Reklama

Niedziela Sandomierska

Dziękczynienie za chleb

W sanktuarium św. Jana Pawła II w Staszowie odbyły się dożynki diecezjalne.

Ks. Wojciech Kania

Każdego roku pod koniec sierpnia w różnych parafiach diecezji organizowane są dożynki diecezjalne. Jest to czas, kiedy po skończonych żniwach rolnicy dziękują Bogu za owoce swojej ciężkiej pracy. Dziękczynnej Eucharystii przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z przybyłymi kapłanami na czele z ks. Stanisławem Czachorem, diecezjalnym duszpasterzem rolników. Pasterz Diecezji w homilii podkreślał rolę polskiej wsi, która żywi cały naród oraz jest kustoszem wielowiekowego dziedzictwa. Kaznodzieja wyraził opinię, że obok działań, które już poprawiły sytuację osób pracujących w rolnictwie, należy więcej mówić o ich szlachetnym i bezcennym dziele. Trzeba o tym uczyć w szkole, powtarzać w środkach masowego przekazu, także w Kościele. – Musimy jednocześnie bronić rolnictwa przed kłamliwą ideologią, która głosi, że człowiek stanowi największe zagrożenie dla planety. Fanatycy szafujący w nieuprawniony sposób słowem ekologia już nazywają ludzkość „rakiem planety”. Potępiają wielodzietne rodziny, są przeciwnikami gospodarki leśnej czy hodowli zwierząt. Radykalny naturalizm wywołuje potężne zamieszanie w wielu umysłach, a przy tym sporo kosztuje. Musimy stać po stronie rolników i leśników służących wiernie Narodowi – powiedział biskup. Przed błogosławieństwem odbyło się poświęcenie wieńców dożynkowych ustawionych na placu przed świątynią, które przywieźli przedstawiciele z wszystkich stron diecezji. Następnie przeszedł korowód dożynkowy przez ulice miasta do Kompleksu Rekreacyjnego „Zalew nad Czarną”, gdzie zostały wręczone nagrody za najładniejsze wieńce dożynkowe. W uroczystościach udział wzięły delegacje rolników z diecezji, parlamentarzyści, samorządowcy oraz przedstawiciele różnych instytucji i parafianie.

2021-08-23 15:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Stanisław Orzechowski – Człowiek – Kapłan – Opozycjonista [ZAPROSZENIE]

2021-09-23 09:38

Kamil Szyszka

Ks. Stanisław Orzechowski

Ks. Stanisław Orzechowski

W rodzinnej miejscowości "Orzecha" - Kobylinie, odbędzie się spotkanie upamiętniające jego życie i działalność.

Spotkanie rozpocznie się Mszą świętą, a po niej wszyscy udadzą się do sali przy ul. Krotoszyńskiej. Tam w debacie wezmą udział: Wiesław "Kuzyn" Wowk, Łukasz Sołtysik z wrocławskiego IPNu czy brat zmarłego kapłana - Józef Orzechowski. Na zakończenie odbędzie się projekcja filmu: "Orzech".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję