Reklama

Niedziela Sandomierska

Inauguracja Nowego Roku Szkolnego

W Staszowie odbyła się wojewódzka Inauguracja nowego roku szkolnego.

2021-09-01 16:32

Ks. Wojciech Kania

Uroczystość poprzedziła Msza św. sprawowana przez Biskupa Ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza w kościele pw. Świętego Ducha. We wspólnej modlitwie uczestniczyły władze państwowe na czele z Wojewodą Świętokrzyskim Zbigniewem Koniuszem i wojewódzkim Kuratorem Oświaty oraz władze powiatu, miasta, kapłani, nauczyciele, uczniowie, służby mundurowe i przedstawiciele różnych instytucji.

Bp Nitkiewicz mówił w homilii o znaczeniu nauki szkolnej, podkreślając, że obok zdobywania wiedzy, powinna ona rozwijać człowieczeństwo i więzi społeczne. Biskup Sandomierski porównał szkołę do wielkiego lotniska.

Reklama

- Potrzebny jest i samolot, i pilot, i stewardesy, i wieża kontrolna oraz naturalnie pasażerowie. Wszyscy muszą ze sobą współpracować, wypełniać obowiązki i postępować zgodnie z procedurami. Myślę, że tak właśnie się dzieje w staszowskim liceum, a także w innych szkołach naszego regionu.

Można jednak i trzeba zrobić jeszcze więcej. „Oby ci się nie spodobało to kim już jesteś, abyś mógł się stać kim jeszcze nie byłeś” – zauważa św. Augustyn. A używając słów Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego dodam, że mamy jednocześnie pomagać innym „wyzwolić się z szablonu, szukając lepszego od tego, co powszechnie uważane jest za dobre”.

Dlatego w szkole powinien panować duch wspólnoty. Potrzeba wychowawców, którym będzie leżał na sercu los każdego ucznia oraz zaangażowania ze strony dzieci i młodzieży. O tym, co jest najważniejsze w edukacji należy pamiętać już w momencie rekrutacji, kiedy dyrekcje starają się przyciągnąć do szkoły jak najwięcej kandydatów. Prześcigają się w ofertach i obietnicach. Mam wrażenie, że uwzględniają one bardziej ambicje rodziców, aktualne trendy, niż rzeczywiste potrzeby młodego człowieka.

Reklama

Rzesze ludzi gromadzących się wokół Chrystusa także miały swoje oczekiwania. W pewnym momencie wielu z nich odeszło, gdyż mowa Pana Jezusa wydała się zbyt trudna, za bardzo wymagająca. Ale On miał naprawdę na sercu dobro swoich słuchaczy, głosząc im Dobrą Nowinę o królestwie Bożym. Nie uległ presji, nie szukał poklasku, pozostając do końca konsekwentny w swoich słowach i czynach.

Kościół w Polsce był od początku jej dziejów protektorem szkolnictwa. Nie lekceważył tego, co ziemskie i materialne, a jednocześnie troszczył się o ducha. Przekazywał wiedzę i wychował. W ten sposób kształtował i dalej formuje młode pokolenie, służąc dobru wspólnemu. Skończmy wreszcie z mitami o ciemnym średniowieczu, które rzekomo miałoby dzisiaj odżywać. Mroki zapanowały wraz z pojawieniem się barbarzyńców niszczących cywilizację starożytnego Rzymu i Grecji podczas gdy Kościół katolicki rozpraszał je światłem wiary i wiedzy. Niewiele się zmieniło. Stojąc u boku rodziców, jesteśmy wielkim przyjacielem szkoły i liczymy na rozwój wzajemnej współpracy. Nie mamy z tego powodu żadnych przywilejów i wcale tego nie potrzebujemy. Doświadczamy natomiast ataków ze strony różnych katolikofobów, którzy chcieliby zawłaszczyć nie tylko szkołę ale i całą Polskę. Dla Chrystusa warto jednak dać wszystko, gdyż tylko On ma słowa życia wiecznego, gdyż tylko w Nim jest zbawienie – podkreślił kaznodzieja.

Ks. Wojciech Kania

Na zakończenie Mszy św. bp Krzysztof Nitkiewicz poinformował zebranych, że w odpowiedzi na prośbę władz miasta, Stolica Apostolska ustanowiła patronem Staszowa św. Jana Paweł II. Uroczyste ogłoszenie tej decyzji odbędzie się w terminie uzgodnionym z Panem Burmistrzem.

Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, gdzie do zaproszonych gości dołączyła pani Anna Krupka, wiceminister kultury i sportu, poseł na sejm. Na początku bp Krzysztof Nitkiewicz dokonał poświęcenia auli im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, która służy wspólnocie szkolnej na różne wydarzenia.

Ks. Wojciech Kania

Uroczystość kontynuowana była następnie na sali gimnastycznej, gdzie zaproszeni goście mieli możliwość wysłuchać okolicznościowych przemówień. Po ich zakończeniu wykład wygłosił ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński pt. „Stefan Kardynał Wyszyński Świadek Wiary, Nadziei i Miłości”. Następnie wystąpił szkolny zespół teatralno-wokalny „Credo”, który zaprezentował wzruszającą inscenizację o prymasie tysiąclecia pt. „Czas to miłość”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Nowa Sól. Instalacja relikwii św. Ojca Pio

2021-09-23 14:11

[ TEMATY ]

szpital

relikwie

św. Ojciec Pio

Nowa Sól

ks. Tomasz Duszczak

- Od tego dnia ten szpital będzie się cieszył wstawiennictwem wielkiego Patrona - powiedział bp Krzysztof Białasik

- Od tego dnia ten szpital będzie się cieszył wstawiennictwem wielkiego Patrona - powiedział bp Krzysztof Białasik

W przeddzień wspomnienia św. o. Pio 22 września w kaplicy Wielospecjalistycznego Szpitala SPZOZ w Nowej Soli, pochodzący z naszej diecezji bp Krzysztof Białasik, na co dzień biskup diecezji Oruro w Boliwii, dokonał instalacji relikwii świętego stygmatyka.

Jak zaznaczył w głoszonym słowie "od tego dnia ten szpital będzie się cieszył wstawiennictwem wielkiego Patrona, jakże bliskiego osobom chorym i cierpiącym, a także osobom służącym w miłości". W homilii br. Tomasz Kryger - kapucyn ukazywał aksjomaty wiary uwidocznione w życiu św. o. Pio jakimi są Boża Miłość i Boże Miłosierdzie. W wydarzeniu uczestniczyli pracownicy nowosolskiej placówki, na czele z dyrektor Bożeną Osińską, która uroczyście przyniosła do ołtarza relikwiarz, będący darem personelu i pacjentów placówki w Nowej Soli. Specjalne słowo do uczestników liturgii skierował w liście bp Tadeusz Lityński, wyrażając nadzieję, że obecność św. o. Pio przyczyni się do poszukiwania nadziei dla chorych w ich cierpieniu i sił w pracy personelu szpitala.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję