Reklama

Niedziela Świdnicka

Ważne jest zaangażowanie - dzień skupienia katechetów

Przed rozpoczęciem nowego roku formacyjnego katecheci świeccy i osoby zakonne uczące religii spotkali się w sanktuarium Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie na dniu skupienia.

Zanim rozpoczęła się Msza święta pod przewodnictwem bp Marka Mendyka, katecheci adorowali Najświętszy sakrament, a wielu z nich w tym czasie przystąpiło do sakramentu pokuty i pojednania.

Każdy ma jakieś zdolności

Już podczas samej Eucharystii biskup świdnicki nawiązując do ewangelii dnia mówił o talentach jako zdolnościach, umiejętnościach, ale które należy pomnażać, niezależnie od tego ile każdy z nas ich posiada. – Każdy ma jakieś zdolności, czy smykałkę do czegoś. Trzeba to po prostu rozwijać. I nie miejmy złudzeń, wymaga to ciężkiej pracy. Nawet życiorysy geniuszy, mających już swoje hasła w encyklopedii, wspominają o wielu latach ćwiczeń, pracy, doskonalenia talentu. Życzliwość i przekazywane dobro – samo się mnoży i podwaja nasz talent. Wystarczy chcieć – mówił hierarcha, podkreślając, że talent symbolizuje dary od Pana Boga, a to od człowieka zależy jak będzie je przyjmował i gospodarował. Następnie bp Mendyk wyjaśnił czego powinna uczyć przypowieść o talentach: - Po pierwsze – służyć sobie nawzajem, trzeba dołożyć wszelkich starań, aby otrzymane dary wykorzystać jak najlepiej. I po drugie, być wiernym otrzymanym talentom. Pan Bóg daje swoim sługom „według ich zdolności” i traktuje ich jako zaufanych współpracowników. Nie jest ważny czysty zysk, ważne jest zaangażowanie w otrzymany dar – mówił.

Podsumowując pasterz diecezji życzył katechetom, aby nie bali się inwestować w dary, które Pan Bóg im powierzył. – Pamiętajcie, to Duch Święty decyduje o skutkach waszego działania. Wy róbcie wszystko, by te działania płynęły z głębi waszych serc, waszego zaangażowania. Macie misję! Czeka was droga! Nie chcę mówić czy łatwa czy trudna. Na pewno piękna, bo to jest uczestnictwo w misji specjalnej Ducha Świętego na dzisiejsze czasy – podkreślił bp Mendyk, dziękując katechetom za ich posługę, zwłaszcza tym którzy przeszli na emeryturę oraz katechetom jubilatom, którzy świętują w tym roku 25-lecie misji ewangelizacyjnej.

Reklama

Słowo do katechetów

Druga część spotkania katechetów poświęcona była zagadnieniom wychowania do właściwego udziału w Eucharystii. Wykład o tej tematyce wygłosił rektor świdnickiego seminarium duchownego ks. prof. PWT dr hab. Dominik Ostrowski. Katecheci usłyszeli cenne wskazówki związane z czynnościami i symbolami podczas sprawowania i przeżywania Eucharystii. Ksiądz prelegent zwrócił także uwagę na kwestie związane z przygotowaniem dzieci do sakramentów, w które angażują się katecheci.

Następnie w części informacyjnej organizator spotkania ks. dr Marek Korgul, szef wydziału katechetycznego świdnickiej kurii, podziękował katechetom za pracę w minionym roku, w trudnych warunkach zdalnego nauczania. Złożył również gratulacje osobom, które uzyskały kolejny stopień awansu zawodowego. Ks. Korgul zachęcił katechetów do podejmowania doskonalenia zawodowego i przypominał, że warunkiem skuteczności katechezy jest przede wszystkim osoba katechety oraz ciekawy, interesujący sposób jej prowadzenia.

2021-08-29 12:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas: trzeba nam wyruszać od źródeł na peryferie

[ TEMATY ]

katecheci

Chrzest Polski

Marian Sztajner / Niedziela

Nie jesteśmy tylko głosicielami, ale świadkami – przypomniał abp Wojciech Polak katechetom uczestniczącym dziś w Gnieźnie w narodowej pielgrzymce do źródeł chrzcielnych Polski. Od tych źródeł – mówił – trzeba odważnie iść naprzód, na współczesne peryferie wiary, którymi coraz częściej jest także szkoła.

Do Gniezna przyjechało ponad półtora tysiąca nauczycieli religii z całego kraju. Miejsce pielgrzymki wybrano nieprzypadkowo. W jubileuszowym roku 1050-lecia Chrztu Polski katecheci odnowili chrzcielne przyrzeczenia u grobu i relikwii św. Wojciecha, który – jak wskazał w homilii abp Polak – przetarł niejako szlak, głosząc Chrystusa i dając o Nim świadectwo na peryferiach ówczesnego chrześcijańskiego świata.

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym

2023-02-04 17:01

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym. Prezydent tego pogrążonego w krwawym konflikcie kraju zapowiedział w czasie spotkania z Franciszkiem nowy etap dialogu pokojowego, który będzie kontynuowany w Rzymie. W dniu przybycia papieża ogłosił też amnestię dla ponad 70 więźniów.

Jak podkreśla odpowiedzialny we Wspólnocie św. Idziego za relacje międzynarodowe, Mauro Garofalo, już widać owoce wizyty papieskiej w Sudanie Południowym. To właśnie ta organizacja pośredniczyła w rozmowach prowadzących do porozumienia z 2018 r. kończącego otwartą wojnę domową. Obecna zapowiedź prezydenta oznacza, że do procesu pokojowego na nowo zostaną zaproszone grupy, które nie przyjęły ówczesnych postanowień. Kraj bowiem do tej pory nie znalazł demokratycznych i w pełni pokojowych sposobów rozwiązywania swoich problemów wewnętrznych – podkreśla Garofalo. W wielu regionach panuje przemoc, a pierwsze wolne wybory zostały odłożone o dwa lata na rok 2024. Ale obecność papieża, arcybiskupa Canterbury oraz moderatora Kościoła Szkocji zwraca uwagę na potrzebę porozumienia i odnawia motywacje do podejmowania odpowiednich starań – zauważa przedstawiciel Wspólnoty św. Idziego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję