Na ręce Księdza Arcybiskupa, naszego Metropolity, pragnę złożyć podziękowanie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II za przekazany nam list Rosarium Virginis Mariae.
Jan Paweł II, którego można nazwać Papieżem Różańca Świętego, w stosunku do Jasnej Góry symbolicznie wyraził odpowiedzialność Sanktuarium za poziom modlitwy różańcowej, składając jako wota różańce o znacznej wartości artystycznej:
- w 1979 r. w Watykanie, gdy paulini zapraszali go do odwiedzin Jasnej Góry;
- w 1987 r., podczas III Pielgrzymki, osobiście złożył tutaj na ołtarzu kolejny różaniec;
- w 1997 r., podczas V Pielgrzymki, przekazał złoty różaniec ofiarowany w Rzymie przez pielgrzymkę Radia Maryja.
Jeden z różańców znajduje się blisko Cudownego Obrazu przy Złotej Róży papieskiej.
Sanktuarium Jasnogórskie jest nasycane dniem i nocą modlitwą różańcową, odmawianą wspólnie lub indywidualnie. Od ponad 40 lat Jasnogórska Rodzina Różańcowa propaguje ją, starając się formować katolików świeckich do odpowiedzialności. Skupia ona setki tysięcy pielgrzymów.
Jasna Góra, dzięki Radiu Maryja, od 2 lutego 1996 r. przekazuje apelową modlitwę, naznaczoną rozważaniem tajemnicy Różańca Świętego, milionom słuchaczy na całym świecie. Przez własną radiostację czyni to od ośmiu lat.
List Jana Pawła II o modlitwie różańcowej Jasna Góra przyjęła z wielką radością. Jako Sanktuarium Narodowe, w poczuciu odpowiedzialności za pogłębienie pobożności maryjnej w Polsce, której przejawem jest modlitwa różańcowa, podjęła, w porozumieniu z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego - Wydziałem Teologicznym w Radomiu, inicjatywę zorganizowania Ogólnopolskiego Sympozjum Mariologiczno-Maryjnego: "Światło tajemnic różańcowych w nauczaniu Jana Pawła II".
Sympozjum odbędzie się na Jasnej Górze w dniach 16-17 stycznia 2003 r. Znani teologowie i bibliści z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wspomnianego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Papieskiej Akademii Teologicznej i Ignatianum w Krakowie będą starali się przez refleksję naukową pomóc nam w przyjęciu pełni światła różańcowych tajemnic. Wstępny program Sympozjum został już opublikowany w Niedzieli i będzie przypominany w kolejnych numerach. Także, mamy nadzieję, przez Radio Maryja.
Sanktuarium i Wydział Teologiczny UKSW już dzisiaj zapraszają do udziału w Sympozjum, m.in. przez utrwalanie na piśmie medytacji nad tajemnicami światła i przesyłanie ich na Jasną Górę pod wskazanym adresem.
W imieniu Sanktuarium i organizatorów pozwolę sobie przekazać program Sympozjum Księdzu Arcybiskupowi, który otworzy je uroczystą Eucharystią.
Proszę Ekscelencję o błogosławieństwo dla tego przedsięwzięcia, dla nas tutaj zgromadzonych i uczestniczących w modlitwie Apelu Jasnogórskiego dzięki katolickim rozgłośniom radiowym.
Pomóż w rozwoju naszego portalu