Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha

Reklama

Kilkudziesięciu kardynałów, arcybiskupów i biskupów z kraju i z zagranicy uczestniczyło 29 kwietnia br. w Gnieźnie w tradycyjnych uroczystościach odpustowych ku czci św. Wojciecha, Patrona Polski, połączonych z obchodami Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uroczystości rozpoczęła procesja z relikwiami Męczennika, która wyruszyła spod stojącego na Wzgórzu Zbarskim kościoła św. Michała Archanioła na znajdujący się u podnóża katedry plac św. Wojciecha. Procesję ulicami gnieźnieńskiej Starówki prowadzili: metropolita wrocławski - kard. Henryk Gulbinowicz, biskup Hradec KraMloveM - Dominik Duka i biskup witebski - Władysław Blin. Sumie odpustowej przewodniczył prymas Polski - kard. Józef Glemp, a homilię wygłosił metropolita szczecińsko-kamieński - abp Zygmunt Kamiński. Pod koniec Mszy św. nuncjusz apostolski w Polsce - abp Józef Kowalczyk wręczył krzyże misyjne grupie misjonarzy.
Również na Wzgórzu św. Wojciecha k. Gdańska odbył się tradycyjny odpust ku czci św. Wojciecha - patrona archidiecezji gdańskiej. Jak głosi tradycja, na Wzgórzu przechowywano zwłoki Świętego, nim przywieziono je do Gniezna. Uroczystości rozpoczęły się w bazylice Mariackiej, skąd wyruszyła na Wzgórze Św. Wojciecha XII Piel-grzymka Kościelnej Służby Mężczyzn "Semper Fidelis". Procesji z relikwiami Męczennika przewodniczył abp Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański. Następnie na Wzgórzu została odprawiona odpustowa Suma.

311. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Reklama

Sytuacja młodzieży na początku XXI wieku, bezrobocie i stan mediów katolickich - to główne tematy 311. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się 1 i 2 maja br. w Warszawie. Biskupi postanowili, że 27 maja br. w kościele Wszystkich Świętych w Warszawie przeproszą Boga za zbrodnie i wszelkie przejawy nienawiści, które spowodowały ludzką krzywdę.
Biskupi wybrali czterech nowych przewodniczących Komisji i Rad Konferencji Episkopatu: bp Stefan Cichy z Katowic został nowym przewodniczącym Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sa-kramentów; bp Wiktor Skworc z Tarnowa - nowym przewodniczącym Komisji ds. Misyjnych; bp Jan Chrapek - nowym przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu; a bp Stanisław Wielgus z Płocka - nowym przewodniczącym Rady Naukowej.
Zebranie Plenarne Episkopatu Polski miało międzynarodowy charakter. Gośćmi polskich biskupów byli delegaci 18 europejskich Episkopatów, m.in. z: Anglii, Białorusi, Chorwacji, Czech, Francji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier, Włoch oraz Federacji Rosyjskiej.
Obecny na spotkaniu austriacki biskup Kurt Krenn stanowczo ostrzegł polskich biskupów przed integracją naszego kraju z Unią Europejską. Bp Krenn mówił: "Unia Europejska nie szanuje woli państw słabszych, nie jest ani demokratyczna, ani tym bardziej chrześcijańska, decydują tam jedynie najsilniejsi" - zdaniem austriackiego biskupa, Polska po wejściu do Unii Europejskiej stanie się "tak samo zła" z chrześcijańskiego punktu widzenia, jak zlaicyzowane kraje Europy Zachodniej. Dojdzie do tego silna fala laicyzacji, a życie obywateli zdominuje kompletny relatywizm moralny. "Od kilku lat jesteśmy w Unii Europejskiej - powiedział bp Krenn - ale bilans tego dla Austrii jest zdecydowanie negatywny".
Po zakończeniu obrad biskupi udali się na Jasną Górę, aby 3 maja wziąć udział w uroczystościach Matki Bożej Królowej Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

II Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

- Wolność polityczna pozwala nam, Polakom ze Wschodu i Zachodu, spotykać się po raz drugi - powiedział prymas Polski - kard. Józef Glemp podczas Mszy św. odprawionej w kościele Świętego Krzyża w Warszawie 28 kwietnia br. Eucharystia była sprawowana na rozpoczęcie II Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy, zorganizowanego przez "Wspólnotę Polską" . - Niech więź miłości z Janem Pawłem II, który kocha i jednoczy całą rodzinę ludzką, a zarazem służy swojemu narodowi, będzie podstawą do odpowiedzi na pytanie: Co w tym stuleciu Polonia może zrobić dla Polski, a co Polska przez Polaków może dać światu?" - powiedział.
W pierwszym dniu Zjazdu jego delegaci (ok. 320 osób) spotkali się w warszawskim Teatrze Polskim m.in. z władzami RP i delegatem Prymasa Polski ds. duszpasterstwa emigracji - abp. Szczepanem Wesołym. Następnie obrady toczyły się w Pułtusku i Krakowie. Dyskutowano m.in. o potrzebie jedności między organizacjami polonijnymi, a także o ich współpracy z Państwem Polskim. Zjazd, pod hasłem: Polacy i Polonia u progu nowego tysiąclecia, zakończył się 3 maja br. Jego uczestnicy wzięli udział w pielgrzymkach na Jasną Górę i do sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach.

Spotkanie Rady Ruchów Katolickich

Reklama

Przyszła współpraca ruchów katolickich, podsumowanie II Kongresu świeckich wspólnot oraz wybory Zespołu Koordynującego były tematem spotkania plenarnego Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich, które odbyło się 28 kwietnia br. w Warszawie. Podczas spotkania przewodniczący Rady - o. Adam Schulz, jezuita, stwierdził m.in., że II Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, który odbył się w listopadzie ub.r., przyczynił się do pogłębienia więzi między wspólnotami. Ukazał także, iż ruchy i stowarzyszenia świeckich są trwałą i znaczącą częścią Kościoła w Polsce. Kongres uświadomił stowarzyszonym świeckim, iż ich wspólnoty postrzegane są jako organizacje pozarządowe i jako takie powinny aktywniej uczestniczyć w życiu społecznym, a także odczytać wspólne zadania, jakie staną przed nimi w jednoczącej się Europie.
Uczestnicy spotkania wybrali 6 członków Zespołu Koordynującego, którego kadencja trwa 3 lata. Nowymi członkami są: ks. Antoni Dunajski z Diecezjalnej Rady Ruchów Katolickich w Pelplinie, Jerzy Grzybowski ze Spotkań Małżeńskich, Grażyna Hennel ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego, Zygmunt Nowosielski z Odnowy w Duchu Świętym, Roberto Saltini z Ruchu Focolari oraz o. Adam Schulz, przewodniczący ORRK.

Sympozjum Ruchu "Ku Cywilizacji Miłości"

Reklama

W dniach 27-29 kwietnia br. na Jasnej Górze trwało XIX Ogólnopolskie Sympozjum Ruchu "Ku Cywilizacji Miłości". Jego tematem było życie i nauczanie Prymasa Tysiąclecia.
Mszę św. dla ok. 100 osób odprawił abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. W homilii stwierdził, że w ciągu roku od ostatniej pielgrzymki zaszły we współczesnym świecie niepokojące zmiany. "Etyka się nie liczy, sumienie się nie liczy, prawo Boskie wypisane w człowieku nic nie
znaczy - mówił abp Nowak. - Wy macie być protestem przeciwko takiemu myśleniu". Referaty w trakcie sympozjum wygłosili m.in.: s. Adelajda Sielepin - jadwiżanka z Krakowa, Danuta Ferenc z "Odrodzenia" oraz ojcowie paulini - Zachariasz Jabłoński i Andrzej Napiórkowski. Listy okolicznościowe nadesłali m.in.: Prymas Pol-ski kard. Józef Glemp, sekretarz Jana Pawła II - bp Stanisław Dziwisz i sekretarz Konferencji Episkopatu Polski - bp Piotr Libera.
Ruch powstał w 1983 r. w odpowiedzi na wezwanie Papieża: " Pomóżcie mi budować i gruntować powszechną cywilizację miłości". Założycielem Ruchu był Stanisław Pruszyński, a po jego śmierci dzieło kontynuuje żona Anna. Celem Ruchu jest szerzenie prymatów cywilizacji miłości, kształcenie poczucia służby Bogu i drugiemu człowiekowi, studiowanie nauczania Ojca Świętego. Ruch podejmuje także działalność charytatywną i oświatową, m.in. przez specjalnie utworzoną fundację.

Pielgrzyma Transportowców

W dniach 28-29 kwietnia trwała VI Ogólnopolska Pielgrzymka Transportowców. Organizatorem pielgrzymki był krajowy duszpasterz transportowców - ks. Zbigniew Dudek, paulista. Mszy św. przewodniczył ks. inf. Ireneusz Skubiś. W homilii wezwał do odpowiedzialności za drugiego człowieka i do solidarności. "Macie tutaj, w spojrzeniu Matki Bożej, odczytać swoje powołanie i swój obowiązek głębokiego patrzenia przede wszystkim na siebie, swoją rodzinę, na własne morale" - apelował. Podczas Eucharystii poświęcono Sztandar Związku Zawodowego Kierowców.

Pielgrzymki maturzystów

27 kwietnia Apelem Jasnogórskim rozpoczęło się czuwanie maturzystów archidiecezji poznańskiej. Ok. 1,5 tys. młodych uczestniczyło we Mszy św. o północy pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Grzegorza Balcerka.
28 kwietnia przybyła diecezjalna pielgrzymka maturzystów z Tarnowa. Mszy św. dla ok. 3 tys. młodych przewodniczył biskup pomocniczy Władysław Bobowski.
W tym samym dniu dotarli maturzyści diecezji legnickiej. Eucharystię dla 3,2 tys. młodych odprawił biskup diecezjalny Tadeusz Rybak.

Pielgrzymka Rodzin Wielodzietnych

28 kwietnia na Jasną Górę przybyła I Pielgrzymka Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych. Ponad 170 osób dotarło z regionów: konińskiego, nowosądeckiego i rzeszowskiego. W homilii podczas Mszy św. abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, przestrzegał: "Cywilizacja śmierci pójdzie dalej, będzie się panoszyć". Abp Nowak stwierdził, że przeszkodą na jej drodze i jednocześnie znakiem dla cywilizacji miłości są rodziny wielodzietne, które upominają społeczeństwo "beztrosko patrzące w przyszłość i idące niepewną drogą".

W SKRÓCIE:

20 kwietnia w Chicago i Nowym Jorku na falach radia polonijnego odbył się wielki radioton, czyli akcja zbierania pieniędzy na odnowę Kaplicy Cudownego Obrazu. Uczestniczyli w niej o. Izydor Matuszewski - przeor Jasnej Góry, oraz o. Melchior Królik i o. Jan Pach. Organizacja akcji była możliwa dzięki zaangażowaniu prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej Edwarda Moskala i proboszcza polskiej parafii w Cicero ( Chicago) - ks. Tadeusza Dzieszko.

23 kwietnia abp Edmund Piszcz, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, odprawił Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej dla uczestników V Forum Turystyki Polskiej.

24 kwietnia bp Stanisław Stefanek, ordynariusz łomżyński, odprawił Mszę św. dla uczestników międzynarodowej konferencji naukowej Ewangelizacja a edukacja w III Tysiącleciu, odbywającej się w Wyższej Szkole Języków Obcych i Ekonomii w Częstochowie.

28 kwietnia z Jasnej Góry do Fatimy wyruszyła sztafeta maryjna. Bierze w niej udział 16 zawodników Amatorskiego Klubu Biegacza z Knurowa. Specjalnego błogosławieństwa udzielił biegaczom abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski.

KALENDARIUM JASNOGÓRSKIE

Zapowiedzi:
15 maja- Pielgrzymka Sportowców i Działaczy Sportowych
16-17 maja- Pielgrzymka Więźniarek Obozów Koncentracyjnych
18-19 maja- Ogólnopolski Kongres Odnowy w Duchu Świętym
18-20 maja- Pielgrzymka ZHP
19 maja- Pielgrzymka Wojewodów i Pracowników Administracji Państwowej- Pielgrzymka Rodzin Osób Powołanych
19-20maja - Pielgrzymka Ludzi Biznesu
20 maja- Pielgrzymka Stowarzyszenia Więźniów Stanu Wojennego
"Turystyka polska na progu XXI wieku"
Nie przypadek to sprawił, że właśnie w Częstochowie, u stóp Jasnogórskiej Pani, 23-25 kwietnia 2001 r. na V Forum Turystyki Polskiej spotkali się ludzie, którym bliskie są sprawy związane z tą gałęzią gospodarki kraju. Obradowano pod hasłem Turystyka polska na progu XXI wieku, pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu RP Macieja Płażyńskiego. Na sali obrad zasiedli przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, samorządowcy, ludzie "wielkiej turystyki" i ci "maluczcy", bez których turystyka nie mogłaby istnieć. Obrady Forum poprzedziła uroczysta Msza św., odprawiona w Kaplicy Cudownego Obrazu przez metropolitę warmińskiego - abp. Edmunda Piszcza. Z Jasnogórskiego Wzgórza zorganizowano też Międzynarodową Konferencję Multimedialną - Seminarium Miast Pątniczych. Łącząc się z Fatimą, Lourdes i Mariazell, rozmawiano na temat infrastruktury hotelowej i transportowej, interesowano się współpracą między władzami kościelnymi i świeckimi w propagowaniu turystyki.
Uroczyste otwarcie Forum i pierwsza część obrad plenarnych odbyła się w Auli im. o. A. Kordeckiego na Jasnej Górze, w następnych dniach uczestników gościła Politechnika Częstochowska. Podczas obrad analizowano blaski i cienie turystyki w Polsce.
Turystyka może stać się specjalnością polskiej gospodarki, jeśli znajdzie zrozumienie i odpowiedni klimat u władz rządowych i samorządowych. Może być sposobem na aktywizację terenów wiejskich, dźwignią rozwoju i źródłem dodatkowego zarobku, metodą regeneracji sił fizycznych i psychicznych społeczeństwa. Polska obdarzona przez Boga niezliczonymi darami natury i specyficzną "słowiańską duszą" mogłaby być mekką dla turystów nie tylko z Europy. Niestety, podczas dyskusji optymizm płynął tylko z ust przedstawicieli rządu. Ludzie związani z turystyką i znający swój fach widzą wiele błędów i zaniedbań, a czasem złej woli w działaniach resortów i władz odpowiedzialnych za rozwój tej gałęzi gospodarki.
Trzydniowe obrady, połączone ze zwiedzaniem Jasnogórskiego Sanktuarium, z uroczystym koncertem w Bazylice oraz promocją regionu zorganizowaną przez Związek Gmin Jurajskich, niezaprzeczalnie stanowiły wielkie wydarzenie w skali Częstochowy i kraju. Częstochowa pokazała, że może być doskonałym ośrodkiem nie tylko turystyki pielgrzymkowej, lecz także konferencyjnej i biznesowej.

Wojciech Mścichowski

Jednym zdaniem

W Warszawie odbyły się centralne obchody 210. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mszę św. w kościele pw. Świętego Krzyża odprawił biskup polowy Wojska Polskiego Leszek Sławoj Głódź. W wygłoszonym kazaniu Ksiądz Biskup powiedział, że Konstytucja z 1791 r. dała Polakom nadzieję na przetrwanie i zmartwychwstanie. "Dziś nasza Ojczyzna znów potrzebuje takiej nadziei" - stwierdził. Podczas obchodów święta 3 Maja przed Grobem Nieznanego Żołnierza po raz pierwszy od 1939 r. defilowała kawaleria.

Ponad 445 tys. "Chlebów Miłości" rozprowadziły diecezjalne Caritas w ramach akcji Wielkanocnego Dzieła Caritas. Część uzyskanego ze sprzedaży dochodu, podobnie jak w ramach akcji "Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom", pozostała w parafiach z przeznaczeniem na cele charytatywne.

Przeciwko negowaniu zbrodni stalinowskich przez białoruskie media państwowe zaprotestowała Ambasada RP w Mińsku. Polscy dyplomaci oświadczyli, że takie praktyki są w cywilizowanym świecie potępiane, a nawet ścigane z mocy prawa. Protest wystosowano w związku z wyemitowanym przez rządową TV filmem pt. Ekshumacja nienawiści, w którym cynicznie zaprzecza się udokumentowanym faktom, iż szczątki odkryte w zbiorowej mogile w Kuropatach pod Mińskiem to ofiary NKWD.

Przed siedzibą konsulatu Wielkiej Brytanii w Krakowie protestowali kombatanci przeciwko bezczynności władz brytyjskich w sprawie ekstradycji Heleny Wolińskiej. Stalinowska prokurator podejrzewana jest o dokonanie 15 zbrodni sądowych. Polska stara się o jej ekstradycję od 1999 r.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski - mimo wielu zastrzeżeń - podpisał nową ordynację wyborczą. Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 23 września br. Zgodnie z nową ordynacją, nie będzie już listy krajowej, a posłów wybierzemy bezpośrednio w okręgach; nowe zasady faworyzują mniejsze partie.

Sejm przyjął uchwałę, iż Radio Maryja jest dyskryminowane. Parlamentarzyści AWS, PSL, SKL i kół prawicowych domagają się od KRRiT podjęcia "wszelkich działań w celu niezwłocznego usunięcia nierównej pozycji Radia Maryja w stosunku do pozostałych nadawców" . 195 posłów było za przyjęciem uchwały, przeciw było 183, a 5 wstrzymało się od głosu.

Sejm oddał cześć uczestnikom III Powstania Śląskiego w 80. rocznicę jego wybuchu.

Sejm przyjął większość senackich poprawek do ustawy zaostrzającej rygory dotyczące reklamy słabszych alkoholi i sponsorowania imprez sportowych przez browary. Gdy znowelizowana Ustawa o wychowaniu w trzeźwości wejdzie w życie, reklamy piwa znikną nie tylko z billboardów i słupów, ale także, m.in. z budynków i pojazdów.

Deklaracje powołania wspólnej partii podpisali Jerzy Buzek (RS) i Antoni Tokarczuk (PPChD). Nowe ugrupowanie chciałoby w wyborach startować wspólnie z Unią Wolności. Do tego sojuszu nie przystąpiło SKL, które zadecydowało o kontynuowaniu współpracy z Platformą Obywatelską.

Stanisław Zając - szef ZChN i Jan Olszewski - szef ROP podpisali wspólny komunikat w sprawie potrzeby przedwyborczej konsolidacji ugrupowań prawicy niepodległościowo-solidarnościowej.

Lech i Jarosław Kaczyńscy powołali komitet "Prawo i Sprawiedliwość" . Jego celem jest walka o zaostrzenie prawa karnego.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny za to, co mówię!

2024-11-14 13:56

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Na pozór wydaje się nam, że słowo posiada mniejszą wartość niż konkretna rzecz, towar, dobro materialne. Lecz tak nie jest. Rzeczy przemijają, lecz nie słowa, one trwają. Ileż wielkich budowli rozsypało się, rozpadały się monarchie i zmieniały się granice państw, a słowa wieszczów trwają, nie przemijają. Tym bardziej odnosi się to do słów Jezusa. Jego słowo stwarza nowe rzeczywistości, przywraca do życia, leczy ślepych, podnosi upadłych, rodzi nadzieję i wiarę.

Jezus powiedział do swoich uczniów: «W owe dni, po wielkim ucisku, „słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku. Gwiazdy będą spadać z nieba i moce na niebie” zostaną wstrząśnięte. Wówczas ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego w obłokach z wielką mocą i chwałą. Wtedy pośle On aniołów i „zgromadzi swoich wybranych z czterech stron świata, od krańca ziemi po kraniec nieba”. A od figowca uczcie się przez podobieństwo. Kiedy już jego gałąź nabrzmiewa sokami i wypuszcza liście, poznajecie, że blisko jest lato. Tak i wy, gdy ujrzycie te wydarzenia, wiedzcie, że to blisko jest, u drzwi. Zaprawdę, powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie. Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą. Lecz o dniu owym lub godzinie nikt nie wie, ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec».
CZYTAJ DALEJ

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

2024-11-15 12:39

[ TEMATY ]

bp Jacek Jezierski

episkopat.pl

Komunikat dla wiernych świeckich, osób życia konsekrowanego oraz duchowieństwa diecezji elbląskiej.

Kuria diecezji elbląskiej podaje do wiadomości, że biskup elbląski Jacek Jezierski, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego urzędu. Powodem rezygnacji jest wiek biskupa. Równocześnie biskup elbląski prosi o modlitwę w intencji wyboru jego następcy w urzędzie.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Jak oszukać zegar biologiczny?

2024-11-16 19:15

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

mat. prasowy

Człowiek podejmuje różne działania, aby oszukać śmierć, od kriokonserwacji w Arizonie po zabiegi kosmetyczne. Kiedyś mówiono że żeby dobrze przeżyć życie mężczyzna powinien zbudować dom, zasadzić drzewo i spłodzić syna - wtedy wie, że coś/kogoś po sobie zostawił.

Te pragnienia i próby zachowania życia są jednak złudne i nietrwałe. Czy ludzkie próby zatrzymania czasu są odpowiedzią na tęsknotę za życiem wiecznym? Wydaje się, że im jesteśmy starsi tym bardziej tęsknimy do czegoś co nie przemija. Chcemy uczestniczyć w czymś co będzie trwać, chcemy zostawić coś po sobie. Czy wiara daje nam odpowiedź na to pragnienie nieśmiertelności i nieskończoności?
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję