Reklama

Niedziela Legnicka

Uroczystości jubileuszowe Sióstr Magdalenek od Pokuty w Lubaniu

W tej części uroczystości, jubileuszowej Eucharystii, przewodniczył wrocławski biskup pomocniczy Jacek Kiciński CMF. Przybyły natomiast na te uroczystości biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, złożył na ręce Sióstr swoje życzenia oraz przekazał pamiątkową ikonę. W tej części uroczystości, jubileuszowej Eucharystii, przewodniczył wrocławski biskup pomocniczy Jacek Kiciński CMF. Przybyły natomiast na te uroczystości biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, złożył na ręce Sióstr swoje życzenia oraz przekazał pamiątkową ikonę.Dzień 19 czerwca 2021 r., był dniem centralnych uroczystości 700-lecia obecności Zgromadzenia Sióstr Św. Magdaleny od Pokuty w mieście Lubań. Odbyły się one w Domu Generalnym Sióstr i w Rynku miasta.

[ TEMATY ]

jubileusz

Lubań

siostry Magdalenki

700‑lecie

ks. Piotr Nowosielski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Były to przełożone obchody z roku ubiegłego, gdyż Siostry pojawiły się w tym mieście w 1320 r. z fundacji księcia świdnicko-jaworskiego Henryka syna Bolka I Surowego i Beatrycze Askańskiej, jako filii klasztoru w Nowogrodźcu nad Kwisą, ufundowanego prawie 100 lat wcześniej, bo w 1217 r. przez Świętą Jadwigę Śląską i jej męża Henryka Brodatego.

Na tegoroczne święto złożyło się szereg wydarzeń. Najpierw w Domu Generalnym Przełożona Generalna S. Wiesława Kopij CSMM, powitała wszystkich przybyłych na uroczystość. Wśród nich obecni byli dobrodzieje zgromadzenia, przedstawiciele różnych instytucji, duchowieństwo, goście z zagranicy w tym z przygranicznego klasztoru Sióstr Cysterek z Marienthal z Niemiec i oczywiście siostry, które zjechały na ten dzień do Lubania, z placówek w których pracują na co dzień w Polsce i za granicą. Ponadto odbyło się: poświęcenie krzyża jubileuszowego i figury św. Jadwigi Śląskiej, którego dokonał wikariusz generalny biskupa wrocławskiego ks. dr Adam Łużniak; okolicznościowy wykład krakowskiego historyka Piotra Stefaniaka i otwarcie wystawy poświęconej historii Zgromadzenia. Oprawę muzyczną zapewniły dzieci Szkoły Muzycznej I stopnia w Lubaniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Wielkie rzeczy nam Pan uczynił, więcej niż powinien! W takim duchu chcemy przeżywać i świętować ten jubileusz – mówiła Matka Generalna. - Przygotowywałyśmy się do tego wydarzenia duchowo i mentalnie 9. letnią nowenną, która zapoczątkowała poprzednia Matka Generalna Maksymiliana Michalewska. W czasie jej trwania, zgłębialiśmy naszą duchowość, nasz charyzmat, przypominaliśmy sobie dzieje zakonu, życie naszych poprzedniczek a także ducha i życie naszych świętych Patronów: św. Marii Magdaleny, św. Jadwigi która sprowadziła Siostry z dalekiej Marsylii oraz św. Augustyna naszego regułodawcy.

Dziś stajemy przepełnione duchem wdzięczności i wewnętrznej radości wobec Pana Boga, który pozwolił trwać siostrom Magdalenkom w małej miejscowości Lubań, nieprzerwanie 700 lat.

Reklama

Dzieje Magdalenek na tych ziemiach, są przykładem działania Opatrzności Bożej, której Siostry zawsze oddawały swe losy. A wskazują one na to, że ci którzy zaufali Panu, mogą naprawdę dokonywać wielkich dzieł. Że są w stanie powstawać wiele razy jak feniks z popiołów i służyć Bogu i ludziom tak, jak On tego chce. Klasztor bowiem przetrwał 10 wojen, 6 pożarów, epidemię dżumy, trzykrotną zmianę przynależności państwowej, reformację, pruską sekularyzację klasztoru, kulturkampf i problemy wewnętrzne po zakończeniu II wojny światowej. To znak, że my, Magdalenki, jesteśmy światu potrzebne, że nasz charyzmat wynagradzania Panu Bogu za grzechy świata i ludzi jest wciąż aktualny – mówiła s. Wiesława.

Skierowała też słowo pod adresem przybyłych sióstr.

- Nie byłoby tego świętowania, gdyby nie było was drogie siostry i pragnę wyrazić wielką wdzięczność za to że jesteście, za to że jesteście wierne podjętym zobowiązaniom, że trwacie przy Chrystusie, i to często na wzór Marii Magdaleny tej spod krzyża, bo wiele z was jest już utrudzonych krzyżem wieku, choroby… Dlatego z całego serca dziękuję za Waszą modlitwę, pokutę, za ofiarowane w intencji Zgromadzenia cierpienie i ofiarną pracę. Bóg któremu oddałyście się przed laty, któremu codziennie się zawierzacie i służycie wiernie, niech będzie waszą nagrodą na całą wieczność.

Poprosiła też wszystkich obecnych o duchowe wsparcie: - Prosimy was wszystkich także o modlitwę za nas, o wstawiennictwo przed Panem Wieków, byśmy każdego dnia otwierały się na dary Boże i z radością podejmowały to, co Bóg chce przez nas zdziałać w dzisiejszym świecie. Byśmy były otwarte na działanie Ducha Świętego i mądrze odczytywały znaki czasu.

Reklama

Druga część uroczystości odbyła się w Rynku miasta, a złożyły się na nią: inscenizacja poświęcona św. Jadwidze Śląskiej; modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego; okolicznościowa konferencja oraz koncert jubileuszowy. W tej części uroczystości, jubileuszowej Eucharystii, przewodniczył wrocławski biskup pomocniczy Jacek Jacek Kiciński CMF, a przybyły na te uroczystości biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski złożył Siostrom okolicznościowe życzenia i podarował pamiątkową ikonę.

Siostry Magdalenki od Pokuty, swoje korzenie historyczne mają we Francji w Marsylii, skąd zostały sprowadzone z inicjatywy św. Jadwigi Śląskiej (XIII w.). Ich charyzmatem jest pokuta wynagradzająca za grzechy świata, a szczególnie za grzechy kobiet które pobłądziły na ścieżkach życia wytyczonych przez Boga. Stąd szczególne miejsce w duchowości sióstr zajmuje kult Najświętszego Serca Pana Jezusa, któremu magdalenki wynagradzają za grzechy człowieka.

W tym też duchu angażują się w: wychowywanie młodzieży, przygotowując ją do dojrzałego życia chrześcijańskiego; wspomaganie osób moralnie zagrożonych i niszczących przez grzech swoją godność, aby uwrażliwić je na zło, dopomóc oderwać się od grzechu i powrócić na drogę Bożych przykazań. Podejmują także współpracę z Kościołem lokalnym w pracach duszpasterskich jako katechetki, zakrystianki czy animatorki grup młodzieżowych. Podejmują zadania w Kurii Biskupiej i w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy, a także we Frankfurcie nad Menem i Erfurcie

W Bayreuth prowadzą kancelarię, a także włączają się aktywnie w pracę duszpasterską. Prace pielęgniarskie i opieka nad osobami starszymi realizowane są w Domu Księży Emerytów we Wrocławiu. Typową pracę związaną z realizacją charyzmatu zgromadzenia, prowadzą siostry w Ognisku Wychowawczym dla Dziewcząt przy Domu Generalnym w Lubaniu, w którym pomagają młodym osobom w kształtowaniu życia zgodnego z zamysłem Boga wobec człowieka.

Reklama


   

2021-06-19 18:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust u Sióstr Magdalenek w Lubaniu

We wspomnienie liturgiczne św. Marii Magdaleny, 22 VII, w Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Magdalenek od Pokuty w Lubaniu, miała miejsce uroczystość odpustowa, której przewodniczył legnicki biskup pomocniczy Piotr Wawrzynek. W Mszy św. koncelebrowanej, uczestniczyli także: Ks. Jan Leśnik, ks. Jan Dziewulski i ks. Patryk Zarzeczny.

Biskupa Piotra oraz przybyłych gości, powitała S. M. Wiesława Kopij Przełożona Generalna CSMM. -Świętujemy dziś uroczystość naszej Patronki, św. Marii Magdaleny. Prosimy o przewodniczenie tej Eucharystii w naszej intencji, jako tych które jesteśmy jej naśladowczyniami, byśmy napełnione Boża miłością, którą czerpiemy z tego miejsca, chciały iść i głosić współczesnemu światu że Bóg jest, że kocha każdego człowieka, że czeka na na niego mimo tego, że człowiek czasem pogubi się na drogach swego życia. Każdego dnia, od rana chcemy dalej ofiarowywać Najśw. Sercu Pana Jezusa nasze oddanie i naszą ekspiację za każdy grzech człowieka, a szczególnie za każdy grzech kobiet.

CZYTAJ DALEJ

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43

[ TEMATY ]

Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

W niedzielę przypada 80. rocznica śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Zostali oni zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. za ratowanie Żydów, których Niemcy zabili jako pierwszych.

CZYTAJ DALEJ

Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować

2024-03-29 06:20

[ TEMATY ]

Wielki Piątek

rozważanie

Adobe. Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Dzisiaj nie ma Mszy św. w kościele, ale adorując krzyż, rozważamy miłość Boga posuniętą do ofiary Bożego Syna. Izajasz opisuje Jego cierpienie i nagrodę za podjęcie go (Iz 52, 13 – 53, 12). To cierpienie, poczynając od krwi ogrodu Oliwnego do śmierci na krzyżu, miało swoich świadków, choć żaden z nich nie miał pojęcia, że w tym momencie dzieją się rzeczy większe niż to, co widzą. „Podobnie, jak wielu patrzyło na niego ze zgrozą – tak zniekształcony, niepodobny do człowieka był jego wygląd i jego postać niepodobna do ludzi – tak też wprawi w zdumienie wiele narodów. Królowie zamkną przed nim swoje usta, bo ujrzą coś, o czym im nie mówiono, i zrozumieją coś, o czym nigdy nie słyszeli” (Iz 52, 14n). Krew Jezusa płynie jeszcze po Jego śmierci – z przebitego boku wylewa się zdrój miłosierdzia na cały świat. Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję