Reklama

Niedziela Rzeszowska

Dwa tysiące pielgrzymów z Rzeszowa na Jasną Górę

„Pielgrzymka to doskonała okazja do szukania Jezusa, do odbudowania i umocnienia relacji z Jezusem” – mówił bp Jan Wątroba na Mszy św. rozpoczynającej 44. Rzeszowską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Tegoroczna pielgrzymka odbywa się w systemie sztafetowym. Codziennie w pielgrzymce uczestniczy jedna lub dwie z trzynastu grup – łącznie ponad 2 tysiące pątników.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dwa tysiące pielgrzymów z Rzeszowa na Jasną Górę

05 sierpnia 2021 | 15:00 | tn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sample Fot. Olga Cyburt, Tomasz Nowak / diecezja.rzeszow.pl

„Pielgrzymka to doskonała okazja do szukania Jezusa, do odbudowania i umocnienia relacji z Jezusem” – mówił bp Jan Wątroba na Mszy św. rozpoczynającej 44. Rzeszowską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Tegoroczna pielgrzymka odbywa się w systemie sztafetowym. Codziennie w pielgrzymce uczestniczy jedna lub dwie z trzynastu grup – łącznie ponad 2 tysiące pątników.

4 sierpnia 2021 r. Mszą św. na placu Farnym w Rzeszowie rozpoczęła się 44. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę pod hasłem „Z Maryją i Józefem do Jezusa”. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. Mszę św. koncelebrowali: bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski i ok. 40 księży, m.in. przewodnicy 13 grup pielgrzymkowych.

W Mszy św. uczestniczyli m.in. pątnicy z grupy św. Urszuli i św. Wojciecha (ok. 400 osób), którzy rozpoczęli pielgrzymkową sztafetę oraz czterej klerycy z zakonu kamilianów, pochodzących z Madagaskaru. Razem z pielgrzymami modlili się mieszkańcy Rzeszowa i okolic, którzy przyszli pożegnać pątników, a także władze państwowe i samorządowe.

Homilię wygłosił bp Jan Wątroba. Kaznodzieja, nawiązując do fragmentu Ewangelii o znalezieniu Jezusa w świątyni w Jerozolimie, przestrzegał przed zgubieniem Jezusa. „Każdemu z nas może się zdarzyć i zdarza się, że nawet nie zauważamy, że zgubił nam się Jezus, jak zgubił się Maryi i Józefowi. Niełatwo jest zauważyć, że Go nie ma. Wydaje nam się, że z pewnością jest gdzieś w pobliżu, może wśród krewnych, może wśród znajomych. (…) A jednak, nie ma Go. Pozornie wszystko jakoś funkcjonuje, zewnętrzne znaki świadczą o naszej religijności i wierze, obchodzimy święta, rocznice, troszczymy się o poprawność religijną, idziemy na pielgrzymkę… A gdzie jest Jezus? Okazuje się, że wszystko jest ważne, tylko nie On; okazuje się, że o Nim już nie myślimy. (…) Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jerozolimy szukając Go. W życiu duchowym często trzeba zaczynać na nowo. Przychodzi taki moment, że trzeba uznać, że zgubiłem Jezusa. Trzeba wrócić do Jerozolimy, do tego miejsca, gdzie Jezus był blisko” – powiedział hierarcha.

Reklama

Zwracają się do pątników biskup rzeszowski mówił, że pielgrzymka jest wyjątkową okazją do umocnienia relacji z Jezusem. „Pielgrzymka to doskonała okazja do szukania Jezusa, do odbudowania i umocnienia relacji z Jezusem. Dla Maryi i Józefa Jezus był kimś absolutnie najważniejszym, pierwszym. Dlatego to Maryi i Józefowi powierzamy wysiłki zmierzające do pogłębienia wiary i ożywienia relacji z Jezusem” – podkreślił kaznodzieja.

Po Komunii świętej bp Wątroba pobłogosławił specjalne identyfikatory dla biskupów, przewodników poszczególnym grup oraz księży odpowiedzialnych za pielgrzymkę.

Biskup Białogłowski podziękował ks. Witoldowi Wójcikowi za pełnienie funkcji dyrektora pielgrzymki przez 9 lat, począwszy od 2012 r. Od marca 2021 r. dyrektorem Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę jest ks. Jakub Nagi – razem z nim kierownictwo tworzą: ks. Władysław Jagustyn, ojciec duchowy, ks. Jan Szczupak, kierownik trasy i ks. Mariusz Uryniak, kwatermistrz.

Już po raz trzydziesty bp Kazimierz Górny wręczył pielgrzymom „dukaty”. Tak przyjęło się określać jego błogosławieństwo i słowa: Deus vos ducat, Deus vos inducat, Deus vos deducat – Niech was Bóg prowadzi, doprowadzi i przyprowadzi.

Punktualnie o godz. o 8.30 grupy św. Wojciecha i św. Urszuli wyszły z placu Farnego w kierunku ronda Romana Dmowskiego i dalej w stronę Miłocina. Pątnicy po przejściu 32 km doszli do Kamionki skąd autokarami wrócili do Rzeszowa. W czwartek będzie pielgrzymować grupa św. Jadwigi, a w piątek – bł. Karoliny. Począwszy od czwartego dnia pielgrzymki, pątnicy, po przejściu dziennego odcinka, pojadą autokarami na Jasna Górę i w nocy wrócą do domów. Sztafetę pielgrzymkową zakończy grupa św. św. Andrzeja – jej członkowie będą pielgrzymować przez dwa dni – 12 sierpnia z Lelowa do Olsztyna, i 13 sierpnia, kiedy po przejściu 19 km wejdą na Jasna Górę. Przyjazd w tym dniu na Jasną Górę zapowiedzieli m.in. pątnicy z grup, które będą pielgrzymować w pierwszych trzech dniach. Msza św. kończąca pielgrzymkę odbędzie się na szczycie klasztornych wałów o godz. 11.30.

Pielgrzymom towarzyszą pątnicy duchowi, którzy tworzą 14. grupę pielgrzymkową pod patronatem bł. ks. Jana Balickiego. Chorzy i ci, którzy z różnych powodów nie mogą iść do Częstochowy, włączają się w pielgrzymkę przez różaniec odmawiany codziennie o godz. 20.30 w kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie. Modlitwa jest transmitowana przez Katolickie Radio Via. Diecezjalna rozgłośnia codziennie prowadzi relacje z trasy pielgrzymkowej o godz. 7.35, 10.15,12.10, 16.10 i 20.00. Przez wszystkie dni trwania pielgrzymki w bazylice bernardynów w Rzeszowie o godz. 18.00 pątnicy wyznaczonych grup będą uczestniczyć w Mszy św. – Eucharystie będą również transmitowane na antenie Radia Via.

2021-08-05 15:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękowali za dar ks. Blachnickiego

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 37/2017, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

odpust

Ruch Światło‑Życie

Karolina Krasowska

Na koniec Mszy św. pary, które zdawały posługę pary animatorskiej DK, przekazały świece nowym małżeństwom

Na koniec Mszy św. pary, które zdawały posługę pary animatorskiej DK, przekazały świece nowym małżeństwom

W Rokitnie 3 września odbyły się odpust ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz 42. Diecezjalna Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie. Tegoroczna Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie w 30. rocznicę śmierci ks. Franciszka Blachnickiego była dziękczynieniem za dar sługi Bożego i jego charyzmatu dla dzieła budowy żywych wspólnot Kościoła na Pomorzu Zachodnim, Środkowym i Ziemi Lubuskiej

Wpielgrzymce uczestniczyli członkowie Ruchu Światło-Życie z całej metropolii szczecińsko-kamieńskiej, czyli archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Głównym punktem programu była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył bp Paweł Socha. – Dobrze się składa, że oaza świętuje uroczystość spotkania, i to od lat w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, bowiem sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki był szczególnym czcicielem Maryi Niepokalanej. Podejmując oddanie Bogu siebie w kapłaństwie święceń, chciał realizować swoje życie jako ofiarę krzyża. Pisał w dzienniczku z 13 marca 1949 r.: „Chcę ją (czyli tę ofiarę – przyp. red.) wypełnić przez Maryję, dlatego chcę połączyć to z doskonałym nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny według św. Ludwika Grignion de Montfort. Ufam, że Maryja przyjmie tę ofiarę i spełni ją we mnie” – mówił Ksiądz Biskup. – Pamiętam, jak ks. Blachnicki tłumaczył nam bardzo długo w Paradyżu na temat znaczenia tych dwóch słów fos-zoe, co po grecku znaczy światło-życie. Światło to Bóg, który, stwarzając świat, najpierw stworzył światło, które rzeczywiście jest symbolem i znakiem obecności i działalności Boga. Zoe, czyli życie, to życie Boga, które zostało utracone przez człowieka w grzechu pierworodnym i Chrystusie Panu przez wiarę i chrzest zostaje na nowo człowiekowi przywrócone, przez mękę, krzyż Jezusa Chrystusa i zmartwychwstanie – kontynuował bp Paweł Socha. W pielgrzymkę Ruchu Światło-Życie wpisała się m.in. sztafeta biegowa z Rzepina do Rokitna oraz piesza pielgrzymka z Sulęcina do Rokitna. Podczas Eucharystii odbyła się promocja nowych lektorów, błogosławieństwo ziół i dewocjonaliów oraz przekazanie posługi nowym parom animatorskim Domowego Kościoła, które w tym roku w kręgach na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej będą starały się budować domowy katechumenat według nauki ks. Franciszka Blachnickiego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Milewski do młodych: nie zmarnujcie bierzmowania

2024-04-18 19:23

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Płock

bp Mirosław Milewski

Karol Porwich/Niedziela

- Bardzo zależy mi na tym, żebyście nie zmarnowali bierzmowania. Zachowajcie w sobie prawdę i otwartość na dary Ducha Świętego, na Boga i drugiego człowieka - powiedział bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej. Dokonał wizytacji parafii pw. św. Katarzyny i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Bp Milewski na podstawie Ewangelii Janowej (J 6,44-51) podkreślił, że „Jezus jest chlebem żywym”: - Za każdym razem, kiedy spożywamy ten chleb, zagłębiamy się w istotę miłości Boga. Już nie żyjemy dla nas samych - zauważał biskup pomocniczy diecezji płockiej.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: młodzi diakoni słowa Bożego - etap diecezjalny konkursu biblijnego

2024-04-18 17:13

[ TEMATY ]

Jasna Góra

konkurs biblijny

BPJG

- By być nie specjalistą od Biblii, ale diakonem słowa Bożego, czyli jego sługą, żyć w jego rytmie, obrać je za program życia i głosić innym, bo tylko tak stajemy się chrześcijanami - zachęcał młodych uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej bp Andrzej Przybylski. Konkurs z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych arch. częstochowskiej rozpoczęła Msza św. na Jasnej Górze. To 28. edycja organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Dziś, w trwającym Tygodniu Biblijnym, w całej Polsce odbył się etap diecezjalny.

Po Mszy św. w Sali Papieskiej najpierw uczniowie przystąpili do części pisemnej wyłaniającej siedmiu finalistów, a po niej miała miejsce część ustna, która wskazała zwycięzców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

iv>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję