane z czynnościami i symbolami podczas sprawowania i przeżywania Eucharystii. Ksiądz prelegent zwrócił także uwagę na kwestie związane z przygotowaniem dzieci do sakramentów, w które angażują się katecheci.
Następnie w części informacyjnej organizator spotkania ks. dr Marek Korgul, szef wydziału katechetycznego świdnickiej kurii, podziękował katechetom za pracę w minionym roku, w trudnych warunkach zdalnego nauczania. Złożył również gratulacje osobom, które uzyskały kolejny stopień awansu zawodowego. Ks. Korgul zachęcił katechetów do podejmowania doskonalenia zawodowego i przypominał, że warunkiem skuteczności katechezy jest przede wszystkim osoba katechety oraz ciekawy, interesujący sposób jej prowadzenia.