Reklama

Niedziela Sandomierska

Idźcie i głoście

Dnia 30 maja dziewięciu kleryków piątego roku przyjęło święcenia diakonatu

2021-05-30 15:16

ks. Wojciech Kania

W tym roku święcenia diakonatu odbyły się w dwóch parafiach: św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Matki Bożej Królowej Polski w Nowosielcu. Biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz udzielił święceń: Pawłowi Klusce z parafii Najświętszej Maryi Panny Salentyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim, Piotrowi Biernackiemu z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ostrowcu Świętokrzyskim, Pawłowi Kani z parafii Wniebowzięcia NMP w Ćmielowie oraz Bartoszowi Wawrzkiewiczowi z parafii św. Stanisława w Osieku, natomiast biskup pomocniczy senior Edward Frankowski: Konradowi Bąkowi z parafii św. Wojciecha w Grębowie, Damianowi Surowcowi z parafii ścięcia św. Jana Chrzciciela w Baranowie Sandomierskim, Pawłowi Kidzie z parafii MB Częstochowskiej w Majdanie Łętowskim, Mateuszowi Kobylarzowi z parafii MB Królowej Polski w Nowosielcu oraz Adrianowi Trybulskiemu z parafii św. Stanisława w Racławicach.

ks. Wojciech Kania

We Mszy św. odprawianej w kolegiacie ostrowieckiej uczestniczyli obok kapłanów, seminarzystów, sióstr zakonnych i wiernych świeckich, przedstawiciele parlamentu oraz władze miasta i powiatu.

Reklama

Bp Nitkiewicz mówił w homilii o obchodzonej w tym dniu Uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Zaznaczył, że prawda o Bogu trójjedynym, Który jest miłością i w ten sposób objawia się światu, powinna kształtować postawę osób wierzących oraz ich relacje.

ks. Wojciech Kania

 - Miłość do Boga, a przez to również do każdego człowieka, nie wyłączając prześladowców, przepełniała serca świętych diakonów: Szczepana, Wawrzyńca, Wincentego i innych. Przez wiarę oraz posługę byli oni zjednoczeni z Trójcą Przenajświętszą. Uczestniczyli w jej życiu, będąc sługami Eucharystii, Słowa Bożego i potrzebujących. Bardzo bym pragnął, żeby święcenia diakonatu wzbudziły w was, drodzy seminarzyści, podobne pragnienia. Bądźcie zawsze znakiem Chrystusa Sługi, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie na okup za wielu.” (Mk 10, 45). Można zrobić w życiu wiele rzeczy, jednak liczą się przede wszystkim te, które uczynimy z miłością. Niech dzisiejsza uroczystość przyczyni się jednocześnie do umocnienia wiary w waszych parafiach, w Ostrowcu Świętokrzyskim i w całej diecezji. Powołanie kapłańskie nie jest nigdy moją prywatną sprawą. Ono stanowi dar dla całego Kościoła, dla całej wspólnoty. Jesteśmy przez Boga posłani do siebie nawzajem. W jednym ze swoich wierszy, Łukasz Michalski nawiązuje do słów słynnego kapłana poety: „Pewien ksiądz mówi do mnie nie przyszedłem pana nawracać. Więc po co przyszedłeś? Chłeptać ze świeżych ran mój czas jeszcze gorący?” Tak, ludzie na nas czekają ! Wpatrzeni w Trójcę Przenajświętszą mamy rozwijać wzajemne relacje, pozostając jednocześnie otwarci na tych, którzy myślą inaczej. Powinniśmy do nich iść, wsłuchiwać się w ich głos i podejmować dialog. Przede wszystkim jednak potrzeba modlitwy oraz świadectwa – powiedział kaznodzieja.

Po homilii, kandydaci do diakonatu złożyli przyrzeczenie posłuszeństwa biskupowi ordynariuszowi, życia w celibacie oraz codziennego odmawiania Liturgii Godzin (brewiarza). Następnie, leżąc krzyżem przed ołtarzem, modlili się ze zgromadzonymi w kościele, słowami Litanii do Wszystkich Świętych, po czym otrzymali święcenia diakonatu przez włożenie rąk biskupa oraz modlitwę konsekracyjną. Kolejnym obrzędem było wręczenie każdemu z nowych diakonów księgi Ewangelii i wezwanie do jej głoszenia. Na koniec, nowo wyświęceni otrzymali znak pokoju.

ks. Wojciech Kania

Reklama

Zadaniem diakonów jest asystowanie kapłanowi w czasie funkcji liturgicznych, udzielanie chrztu, rozdawanie Komunii świętej, czytanie Ewangelii, przewodniczenie nabożeństwom (ale nie Eucharystii), sprawowanie sakramentaliów, asystowanie i błogosławienie małżeństwa w imieniu Kościoła na podstawie delegacji biskupa lub proboszcza, prowadzenie pogrzebu.

Podczas pełnienia funkcji liturgicznych diakoni używają szaty nazywanej dalmatyką.

ks. Wojciech Kania

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany proboszczów w Archidiecezji Warszawskiej

Nowy rektor kościoła akademickiego św. Anny i trzej proboszczowie obejmą z dniem 26 czerwca nowe funkcje. Dziś odebrali dekrety z rąk kard. Kazimierza Nycza kierujące ich do nowych zadań. Kameralna uroczystość odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

1. Ks. Mateusz Gawarski dotychczasowy wikariusz i duszpasterz akademicki kościoła św. Anny mianowany rektorem kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie

CZYTAJ DALEJ

Konferencja: Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej

2021-06-15 07:09

[ TEMATY ]

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Beatyfikacja.info

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej odbędzie się w Warszawie 12 września o godz. 12.00. Uroczystościom będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który w imieniu papieża publicznie ogłosi dekrety beatyfikacyjne.

Zapraszamy na konferencję prasową związaną z tym wydarzeniem.

CZYTAJ DALEJ

Nowość na Uniwersytecie Szczecińskim

2021-06-15 14:37

[ TEMATY ]

uniwersytet

Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego zaprasza w swoje wirtualne mury przyszłych filologów, lingwistów oraz literatów.

Wśród kierunków studiów na Uniwersytecie Szczecińskiem pojawiła się nowa odsłona tych istniejących już od dwóch lat. Bałtyckie studia kulturowe na Wydziale Humanistycznym to studia w godzinach popołudniowych, II stopnia (2-letnie magisterskie) dla absolwentów studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich. Studia są bezpłatne i bez ograniczeń wiekowych (także dla 35+, 50+).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję