Reklama

Niedziela Sandomierska

Św. Józef – współpracownik Boga

Biskup Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył uroczystościom ku czci św. Józefa w Klimontowie.

2021-05-01 17:52

Ks. Grzegorz Słodkowski

W dniu 1 maja Kościół obchodzi wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika, który troszczył się o Jezusa i Matkę Najświętszą, pracując jako cieśla w Nazarecie. W tym dniu ks. bp Krzysztof Nitkiewicz sprawował Mszę Świętą w kościele pw. św. Józefa w Klimontowie, który jest jednym z kościołów stacyjnych w Roku św. Józefa. We wspólnej modlitwie udział wzięli kapłani posługujący w dekanacie na czele z dziekanem dekanatu, ks. kan.  Henrykiem Hendzlem, proboszczem parafii, bractwo św. Józefa oraz wierni przybyli na uroczystość.

Bp Nitkiewicz nawiązał w homilii do patrona dnia św. Józefa, którego określił jako współpracownika Boga i pokornego sługę Pańskiego.

Reklama

- Św. Józef – rzemieślnik, czyli robotnik używając określenia z dzisiejszej liturgii, jawi się nam jako współpracownik Boga w dziele stworzenia, bo czymże innym jest czynienie sobie świata poddanym oraz sprawowanie nad nim pieczy. Każdy chrześcijanin powinien przez swoją pracę napełniać duchem Ewangelii to, co ziemskie – naucza Kościół.

Praca nie stanowi więc kary za grzechy, gdyż została przewidziana przez Boga już w samym akcie stworzenia. To jej brak ogranicza i upokarza. Stąd zapobieganie bezrobociu oraz tworzenie miejsc pracy powinno być priorytetem każdej władzy, a także tych, którzy mają więcej, są przedsiębiorczy, zaradni. Musimy być za siebie nawzajem odpowiedzialni, dając tego wyraz w konkretnych czynach, jak byśmy byli jednym wielkim związkiem zawodowym rządzącym się prawem miłości.

Wracając do św. Józefa, dostrzegamy w nim także wiernego, pokornego sługę Pańskiego, który okazuje posłuszeństwo woli Bożej, bez względu na to, jaką by ona nie była. Dlatego nazywamy go sprawiedliwym, bo Bóg może prowadzić tylko ku dobremu. „Sprawiedliwy z wiary żyć będzie” – mówi Pismo święte – mówił biskup.

Reklama

Ordynariusz Sandomierski przestrzegał również przed konsekwencjami wynikającymi z braku posłuszeństwa i współpracy z Bogiem.

- Widać natomiast co się dzieje, kiedy człowiek zamiast współpracy z Bogiem zajmuje jego miejsce. Święto 1 maja miało być przecież odpowiedzią na niesprawiedliwość społeczną dotykającą miliony ludzi. Tymczasem próba zbudowania „sprawiedliwego świata” bez Boga, pomnożyła jedynie liczbę ofiar.

Pomimo tragicznych doświadczeń w jakie obfituje historia, wielu nie bierze tego pod uwagę nawet obecnie, w dobie w walki z pandemią, czy tworząc swoje programy polityczne. Potrzebujemy ekspertów, przedsiębiorców, ludzi kultury i polityków ale nie mogą oni stawiać się ponad Bogiem. Taka aberracja przybiera różne formy, począwszy od antychrześcijańskiego credo - kto je kontestuje jest karany społeczną ekskomuniką – mówi Benedykt XVI. Nie lepsi są ci, którzy pod pozorem czci oddawanej Bogu, szukają poklasku dla siebie.

Jeśli naprawdę nie zwrócimy oczu i serca ku Bogu, pozostaniemy dalej bezradnymi obserwatorami naszej własnej słabości. Będziemy kowalami szczęścia ubranego w żałobne szaty, dziurawe i poprzecierane, z gorzkim uśmiechem wykrzywiającym usta.

Dlatego naśladujmy Maryję i Józefa, którzy mieli w swoim domu Chrystusa. Z Nim wszystko wygląda inaczej, i rodzina, i praca, a nawet trudności związane z pandemią – zakończył biskup, zachęcając do udziału w nabożeństwach majowych.

Po homilii zainaugurowano działalność reaktywowanego Bractwa Św. Józefa, erygowane przy kościele pw. św. Józefa w Klimontowie przez Papieża Klemensa XI w dniu 10 marca 1706 r. Szczególnymi zadaniami Bractwa są m.in. naśladowanie cnót Św. Józefa i rozwijanie jego kultu, modlitwa w intencji małżeństw i rodzin oraz stawanie w obronie świętości życia ludzkiego.

Ks. Grzegorz Słodkowski

Uroczystość w kościele św. Józefa w Klimontowie wpisuje się w Diecezjalne obchody Roku św. Józefa ogłoszonego przez papieża Franciszka. Również kościół w Klimontowie jest jednym z kościołów stacyjnych, gdzie dzięki decyzji Penitencjarii Apostolskiej oraz dekretowi bp. Krzysztofa Nitkiewicza wierni mogą uzyskać odpust zupełny.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II z kliniki Gemelli pożegnał się z umierającym kard. Wyszyńskim

2021-05-13 07:13

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Po zamachu na papieża umierający kard. Wyszyński całe swoje cierpienie ofiarował w intencji ocalenia życia Jana Pawła II; 25 maja leżąc w klinice Gemelli Ojciec Święty w rozmowie telefonicznej pożegnał się z przyjacielem - powiedziała PAP Anna Rastawicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, jedna z najbliższych osób w otoczeniu prymasa.

Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński o zamachu na Jana Pawła II dowiedział się wieczorem 13 maja 1981 roku. "Z przekazaniem wiadomości czekano, aż będą konkretne informacje, że nie ma niebezpieczeństwa grożącego życiu papieża" - powiedziała Anna Rastawicka.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczyna się Nowenna do św. Andrzeja Boboli

2021-05-07 07:35

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

ARCHIWUM KS. PRAŁ. TADEUSZA KOŃSKIEGO

Relikwie św. Andrzeja Boboli

Relikwie św. Andrzeja Boboli

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

Turniej WTA w Rzymie - awans Świątek do ćwierćfinału

2021-05-13 15:38

[ TEMATY ]

tenis

Włochy

Iga Świątek

pl.wikipeda.org

Iga Świątek wygrała z niżej notowaną Czeszką Barborą Krejcikovą 3:6, 7:6 (7-5), 7:5 i awansowała do ćwierćfinału tenisowego turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. W drugim secie trwającego niemal trzy godziny pojedynku Polka obroniła dwa meczbole.

W kolejnej rundzie Świątek zmierzy się ze zwyciężczynią pojedynku między rozstawioną z numerem piątym Ukrainką Jeliną Switoliną a Hiszpanką Garbine Muguruzą (nr 12.).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję