W czasie uroczystości w godzinie Apelu Golgoty odbyło się nabożeństwo modlitewne w intencji Ojczyzny, mieszkańców Słubic i parafian. W tym czasie można było obejrzeć wystawę z okazji 120. rocznicy Strajku Dzieci Wrzesińskich, którą parafia otrzymała dzięki uprzejmości pracowników Urzędu Miasta i Gminy Września Września.
W fundamencie masztu, na który wciągnięto flagę państwową, umieszczony został akt erekcyjny z przesłaniem upamiętniającym wydarzenie wraz z listą fundatorów. Złożono w nim ziemię z mogił Polaków zesłanych na Sybir, stepów Kazachstanu w miejscowości Pawłodar, ziemię z obozu przejściowego w Hodgemoor środkowej Anglii (1945-1965) Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie z Wielkiej Brytanii, Holandii, Italii oraz ocalałych Polaków z niemieckich obozów koncentracyjnych.
- Chcemy w ten sposób upamiętnić naszych Rodaków, którym nie dane było powrócić do Ojczyzny. Elementami łączącymi całość są ziemia z Placu marszałka Piłsudskiego w Warszawie, czyli stolicy Polski i skała z Duchowej Stolicy Polaków - Jasnej Góry - wyjaśnia pasjonat historii i współinicjator akcji Michał Sobociński. - Choć naszym Rodakom nie było dane wrócić do Ojczyzny, to jednak powróciła do niej ziemia z tamtych stron, która połączyła się z ziemią z geograficznej stolicy naszego kraju i z ziemią z Duchowej Stolicy Polski - dodaje.
Pomóż w rozwoju naszego portalu