Reklama

Niedziela Sandomierska

W jedności z młodzieżą świata

Przez niespełna dobę symbole Światowych Dni Młodzieży gościły w Sandomierzu. Był to kolejny przystanek na trasie peregrynacji po Polsce.

2021-08-26 08:43

Ks. Wojciech Kania

Spotkanie rozpoczęło się w ogrodach Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie w oczekiwaniu na przybycie symboli była modlitwa i śpiew oraz młodzież wysłuchała świadectwa ks. Grzegorza Kasprzyckiego, misjonarza pracującego w Papui i Nowej Gwinei. Po przywitaniu ikony Matki Bożej oraz krzyża, wszyscy zebrani wyruszyli w procesji przez sandomierski rynek do bazyliki katedralnej. Została tam odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Eucharystię koncelebrowali ks. bp Edward Frankowski, ks. Mariusz Wilk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM oraz kapłani przybyli z młodzieżą. Bp Nitkiewicz wyjaśnił w kazaniu znaczenie symboli chrześcijańskich. Powiedział, że służą one umacnianiu wiary oraz relacji z osobami, które reprezentują. W przypadku krzyża oraz ikony chodzi o Chrystusa i Jego Matkę. Muszą być oni realnie obecni w życiu każdego chrześcijanina. Biskup zacytował św. Ignacego z Lionu, który powiedział, że przez symbol wiary otrzymany od apostołów, Kościół rozproszony po całym świecie ma jakby jedno serce i duszę oraz mówi jednym głosem. Odnosząc te słowa do symboli Światowych Dni Młodzieży, kaznodzieja zauważył, że dzięki krzyżowi oraz ikonie odczuwamy jedność np. z młodymi w Angoli, gdzie peregrynowały one przed Polską, czy w Hiszpanii, gdzie będą wędrowały we wrześniu. To ubogaca naszą wiarę i pozwala czuć się jedną rodziną, zaczynając od parafii czy diecezji.

Po zakończeniu Eucharystii młodzież wraz z ks. Łukaszem Chmielem przedstawiła montaż słowno-muzyczny o historii i duchowości Światowych Dni Młodzieży. Następnie został odśpiewany Apel Jasnogórski, po którym wszyscy chętni mogli w ciszy modlić się przed ikoną Matki Bożej oraz krzyżem ŚDM. Symbole Dni Młodych do Sandomierza przybyły z Jarosławia. Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikona Matki Bożej Salus Populi Romani od samego początku towarzyszą spotkaniom młodych na całym świecie. Wcześniej gościliśmy je w ramach przygotowań do ŚDM w Krakowie w 2016 r. W tym roku zostaną w Polsce przez 12 dni, odwiedzając wszystkie diecezje. Krzyż Roku Świętego 1983 i ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego – dary św. Jana Pawła II dla młodych – towarzyszą każdorazowym Światowym Dniom Młodzieży (ŚDM). Pomiędzy kolejnymi spotkaniami symbole peregrynują po świecie.

Ks. Wojciech Kania

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na swojej własnej stule

W ciągu 63 dni Powstania Warszawskiego oprócz wielu żołnierzy i ludności cywilnej, wzięli w nim udział również duchowni, którzy stale towarzyszyli walczącym.

Zajmowali się organizowaniem Eucharystii i wspólnych modlitw, udzielali sakramentów, towarzyszyli poległym na ostatniej drodze, a niejednokrotnie oddawali własne życie w walce o wolność Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Kobieta zaczęła rodzić przed szpitalem; poród odebrał policjant

2021-09-23 09:48

[ TEMATY ]

noworodek

Karol Porwich

Policjant z Kozienic (Mazowieckie) odebrał poród. Pomógł kobiecie, która nie zdążyła dotrzeć do szpitala na czas i zaczęła rodzić w samochodzie na parkingu tuż przed lecznicą - poinformowała w czwartek rzeczniczka kozienickiej policji asp. Ilona Tarczyńska.

W środę wieczorem 30-letni st. sierż. Ireneusz Iwańczyk wykonywał obowiązki służbowe przed szpitalem w Kozienicach, gdy nagle usłyszał krzyk kobiety. Natychmiast wybiegł z radiowozu i podbiegł do auta stojącego na parkingu. Była tam przyszła matka, która właśnie zaczęła rodzić, i towarzyszący jej mąż.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję