Dzień ludzi gór
Przed 40 laty, została tuż zainicjowana przez Jerzego Pokoja, modlitwa ludzi związanych z górami: ratowników, przewodników, służby granicznej, strażników Parku Narodowego. Z czasem do modlitwy Polaków, dołączyli też ze swoimi służbami sąsiedzi zza miedzy – z Czech.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Tegoroczna Msza św., sprawowana była na szczycie Śnieżki pod przewodnictwem nowego biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego. Koncelebransami byli natomiast biskup Hradec Kralove Jan Vokál, o raz księża z Polski i Czech. Liturgia słowa sprawowana była również w tych językach.
Wszystkich przybyłych, powitał proboszcz parafii ks. Paweł Oskwarek. Zaznaczył też obecność profesor Alicji Chybickiej, dyrektorki wrocławskiego Ponadregionalnego Centrum Onkologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei”. Ofiary zbierane podczas tej uroczystości, zostały przeznaczone na działalność tej kliniki.
Homilię wygłosił bp Siemieniewski, opierając ją na biblijnych słowach: „Szczyty gór do Niego należą”.
Reklama
- Dziś na tej górze, stanowimy jeden lud Boży. Dziedzictwo tylu wieków, wydarzenia od czasów św. Wawrzyńca, po czasy współczesne, po wydarzenia naszego życia, spotykają się dziś, tutaj na wielkim dziękczynieniu. Za to, że pozwolił nam Pan Bóg w tym roku dostąpić tej chwalebnej chwili i że Bóg może na nas zlać całą obfitość swej łaski. Tutaj uczymy się Bożej bliskości, doświadczamy obfitości łaski w sercach, a stąd, z tej góry, schodzimy jako uczniowie, którzy chcą być i są ludźmi pokoju, wyciągniętej ręki, ciekawi drugiego człowieka – mówił bp Siemieniewski.
Podziękowania i życzenia
Podczas tego modlitewnego spotkania, biskup Hredec Kralove na ręce biskupa legnickiego u progu jego pasterskiego posługiwania, złożył swoje życzenia.
Z kolei proboszcz parafii, z okazji 40.lecia spotkań ludzi gór, przygotował okolicznościowe pamiątki, dla ludzi związanych z tym wydarzeniem i troską o to miejsce. Wśród nagrodzonych znaleźli się: ks. Zenon Stoń – obecnie proboszcz parafii w Ścięgnach, a poprzednio długoletni proboszcz parafii w Karpaczu; Cyryl Jurczyszak – były dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego, który przyczynił się do wyremontowania kaplicy, po katastrofalnym w skutkach huraganie na przełomie roku 1975/76; Sławomir Czubak – Naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR; Andrzej Raj – Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego i oczywiście Jerzy Pokój który zainicjował te spotkania. Wszyscy zaś uczestnicy otrzymali pamiątkowe, ozdobne magnesy. Na zakończenie zabrał głos Jerzy Pokój:
- Przyjaciele. 40 lat, to fragment życia każdego z nas. Ale to nie koniec. Spotykamy się tu po to, aby pokazać że ta góra, jest opoką na którą w chodzimy z nadzieją i poszukiwaniem. Kręgi osób które otaczają ten ołtarz, świadczą o tym, że jej doświadczamy, a podanie sobie ręki, daje jeszcze większą nadzieję na przyszłość.
Życzył też wszystkim długich jeszcze lat i spotkań na Śnieżce.
Od 40 lat
Reklama
Zwyczaj spotkań na Śnieżce, został zapoczątkowany w 1981 r. W tym czasie przypadała 300. rocznica poświęcenia kaplicy św. Wawrzyńca, która stanęła na najwyższym szczycie Karkonoszy - Śnieżce (1602 m n.p.m.), w XVII w. z inicjatywy ówczesnego opata krzeszowskiego Bernarda Rosy. Z pomysłem ustanowienia dla przewodników sudeckich takiego święta i zwyczaju, wystąpił wspomniany Jerzy Pokój, z ówczesnego Zarządu Koła Przewodników Sudeckich. Tym samym zwyczaj spotkania na modlitwie w samo południe, każdego dnia 10 sierpnia, trwa do dziś.
(Publikacja w numerze 34/2021 Niedzieli legnickiej)