Reklama

Niedziela Częstochowska

Ks. Mariusz Frukacz: nie ma kapłaństwa bez ofiary

– Nie ma kapłaństwa bez ofiary – powiedział w homilii ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. 25 maja, wraz z 17 duchownymi archidiecezji częstochowskiej, świętował w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie jubileusz 25-lecia sakramentu kapłaństwa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W modlitwie księża polecali również zmarłych – ojca duchownego ks. Grzegorza Ślęzaka i ich współbrata ks. Krzysztofa Jeziorowskiego. Duchowo z kapłanami łączył się arcybiskup senior Stanisław Nowak, który udzielał im święceń prezbiteratu, a który z powodów zdrowotnych nie mógł osobiście uczestniczyć w liturgii.

Witając jubilatów, ks. Włodzimierz Kowalik, proboszcz parafii archikatedralnej, złożył im gratulacje i dziękował „za lata współpracy na wielu odcinkach posługi duszpasterskiej oraz za wszystko, co stanowi te 25 lat kapłaństwa”. – Życzę wytrwałości, coraz większej miłości do Boga oraz szczególnej więzi z Jezusem Chrystusem, jedynym Odkupicielem człowieka i prawdziwym Przyjacielem. Niech Matka Najświętsza zawsze ma was w swojej opiece i wyprasza potrzebne łaski. Życzę, by pod Jej opieką wasze życie wydawało jak najpiękniejsze owoce – powiedział ks. Kowalik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Przychodzimy do katedry naszych święceń, tu, gdzie zrodziło się nasze kapłaństwo, aby dać hojny dar, nie umniejszając niczego z pierwocin naszych rąk. Przychodzimy oddać naszą 25-letnią pracę dla Boga, Kościoła i ludzi, bo Pan był i wciąż jest hojny mimo naszych słabości, niedoskonałości i grzechów. Pan spoglądając w nasze serce, kiedyś nas wybrał i okazał swoją hojną łaskę. Dzisiaj w duchu tej wdzięczności stajemy przy ołtarzu Chrystusa – podkreślił w homilii ks. Mariusz Frukacz.

Kapłan nawiązał do gestu leżenia krzyżem w czasie liturgii święceń. – Położyliśmy się na tej posadzce w duchu pokory. Czy mieliśmy wtedy świadomość tego, że to my mamy kiedyś stać się posadzką dla stóp wiernych, którzy przez nas będą szli do Chrystusa? – pytał.

W tym kontekście duchowny przytoczył słowa św. Jana Pawła II zapisane w książce „Dar i tajemnica”: „Mający otrzymać święcenia pada na twarz, całym ciałem, czołem dotyka posadzki świątyni, a w tej postawie zawiera się wyznanie jakiejś całkowitej gotowości do podjęcia służby, jaka zostaje mu powierzona”.

Reklama

Ks. Frukacz podkreślił, że „w geście leżenia krzyżem na posadzce kościoła katedralnego przed otrzymaniem święceń wyraża się najgłębszy sens duchowości kapłańskiej”. Jak dodał, ten gest oznacza również przyjęcie we własnym życiu krzyża Chrystusa, i za kard. Karolem Wojtyłą powiedział, że „krzyż zawsze jest i będzie pastwiskiem”.

Duchowny zwrócił uwagę, że przykładem takiej postawy jest życie św. Jana Sarkandra, patrona rocznika srebrnych jubilatów, który zginął w obronie tajemnicy spowiedzi. – Chcieliśmy mieć takiego patrona wiary i wierności – przyznał ks. Frukacz. Jak dodał, „przez 25 lat konfesjonał stał się dla nas także ołtarzem sumienia”. – Jest bowiem w życiu kapłańskim ołtarz Eucharystii, ołtarz sumienia i ołtarz słowa Bożego – powiedział.

Nawiązał również do zawołania rocznika: „... aby nie zniweczyć Chrystusowego krzyża”, wybranego z Pierwszego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian. – Nasze motto nie może pozostać tylko na obrazku. Musi stać się treścią naszego życia. Musimy mieć w sercu tę prawdę, że Bóg nas umiłował. Musimy mieć w sercu zaparcie się siebie, czasem jakieś przekreślenie własnego „ja”. Musimy mieć w sercu pokorę krzyża, by nie zniweczyć Chrystusowego krzyża. To znaczy żyć tak, aby krzyż w naszym życiu nie był tylko znakiem na ścianie naszych mieszkań czy pustym symbolem, aby nie było zniweczone dzieło, którego Chrystus dokonał na krzyżu – apelował do współbraci.

Przytaczając słowa św. Jana Pawła II z jego osobistych notatek, ks. Frukacz pytał: – Czy po 25 latach dzieło Odkupienia zachwyca nas bardziej niż jakiekolwiek dzieło doczesne? Czy coraz bardziej nas pochłania?

Kapłan nawiązał również do słów ówczesnego metropolity częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka, które wypowiedział do przyszłych kapłanów 25 lat temu podczas rekolekcji przed święceniami. Hierarcha wskazał, że duchowość kapłańska to „esse” – bycie kapłanem i „agere” – czyn i działanie. – W duchu tej prawdy mam poświęcić się całym sercem dziełu Odkupienia. Nie jest łatwo, jest obecna tajemnica krzyża – zaznaczył ks. Frukacz i za Tomaszem à Kempis powiedział: „Krzyż jest zawsze gotowy i wszędzie na nas czeka. Jeżeli krzyż chętnie nosisz, wtedy on poniesie ciebie”.

Reklama

– Krzyż kapłański czasem jest bardzo ciężki, czasem przygniata, ale on przede wszystkim wywyższa i dźwiga. Zanim, daj Boże, pójdziemy do nieba, najpierw jest wywyższenie krzyża. Chwałę nieba poprzedza chwała krzyża – kontynuował duchowny.

Zwrócił również uwagę, że przyjmując rocznikowe zawołanie, jubilaci stali się „przyjaciółmi krzyża”. „Przyjaciel krzyża – to takie wielkie i prawdziwe chrześcijańskie imię” – cytował św. Ludwika Marię Grignon de Montforta. – Bo mądrość chrześcijańska to mądrość krzyża – dodał ks. Frukacz.

Przywołał także „List do moich kapłanów” kard. Stefana Wyszyńskiego, w którym prymas zapisał: „W czasie święceń kapłańskich wręczono nam kielich jak Chrystusowi w Ogrójcu”. – A zatem „sacerdos et hostia” – kapłan i ofiara. Nie ma kapłaństwa bez ofiary – podkreślił redaktor „Niedzieli”. Sobie i współbraciom przypomniał słowa ich ojca duchownego ks. Grzegorza Ślęzaka z konferencji wygłoszonej w czasie rekolekcji przed święceniami prezbiteratu: „Ofiara jest ofiarą z siebie. Nie ma innego kapłaństwa”. – Dlatego trzeba też uczynić swoje serce ołtarzem – wzywał za św. Piotrem Chryzologiem – albo runąć swoim sercem wprost w Serce Hostii – wołał, cytując abp. Nowaka.

Ks. Frukacz zauważył maryjny wymiar kapłaństwa i przypomniał apel, z którym św. Jan Paweł II zwrócił się podczas poświęcenia gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie w 1991 r.: „Z całym radykalizmem właściwym postawie Maryi stojącej pod krzyżem winniśmy głosić Ewangelię Jej Syna i świadczyć o niej życiem wielkodusznie, bez najmniejszego kompromisu z duchem tego świata czy też jakiegoś lęku”.

Reklama

Duchowny zwrócił uwagę na greckie tłumaczenie słów „Magnificat” Maryi: „Moja dusza czyni Pana wielkim” i pytał współbraci: – Czy my robimy wszystko, aby Pan był wielki w naszym życiu i w naszej posłudze?

Odnosząc się ponownie do tekstu greckiego, podkreślił, że słowa „Oto ja, służebnica Pańska” brzmią naprawdę: „Oto niewolnica Pana”. – Tam nie ma słowa „ja” – powiedział ks. Frukacz i zauważył, że Maryja dodaje: „Oby mi się stało według Twego słowa”. – Maryja nie chce, żeby Bóg wycofał się ze swojej decyzji. Dzisiaj, kiedy mówimy „magnificat”, chcemy Pana czynić wielkim. Chcemy, żeby Bóg dalej nad nami podejmował swoją decyzję, żeby nigdy się z niej nie wycofywał. Chodzi też o to, aby w każdej próbie naszego życia zachować w sobie „magnificat” – wyjaśnił duchowny.

Zachęcił jubilatów, aby swoje dziękczynienie wyrazili pochodzącym z listów św. Pawła słowem „eucharistoumen”, czyli „dzięki czynimy”. – To słowo oznacza najpierw ludzką wdzięczność. Mamy ją w sercu dla naszych bliskich, wychowawców i wszystkich, którzy stawali na drogach naszego życia, dalej stają i będą stawać. To ludzka wdzięczność za wielkie dary – przyznał.

Kapłan dodał, że słowo zawiera także głębsze dziękczynienie i pojawia się w liturgii, w Piśmie Świętym oraz w Eucharystii. – Za chwilę wypowiemy niezwykłe słowa: „Dzięki składając, błogosławił, łamał i rozdawał”. To dziękczynienie jest wpisane w Eucharystię, bo to słowo odsyła nas do dziękczynienia, jakie uczynił Chrystus. On przekształcił – więcej – przeistoczył w dziękczynienie i w błogosławieństwo krzyż, cierpienie i całe zło świata. Przeistoczył życie i świat. Dał nam i daje każdego dnia chleb prawdziwego życia, który przewyższa świat dzięki mocy swej miłości – mówił za Benedyktem XVI.

Reklama

Ks. Frukacz powiedział, że pragnienie wejścia na drogę kapłaństwa było pragnieniem włączenia się „w dziękczynienie Chrystusa, by pomóc w przeistoczeniu świata, aby nie był światem śmierci, lecz życia, światem, w którym miłość zwycięża śmierć”.

– Dzięki czynimy, bo dostaliśmy tyle błogosławieństw od Chrystusa. On jednak czasem nas przełamał i łamie nas, aby nas rozdać. Po to zostawiliśmy wszystko i poszliśmy za Jezusem. Zostawiliśmy też wszystko, aby otrzymać zapłatę w życiu wiecznym – zauważył redaktor „Niedzieli”.

– Niech wspierają nas Maryja, Matka kapłanów, i nasz patron. Święty Janie Sarkandrze, módl się za nami – zakończył ks. Frukacz.

Po Komunii św. kapłani wysłuchali nagrania z przesłaniem arcybiskupa seniora Stanisława Nowaka. Duchowny podkreślił, że ta rocznica to „wielki dzień dla całej archidiecezji częstochowskiej”. Wskazał również na patrona rocznika św. Jana Sarkandra. „Wolał umrzeć niż zdradzić Boga. To piękna postać wspaniałego kapłana, a na dzisiejsze czasy niezwykle aktualna” – powiedział arcybiskup senior.

Poprzedni pasterz Kościoła częstochowskiego dziękował za wierność srebrnych jubilatów, życząc jednocześnie „jeszcze doskonalszej wierności ludziom, kapłaństwu i ojczyźnie”. „Każdy czas ma udział w tajemnicy wieczności. Trzeba żyć pięknie, święcie i gorliwie” – przypomniał i udzielił kapłanom błogosławieństwa.

– Chwała, Tobie, dobry Boże, za te 25 lat życia w kapłaństwie. To łaska i dar Boży darmo dany, na który nie zasługujemy – podsumował duktor rocznika ks. Janusz Parkitny. Na zakończenie kapłani jubilaci zawierzyli się Matce Bożej.

Reklama

25 maja 1996 r. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie święcenia prezbiteratu przyjęli księża: Andrzej Chrzanowski, Robert Foryś, Mariusz Frukacz, Paweł Hadaś, Zbigniew Heluszka, Stanisław Kipigroch, Marcin Mońka, Robert Nemś, Józef Ogorzały, Tadeusz Orzeszyna, Janusz Parkitny, Tomasz Pawełczyk, Tomasz Słabiak, Mariusz Sztaba, Jacek Wierzba, Janusz Wojtyla, Robert Woźniak i Piotr Zaborski.

Zawołaniem rocznika są słowa: „... aby nie zniweczyć Chrystusowego krzyża” (1 Kor 1, 17), a patronem św. Jan Sarkander.

2021-05-25 22:41

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki do kapłanów: dziękuję Wam, Bracia za sprawowanie Eucharystii mimo braku wiernych w kościołach

Prośmy Ducha Świętego, abyśmy zachowali szacunek i troskę o piękno Eucharystii. Abyśmy ją umieścili w centrum życia chrześcijańskiego każdej parafii. Byśmy pomogli naszym wiernym i sobie przechodzić od znaków do tajemnicy i zanurzyć w niej całą naszą egzystencję – podkreślił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański, w homilii wygłoszonej do kapłanów podczas Mszy Świętej Krzyżma w Wielki Czwartek w archikatedrze poznańskiej.

„W Wielki Czwartek nasze serce otwiera się w wyjątkowy sposób na piękno Eucharystii. W tym dniu udajemy się naszym duchem do Wieczernika. (...) Słyszymy naszego Zbawiciela, który bierze chleb i mówi: +To jest Ciało moje+. Następnie bierze kielich z winem i mówi: +To jest moja krew+. Tymi słowami ustanawia On najpierw sakrament Eucharystii, aby Jego apostołowie oraz chrześcijanie kolejnych wieków i tysiącleci mieli w sobie Jego miłość; aby mieli dostęp do łask płynących z Jego ofiary” – powiedział abp Gądecki. Dodał, że Jezus ustanawia jednocześnie „sakrament Kapłaństwa, czyli zanurza apostołów w swoim kapłaństwie, polecając im: +To czyńcie na moją pamiątkę+”.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: niebawem dokument na temat rozeznawania objawień

2024-04-24 09:52

[ TEMATY ]

objawienia

Adobe Stock

Dykasteria Nauki Wiary kończy prace nad nowym dokumentem, który określi jasne zasady dotyczące rozeznawania objawień i innych tego typu nadprzyrodzonych wydarzeń - powiedział to portalowi National Catholic Register jej prefekt, Victor Fernández, zaznaczając, iż zawarte w nim będą „jasne wytyczne i normy dotyczące rozeznawania objawień i innych zjawisk”.

W tym kontekście przypomniano, że kardynał spotkał się z papieżem Franciszkiem na prywatnej audiencji w poniedziałek. Nie ujawnił on żadnych dalszych szczegółów dotyczących dokumentu, ani kiedy dokładnie zostanie on opublikowany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję