Reklama

Kościół

Rycerze Kolumba obchodzą pierwsze wspomnienie liturgiczne swojego założyciela

13 sierpnia 2021 roku Rycerze Kolumba obchodzą pierwsze wspomnienie liturgiczne swojego założyciela, bł. ks. Michaela McGivneya. W ramach obchodów tego szczególnego dnia, planują uroczyste celebracje i przyjęcia nowych członków w różnych rejonach Polski.

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

bł. ks. Michael McGivney

Karol Porwich/Niedziela

Chociaż formalnie wspomnienie obowiązuje jedynie w kalendarzu liturgicznym macierzystej diecezji ks. McGivneya (archidiecezja Hartford), Zakon Rycerzy Kolumba świętuje to szczególne wydarzenie na całym świecie, również w Polsce. W krakowskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach odbędzie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, połączona z Ceremonią Przyjęć nowych Rycerzy. Podobne uroczystości będą miały miejsce również w innych miejscach w Polsce, m.in. w Tarnowie, Rzeszowie, Łomży, Radomiu, Kielcach, Lublinie oraz Stalowej Woli.

„Pierwsze liturgiczne wspomnienie świadka wiary wyniesionego na ołtarze jest dla nas okazją, aby zatrzymać się choćby na chwilę nad znaczeniem znaku, jaki otrzymujemy w Jego osobie. Jesteśmy dumni mogąc pochwalić się takim błogosławionym” – powiedział KAI Andrzej Anasiak, Przedstawiciel Gildii ks. Michaela McGivneya w Polsce zajmującej się popularyzowaniem postaci błogosławionego w Polsce. „Cieszymy się, że świętość życia naszego Założyciela została potwierdzona beatyfikacją. Bardziej niż do tej pory czujemy obowiązek pogłębiania wiedzy o nim samym oraz stawania się dla siebie braćmi, którzy są ludźmi Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa” – dodał.

Obchody pierwszego wspomnienia bł. ks. McGivneya nie są pierwszą inicjatywą, w ramach której polscy Rycerze Kolumba „przedstawiają” swojego założyciela Kościołowi w Polsce. Od Pierwszej Niedzieli Wielkiego Postu trwa peregrynacja relikwii błogosławionego, które w ciągu roku nawiedzą liczne kościoły, przy których działają Rycerze Kolumba oraz inne parafie na terenie całego kraju.

Podziel się cytatem

Reklama

Ks. Michael McGivney był amerykańskim kapłanem, który żył i pracował jako duszpasterz w USA w II połowie XIX wieku. Szeroko angażując świeckich w życie parafii, wyprzedził postanowienia Soboru Watykańskiego II. Założył wspólnotę katolickich mężczyzn – Rycerzy Kolumba, która miała pomóc im zaangażować się w życie Kościoła oraz stawać się lepszymi mężami i ojcami. Mężczyźni mieli się w niej rozwijać, pielęgnując swoje życie rodzinne, praktykując wiarę katolicką, służąc swojej parafii i troszcząc się o najbardziej potrzebujących oraz o siebie wzajemnie.

„Chociaż czas posługi kapłańskiej bł. ks. Michaela McGivneya przypadał na koniec XIX wieku i umiejscowiony był na terenie Ameryki Północnej, problemy które napotkał przypominają te, z którymi spotykamy się na co dzień” – napisał w swoim liście z tej okazji Krzysztof Zuba, Delegat Stanowy, przywódca Rycerzy w Polsce. „Jego odpowiedzią na te wyzwania było zaproszenie do działania i stałej formacji katolickiej mężczyzn”.

Cudem, który doprowadził do beatyfikacji ks. McGivneya był „cud pro-life”. Przypadek Mikeya Schachle’a został zdiagnozowany jako śmiertelny obrzęk płodu, w wyniku którego Mikey miał urodzić się martwy lub niezdolny do przeżycia. Po modlitwie rodziców przez wstawiennictwo ks. Michaela nieuleczalna choroba ustąpiła. W 2020 roku, po długich badaniach, Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych przygotowała dekret o uznaniu tego wydarzenia za cud przez wstawiennictwo ks. Michaela McGivneya, który został podpisany przez papieża Franciszka.

Reklama

„Życie ks. McGivneya oraz jego podejście do innych – zwłaszcza słabszych i potrzebujących pomocy – a przede wszystkim zaproszenie poprzez mężczyzn całych rodzin do działania w Kościele nie tylko może, ale wręcz powinno być odpowiedzią na wyzwania współczesnych czasów” – powiedział Zuba w rozmowie z KAI. „W Polsce możemy obserwować od kilkunastu lat jak pozytywnie zmieniają się rycerskie rodziny, a także parafie i społeczności, gdzie działają Rycerze Kolumba. A wzorem jest właśnie błogosławiony ksiądz McGivney” – wyjaśnił.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył bł. ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. Do Polski przybyli w 2005 roku, spełniając wolę papieża Jana Pawła II. Obecnie w naszym kraju liczą prawie 7 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym duszpasterzem, Kapelanem Stanowym jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.

2021-08-13 12:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spełnione marzenie

W sobotę 27 marca do parafii św. Barbary Dziewicy i Męczennicy w Wieluniu przybyły relikwie bł. ks. Michaela McGivneya, założyciela Zakonu Rycerzy Kolumba.

Relikwie zostały uroczyście wniesione do kościoła przez grupę Rycerzy Kolumba i postawione na ołtarzu wystawienia. Historię życia i działalności przedstawioną na 11 planszach, towarzyszących relikwiom i wizerunkowi błogosławionego kapłana, obecnym na Eucharystii przybliżył ks. Jarosław Boral, członek wspólnoty Rycerzy Kolumba. – Dzięki Opatrzności Bożej, o której tak wiele mówił podczas naszych parafialnych rekolekcji ks. Władysław Nowobilski, zawitały do naszej wspólnoty relikwie bł. ks. McGivneya, by przypomnieć nam, jak wielkie jest Boże Miłosierdzie i jak wiele dobra może przynieść współpraca parafian i proboszcza na niwie duszpasterskiej – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Gromnice święcone w Matki Bożej Gromnicznej miały chronić pola, zagrody i domy

2023-02-02 07:16

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Gromnice święcone w Święto Matki Bożej Gromnicznej miały chronić mieszkańców wsi - przypomina Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu (Podlaskie). Wierzono, że obejście pól i zagród z zapalonymi gromnicami, a także zrobienie znaku krzyża na futrynie drzwi, będzie chronić te miejsca.

2 lutego w kościele katolickim obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego zwane też świętem Matki Bożej Gromnicznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję