Reklama

Przednówek

Lotnisko

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bałem się samolotów.
Z samolotów strzelali do ludzi.
Samoloty do siebie strzelały.
Widziałem, jak spadł w Domaniewicach
płonący samolot.
Pani zawiozła nas
ze szkolną wycieczką na Okęcie.
Lądowały i startowały samoloty.
Nie mogłem sobie tego wyobrazić.
Taki ciężar i wznosi się w górę.
Taki ciężar i łagodnie ląduje.
Oglądaliśmy wieże lotniska.
Ten pan sprowadza każdy samolot
i odprowadza.
To widać na radarowym ekranie.
Pilot i stewardesa - to dla mnie
ludzie nie z tej ziemi.
Startują w przestworza,
zstępują z chmur.
Kabina pilota - to setki zegarów.
Jak ten pilot wszystko spostrzeże,
odczyta i zadecyduje?
Panie stewardesy były dla mnie
uosobieniem urody.
Potem doświadczyłem,
że są piękne, mądre,
odważne i dobre.
To wrażenia z dzieciństwa,
ale dziś
chciałbym się trochę pogapić
na wszystkich lotniskach -
we Frankfurcie, Amsterdamie, w Nowym Jorku,
jak co minutę ląduje samolot,
ale jaki? Ogromne jumbo jety,
concorde´y, Tu-134 i inne.
Tak się bliskie stały kontynenty.
Blisko jest z nieba na ziemię
i z ziemi do nieba.
A jeśli to jest start rakiety kosmicznej
gdzieś z kosmodromu na Florydzie,
to już zupełnie nie mogę policzyć,
kiedy rakieta
spotka się ze statkiem kosmicznym,
jak połączy się z kabiną statku,
jak człowiek może wyjść
na zewnątrz sputnika,
naprawić awarię, wrócić
i wylądować we wskazanym miejscu
na morzu czy na lądzie.
Nie mogę się nadziwić tym cudom.
Wiem, że człowiek to podpatrzył
u ptaków, wykorzystał śmigło,
silnik, paliwo, odrzut, stery.
Przyzwyczaił się człowiek
latać samolotem.
W samolocie rodzą się dzieci,
śpią spokojnie,
płaczą przy starcie i lądowaniu,
są karmione, bawią się.
A jednak świadomość,
że jestem kilkanaście
kilometrów nad ziemią,
rodzi we mnie poczucie niepewności.
Papież lata samolotem.
Gdyby dziś żył Pan Jezus,
też złożyliby się bogaci
na prywatny samolot
i osiołek nie byłby potrzebny.
To może dowcipne,
ale jak to jest z tymi lotniskami?
Przecież Pan Bóg posyłał do ludzi
tylu aniołów.
Jak oni lądowali?
Eliasz wystartował do nieba
na ognistym rydwanie.
Pan Jezus wstąpił do nieba.
Obłok Go zakrył
przed oczami Apostołów.
Maryja została wzięta do nieba.
Chyba tak jak Fatimska odleciała
z Okęcia do Lizbony.
Muszę się dobrze rozczytać
w rozkładzie lotów,
bo gdy skończą się przednówki,
muszę wiedzieć,
z którego lotniska
i o której godzinie
wystartuję do nieba.
Żeby tylko lotu nie odwołali,
albo żeby - broń Boże -
nie było katastrofy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: poprę wniosek premiera o użycie samolotów polskich SZ do pomocy Polakom w rejonie Zatoki Perskiej

Prezydent Karol Nawrocki przekazał w środę, że poprze wniosek premiera Donalda Tuska o użycie samolotów polskich Sił Zbrojnych do pomocy w ewakuacji Polaków z regionu Zatoki Perskiej.

Premier Donald Tuska poinformował w środę na X, że podjął decyzję o wykorzystaniu wojskowych samolotów do wsparcia ewakuacji Polaków z Bliskiego Wschodu. Jak wówczas podkreślił, wniosek w tej sprawie trafił do prezydenta Karola Nawrockiego. Wcześniej gotowość wojska do ewakuacji medycznej Polaków zgłosił szef MON.
CZYTAJ DALEJ

Zaufanie nie pozostaje uczuciem; ono formuje wybory, styl mowy, relacje

2026-02-13 09:39

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Dzisiejszy fragment wyrasta z mów Jeremiasza do Judy, która szukała oparcia w układach i w sile ludzi. W tle stoi polityka ostatnich dekad królestwa, napięcie między Egiptem i Babilonią oraz pokusa, by bezpieczeństwo zbudować na sojuszach. Prorok mówi o zaufaniu. „Ciało” oznacza tu kruchą ludzką moc, także władzę i pieniądz. Formuła „przeklęty… błogosławiony…” przypomina styl psalmów mądrościowych, szczególnie Ps 1. Tekst zestawia dwa obrazy roślinne. Pierwszy przypomina krzew pustynny rosnący na solnisku. Hebrajskie ʿarʿar wskazuje roślinę stepu, niską i jałową. Taka roślina trwa w miejscu bez stałego źródła, a „dobro” pozostaje poza zasięgiem. Drugi obraz pokazuje drzewo zasadzone nad wodą, z korzeniami sięgającymi potoku. W kraju o wądołach wypełnianych deszczem drzewo przetrwa „rok posuchy” i nie traci liści. U Jeremiasza woda często oznacza Boga jako źródło życia i wierności (por. Jr 2,13). Wers 9 dotyka wnętrza człowieka. Hebrajskie serce (lēb) oznacza ośrodek decyzji i ukrytych motywów. Jeremiasz nazywa to wnętrze podstępnym i trudnym do poznania. W następnym zdaniu Pan mówi o badaniu „nerek”. Hebrajskie kĕlāyôt wskazuje sferę pobudek, tego, co pozostaje zakryte nawet przed samym człowiekiem. Widzimy język sądowy. Bóg „przenika” i „bada”, a potem oddaje według drogi i owocu czynów. Tekst usuwa złudzenie samousprawiedliwienia. Zaufanie nie pozostaje uczuciem. Ono formuje wybory, styl mowy, relacje i sposób używania dóbr. W Wielkim Poście ten fragment prowadzi do rachunku sumienia i do uporządkowania tego, na czym spoczywa nadzieja w dniu próby.
CZYTAJ DALEJ

O. Beniamin Bąkowski został nowym Generałem Zakonu Paulinów

2026-03-05 12:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

o. Beniamin Bąkowski

Zakon Paulinów

Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika

Radio Jasna Góra/Facebook

O. Beniamin Bąkowski

O. Beniamin Bąkowski

Nowym generałem Zakon Paulinów - Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika - OSPPE został wybrany dziś o. Beniamin Bąkowski, dotychczasowy prowincjał Niemiecki. Wybrany generał sprawuje najwyższą władzę we wszystkich prowincjach i klasztorach na świecie.

Ojciec Beniamin Bąkowski ma 52 lata, urodził się 28 kwietnia 1974 r. w Branicach w diecezji opolskiej. Wyboru dokonała, obradująca na Jasnej Górze od poniedziałku Kapituła Generalna Zakonu Paulinów. Ojciec Beniamin Bąkowski jest 87. z kolei generałem Zakonu Paulinów. Zastąpił na tym stanowisku o. Arnolda Chrapkowskiego, który funkcję generała pełnił od 2014 roku, przez 2 kadencje, czyli przez 12 lat.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję