Reklama

Niedziela Sandomierska

Sandomierz miastem ekumenicznym

W Sandomierzu dokonano odsłonięcia tablicy upamiętniającej Zgodę Sandomierską z roku 1570.

Ks. Wojciech Kania

Na ścianie sandomierskiego ratusza, została uroczyście odsłonięta tablica upamiętniająca 450. lecie podpisania Zgody Sandomierskiej. Przedsięwzięcie to było planowane już w ubiegłym roku, kiedy odbyły się główne obchody tej rocznicy, lecz panująca epidemia pokrzyżowała plany.

Zgoda Sandomierska, to porozumienie między wyznaniami protestanckimi: Luteranami, Braćmi Czeskimi oraz Kalwinami. Zostało ona podpisane 14 kwietnia 1570 r. Uznali oni te trzy wyznania za prawowite, zobowiązali się unikać sporów i postanowili bronić swobód wyznaniowych. Zgoda Sandomierska była pierwszym aktem ekumenicznym w historii świata i jest modelem dialogu między Kościołami chrześcijańskimi.

Reklama

Przy ratuszu zgromadzili się przedstawiciele świętokrzyskiej społeczności: bp Krzysztof Nitkiewicz, wojewoda Zbigniew Koniusz oraz władze samorządowe na czele z Andrzejem Prusiem, przewodniczącym Sejmiku Wojewódzkiego, burmistrzem Marcinem Marcem oraz Marcinem Piwnikiem, Starostą Sandomierskim.

- Zgoda Sandomierska należy do naszego patrymonium – zauważył bp Nitkiewicz. – Tak samo jak dziedzictwo będące dziełem Kościoła Katolickiego, pamiątki pozostałe po sandomierskich Żydach czy mieszkających tutaj wyznawcach prawosławia. Mamy się więc czym pochwalić i do czego odwoływać. Przede wszystkim zaś, nie możemy o tym zapomnieć, bo drzewo bez korzeni usycha – powiedział Ordynariusz Sandomierski, zwracając się z propozycją do mieszkańców Sandomierza o nadanie nazwy Zgody Sandomierskiej jednej z ulic.

Następnie dokonano symbolicznego odsłonięcia tablicy wmurowanej w ścianę sandomierskiego ratusza.

Ks. Wojciech Kania

2021-06-24 15:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Badanie: Polacy przewidują, że w kolejnych miesiącach znacznie wzrosną ceny nieruchomości

2021-07-27 15:47

[ TEMATY ]

społeczeństwo

Archiwum

Polacy przewidują, że najbliższe miesiące przyniosą znaczny wzrost cen zakupu lub wynajmu nieruchomości. 17 proc. planujących zakup chce kupić nieruchomość w celach inwestycyjnych - wynika z opublikowanego we wtorek badania przeprowadzonego przez Grupę ING.

Z badania "Finanse i nieruchomości" wynika, że prawie połowa (48,3 proc.) Polaków posiada dom lub mieszkanie, które nie są obciążone kredytem hipotecznym, jednak osoby młode, które planują zakup nieruchomości, decydują się na kredyt.

CZYTAJ DALEJ

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

2021-07-27 15:40

[ TEMATY ]

cud

Vatican News

Do klasztoru Wcielenia w Madrycie od wczoraj przybywają wierni z różnych regionów kraju. Dzisiaj przypada wspomnienie św. Pantaleona i dokonuje się tzw. cud krwi, który wierni mogą obserwować bezpośrednio na ekranach.

Pantaleon urodził się w 280 r. w Nikomedii. Zgodnie z wolą ojca ukończył medycynę i został lekarzem na dworze cesarza Galeriusza Maksymiana. Po nawróceniu na chrześcijaństwo zaczął leczyć bezpłatnie, co przysporzyło mu wielu wrogów. Uwięziony i okrutnie torturowany nie wyrzekł się jednak wiary chrześcijańskiej. Ostatecznie został ścięty 27 lipca 305 r.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo powstańca warszawskiego

2021-07-28 12:05

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Lubuskie Muzeum Wojskowe

Karolina Krasowska

- Ja, co się urodziłem w wolnej Polsce, tak wolny nie czułem się nigdy jak te pierwsze kilka dni powstania - mówił śp. Stefan Mrowiec, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego.

- Ja, co się urodziłem w wolnej Polsce, tak wolny nie czułem się nigdy jak te pierwsze kilka dni powstania - mówił śp. Stefan Mrowiec, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego.

W Lubuskim Muzeum Wojskowym można obejrzeć świadectwo nieżyjącego już byłego powstańca warszawskiego Stefana Mrowca, który po wojnie osiedlił się w Zielonej Górze.

- Powstanie musiało wybuchnąć, po prostu wtedy to była euforia. Ja, co się urodziłem w wolnej Polsce, tak wolny nie czułem się nigdy jak te pierwsze kilka dni powstania - mówił śp. Stefan Mrowiec, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję