Spotkanie z Wojciechem Cejrowskim było tym punktem programu Forum Młodych, na które wielu Wrocławian czekało z niecierpliwością.
Bilety rozeszły się w mgnieniu oka. Ale ci, którym bardzo zależało na spotkaniu ze znanym podróżnikiem i pisarzem, czekali przed wejściem do auli PWT na informację, czy znajdą się dla nich wolne miejsca. Wojciech Cejrowski na scenie pojawił się tuż po godzinie 16, a swoje wystąpienie zaczął od mocnego akcentu, przedstawiając cechy, jakimi powinien wyróżniać się katolik.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na trzy pytania: kim jestem? kim chcę być? kim powinienem być? – musimy wiedzieć, do czego jesteśmy powołani i chociaż nasze życie może nas czasem rozczarować, ale nie musi być ono „śliczne i wygodne, najważniejsze, aby było święte”.
Podróżnik zachęcał do tego, by w każdej sferze życia być „za” lub „przeciw” – katolik ma być radykalny, twardy i kolorowy. Mamy być solą ziemi – nawoływał Cejrowski – „a sól szczypie”. Mamy „szczypać” innych i być dla nich wyrzutem sumienia, nawet w obliczu śmierci. Za przykład osób, które wytrwały w takiej postawie, podróżnik podał św. Maksymiliana Marię Kolbego oraz kard. Stefana Wyszyńskiego.
Reklama
Cejrowski wspomniał też o tzw. świętym gniewie, który polega na „świętym przekonaniu w swoim gniewie, że Bogu coś zrobiono”. Święty gniew może być np. reakcją na bluźnierstwo i prowadzić do obrony wiary.
Drugą część spotkania pisarz poświęcił na opowieści podróżnicze. Opowiedział wiele ciekawostek dotyczących kultury Indian – przeżywania przez nich żałoby, podejścia do chorób, wyboru kobiet, rzeczy, które zawsze potrafią ich rozśmieszyć. Pojawił się nawet indiański dowcip.
Nie zabrakło też odniesień do kobiecości i męskości. Cejrowski wyjaśniał, że zajęty oglądaniem meczu mężczyzna, nie może jednocześnie deklarować miłości swojej kobiecie oraz że zaaferowana wyborem nowej torebki kobieta, potrzebuje obok siebie zdecydowanego mężczyzny, który wskazując na dowolny model, pomoże jej szybciej dokonać zakupu. Taka jest nasza natura, tacy jesteśmy – komentował podróżnik. Tłumaczył też, że natury nie da się oszukać, dlatego ideologia gender jest pozbawiona sensu.
Chociaż na plakatach promujących spotkanie podróżnik trzyma w ręku znak z napisem „STOP ABORCJI”, temat ten w ogóle nie został poruszony.
„Komu się podobało, niech się za mnie pomodli. A komu się nie podobało – tym bardziej” – powiedział na zakończenie oficjalnej części spotkania. Później był czas na to, aby porozmawiać z podróżnikiem, wspólnie zapozować do zdjęcia oraz otrzymać jego autograf.