Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Folder o św. Janie Kantym

W Kętach można otrzymać bezpłatny folder informacyjny poświęcony św. Janowi Kantemu.

Publikację wydano w dwóch językach – polskim i angielskim. Zawiera m.in. barwne fotografie związane z patronem naszej diecezji i Kęt, wskazówki dla turystów do zwiedzania miasta szlakiem Kantego oraz ciekawostki dotyczące jego dzieciństwa, młodości, naukowego i duchowego dorobku życia, legend oraz drogi na ołtarze.

Jan Kanty patronuje Polsce i Litwie, Akademii Krakowskiej, nauczycielom akademickim i studentom jak również swojej rodzinnej miejscowości” – podkreślili wydawcy. Podczas spotkania promocyjnego odbył się również spacer śladami patrona.

Spotkanie promocyjne zorganizował Wydział Rozwoju UG Kęty we współpracy z Bractwem św. Jana Kantego i Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego. Odbyło się w otwartym w maju br. Miejscu Aktywności Mieszkańców przy Rynku 13, czyli w odrestaurowanej z pomocą Funduszy Europejskich kamienicy. Tam mieści się siedziba lokalnych kół i stowarzyszeń oraz sala spotkań im. św. Jana Kantego. Wyposażono ją m.in. w plansze zawierające biografię i wizerunki świętego. Jest tam również Punkt Informacji Turystycznej, w którym można otrzymać bezpłatnie wspomniany folder oraz mapy turystyczno-rekreacyjne, zawierające elementy dziedzictwa historycznego oraz sakralnego z podkreśleniem miejsc kultu religijnego. Można je też pobrać ze strony kęty.pl w zakładce: foldery promocyjne.

Wspomniane publikacje wydano w ramach projektu: „Dziedzictwo obok mnie. Szlakiem dziedzictwa lokalnego Gminy Kęty”. Celem projektu realizowanego przez Wydział Rozwoju UG Kęty jest promocja dziedzictwa lokalnego obszaru LGD „Dolina Soły” poprzez organizację wydarzeń i eventów, wydanie materiałów oraz wszechstronną prezentację lokalnego dziedzictwa Kęt.

2021-08-30 11:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczony święty

Niedziela Ogólnopolska 42/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

patron

św. Jan Kanty

Wikipedia.org

Św. Jan Kanty, prezbiter

Św. Jan Kanty, prezbiter

Bez cienia wątpliwości takim człowiekiem był Jan Kanty, którego liturgiczne wspomnienie obchodzimy 20 października. 55 lat swojego życia poświęcił on pracy naukowej i dydaktycznej, pozostawiając po sobie ponad 18 tys. stron rękopisów.

Urodził się w Kętach niedaleko Oświęcimia. Niewiele wiadomo o jego dzieciństwie. W 1413 r. rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, któremu, z niewielkimi przerwami, pozostał wierny do końca swych dni. Między 1418 a 1421 r. przyjął święcenia kapłańskie. Był wykładowcą zarówno filozofii, jak i teologii. Pełnił wiele odpowiedzialnych uniwersyteckich funkcji. Doskonale znał Pismo Święte i naukę Ojców Kościoła. Uczył, pracował naukowo, brał udział w różnych dysputach, które dziś nazwalibyśmy panelami. Przepisywał różnorakie uczone manuskrypty. Sam też tworzył – jego literacka spuścizna przechowywana jest w Bibliotece Jagiellońskiej, a nawet w Bibliotece Watykańskiej. Warto wspomnieć, że w 1450 r. św. Jan Kanty był w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Argentyna/ Media: historia żydowskiej dziewczynki uratowanej z getta przez polskie małżeństwo

2023-01-27 19:11

[ TEMATY ]

Żydzi

getto

II wojna światowa

Wikipedia/autor nieznany

Miasto Lida w 1939 r.

Miasto Lida w 1939 r.

Argentyński portal Infobae przedstawił w piątek historię Racheli, żydowskiej dziewczynki z Lidy (obecnie Białoruś), uratowanej z getta podczas II wojny światowej przez małżeństwo Polaków. Kobieta mieszka dziś w Argentynie.

Posiadająca obywatelstwo tego kraju Rachela Mowszowicz w rozmowie z Infobae przybliżyła okoliczności swojego ocalenia. Wyjaśniła, że dzięki zabiegom swego ojca ją oraz dwie jej starsze siostry udało się wydostać z getta w Lidzie i umieścić u mieszkających w regionie rodzin. Rachela trafiła do polskiej rodziny Szypułów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję