Reklama

Niedziela Sandomierska

Maryjo uzdrowienie chorych – módl się za nami

Biskup Krzysztof Nitkiewicz poświęcił kapliczkę z figurą Matki Bożej na dziedzińcu Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu.

Ks. Wojciech Kania

W uroczystości wzięli udział Marcin Piwnik - starosta sandomierski, dyrektor szpitala dr n. med. Marek Kos wraz z personelem medycznym, ks. Tadeusz Pawłowski - kapelan placówki oraz wierni.

Reklama

Witając przybyłych gości, dyrektor szpitala dr Kos powiedział, że kapliczka jest wyrazem wdzięczności za opiekę Maryi w trudnym czasie pandemii, a zarazem duchową pomocą dla wszystkich potrzebujących wsparcia. - Matka Boża pomaga nam tutaj w sandomierskim szpitalu. Dotyczy to zarówno leczenia pacjentów, jak i stanu zdrowia personelu. Od początku epidemii szpital jest wydolny, pracujemy pełną parą. Myślę, że takie miejsce było tutaj potrzebne - powiedział dyrektor. Budowa kapliczki została sfinansowana ze środków szpitala, a o jej powstaniu dyrektor placówki myślał od dawna.

Wyrażając radość z powstania kapliczki, biskup Nitkiewicz zauważył, że chociaż maj jest najpiękniejszym miesiącem roku, jego uroki przesłaniają cierpienia związane z pandemią oraz wieloma chorobami, o których nie pozwala zapomnieć sandomierski szpital. Mówiąc o pomocy jaką człowiek otrzymuje od innych ludzi, biskup ordynariusz podkreślił rolę Boga. - Mówimy słusznie, że maj jest najpiękniejszym miesiącem roku. A jednak to piękno, obecne w bogactwie kwiatów, w symfonii koncertujących ptaków, w uroczystościach religijnych i narodowych, to piękno przesłaniają dramaty związane z pandemią tudzież z innymi chorobami, o których nie pozwala zapomnieć sandomierski szpital. Bóg nie może zawieść gdyż nas kocha. Jemu powinniśmy więc zaufać w pierwszej kolejności. Powierzamy się jednocześnie Matce Bożej – Pocieszycielce Strapionych i Uzdrowieniu Chorych – jak Ją nazywamy w litanii. Na dźwięk imienia Najświętszej Maryi Panny drżą złe moce i weseli się Niebo, udzielając obfitości swoich łask. Wierzę, że tak jest również dzisiaj – mówił bp Nitkiewicz.

Jako dar wotywny dla Maryi, biskup przekazał dyrektorowi szpitala różaniec pobłogosławiony przez św. Jana Pawła II. Wspomniał także o nabożeństwach majowych z papieżem, które odprawiane były na górnym tarasie Pałacu Apostolskiego w Watykanie. Następnie Ordynariusz Sandomierski poświęcił kapliczkę, po czym zebrani odśpiewali wspólnie Litanię Loretańską zakończoną błogosławieństwem. Marcin Piwnik, starosta sandomierski powiedział, że epidemia wykazała, jak wielką rolę odgrywa szpital. Podziękował zatrudnionemu w nim personelowi medycznemu za dotychczasowa ciężką pracę. Dodał, że w trudnych chwilach pacjent nie tylko potrzebuje lekarza i pielęgniarki, ale zwraca się też do Boga i do Maryi, dlatego kapliczka będzie miejscem modlitwy i zadumy.

Ks. Wojciech Kania

2021-05-09 21:23

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja opolska: neoprezbiterzy posłani do parafii

2021-06-09 10:14

[ TEMATY ]

Opole

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.opole.pl

3 neoprezbiterów z diecezji opolskiej zostało posłanych na parafie.

Ks. Michał Banaś pochodzi z parafii św. Marii Magdaleny w Łambinowicach. Urodził się 25 lutego 1992 r. jako syn Sławomira i Joanny. Ma dwójkę młodszego rodzeństwa – brata i siostrę. Szkołę średnią ukończył w Nysie, a po zdaniu egzaminu maturalnego studiował na Uniwersytecie Opolskim na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna uzyskując licencjat. Pracę magisterską pt. „Stosowanie nowych mediów w głoszeniu słowa Bożego na przykładzie działalności o. Adama Szustaka OP” napisał na seminarium naukowym z homiletyki, mediów i komunikacji pod kierunkiem ks. prof. Marka Lisa. Na obrazku prymicyjnym umieścił słowa pochodzące z Listu do Rzymian „Albowiem z Niego i przez Niego, i dla Niego jest wszystko. Jemu chwała na wieki! Amen”. Zainteresowaniami teologicznymi są teologia pastoralna oraz zagadnienia związane z homiletyką oraz mediami. Poza tym interesuje się turystyką, lotnictwem cywilnym, gotowaniem, majsterkowaniem, oraz lubi jazdę na rowerze.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie adwokata ks. M. Króla dot. reportażu TVN24

2021-06-15 09:36

[ TEMATY ]

oświadczenie

prawnik

Adobe Stock

"Materiał ten uchybia bowiem zasadom prawa prasowego, albowiem został sporządzony z naruszeniem staranności i rzetelności dziennikarskiej. Ukazane w nim zarzuty nie są zaś faktami, tylko pomówieniami zawierającymi zniesławiające ich adresatów treści. Oskarżenia, którymi „karmi” się widza są gołosłowne i nie mają poparcia w rzeczywistości. Tym samym stwierdzić należy – z całą stanowczością – że żadna z przedstawionych w reportażu sytuacji nie miała miejsca" - czytamy w oświadczeniu, które w imieniu ks. Mirosława Króla wystosował jego adwokat mecenas Mateusz Chlebowski. 9 czerwca na antenie TVN24 w programie "Czarno na Białym" został wyemitowany reportaż pt. "KRÓLestwo w Orchard Lake. To skandal Kościoła katolickiego". W filmie zarzuca się ks. Mirosławowi Królowi, rektorowi polonijnego seminarium duchownego w Orchard Lake m. in. molestowanie i napaści na tle seksualnym.

Publikujemy tekst oświadczenia adwokata ks. Mirosława Króla:

CZYTAJ DALEJ

Nowość na Uniwersytecie Szczecińskim

2021-06-15 14:37

[ TEMATY ]

uniwersytet

Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego zaprasza w swoje wirtualne mury przyszłych filologów, lingwistów oraz literatów.

Wśród kierunków studiów na Uniwersytecie Szczecińskiem pojawiła się nowa odsłona tych istniejących już od dwóch lat. Bałtyckie studia kulturowe na Wydziale Humanistycznym to studia w godzinach popołudniowych, II stopnia (2-letnie magisterskie) dla absolwentów studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich. Studia są bezpłatne i bez ograniczeń wiekowych (także dla 35+, 50+).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję