Reklama

Niedziela Sandomierska

Złączeni z Chrystusem zajaśniejemy Jego światłem

Liturgia Wigilii Paschalnej jest bardzo bogata w symbolikę chrześcijańskiego czuwania przed powstaniem z martwych Jezusa Chrystusa.

2021-04-03 22:47

Ks. Wojciech Kania

Biskup Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył Liturgii Wigilii Paschalnej w bazylice katedralnej w Sandomierzu. Wraz z nim celebrowali: ks. kan. Roman Janiec, Kanclerz Kurii, ks. prał. Zygmunt Gil, proboszcz parafii katedralnej, ks. Rafał Kobiałka, ojciec duchowny w seminarium oraz księża posługujący w bazylice katedralnej. 

Liturgię rozpoczął obrzęd poświęcenia ognia oraz zapalenia paschału, który symbolizuje Zmartwychwstałego Chrystusa. Następnie diakon odśpiewał Orędzie Paschalne, wyjaśniające symbolikę światła, którym jest Chrystus powstający z mroku i śmierci do życia. Rozbudowana w tym dniu Liturgia Słowa przedstawia dzieje ludzkości od grzechu pierwszych rodziców przez historię Izraela, aż do męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Reklama

W homilii ks. Rafał Kobiałka wskazywał na bardzo prosty przekaz dzisiejszej świętej nocy.

– Przesłanie tej dzisiejszej nocnej liturgii jest bardzo proste. Nie żyjmy trochę życiem starym, a trochę życiem nowym. Nie działajmy na dwa fronty. Żyjmy nowym życiem otrzymanym na chrzcie. Tym nowym życiem, które jest rozpoczętym już życiem wiecznym. Życiem z Chrystusem, który zmartwychwstał i mówi „zawsze jestem przy tobie”. Nigdy tego życia się nie wyrzeknijmy, bo właśnie to życie otrzymane na chrzcie jest życiem nieśmiertelnym, życiem z Bogiem, i ono nigdy się nie skończy – mówił ks. Kobiałka.

Ks. Wojciech Kania

Po Modlitwie Powszechnej biskup poświęcił wodę chrzcielną, a następnie dokonało się odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Przed końcowym błogosławieństwem Biskup Ordynariusz zwracając się do zebranych w katedrze, ale również łączących się duchowo przez transmisję Internetową zachęcał, abyśmy pozostawali złączeni z Chrystusem, to wtedy zajaśniejemy Jego światłem.

– Liturgia Wigilii Paschalnej przeprowadziła nas przez historię zbawienia, która się nie zakończyła, lecz trwa nadal. Dzięki sakramentowi chrztu „umarliśmy dla grzechu i żyjemy dla Boga w Jezusie Chrystusie”. Zmartwychwstanie naszego Pana nastąpiło bowiem nie tylko w Jego fizycznym ciele. Ono dokonuje się także w Mistycznym Ciele Chrystusa – w Kościele – którym jesteśmy. Otrzymujemy w ten sposób nowe życie, aby przekazywać je innym. Tego wieczoru wystarczył płomień paschału, aby zapalone od niego świece, napełniły blaskiem całą naszą katedrę. Jeśli pozostaniemy złączeni z Chrystusem, Którego paschał symbolizuje, zajaśniejemy Jego światłem. Bardzo go dzisiaj potrzeba, zaczynając od Sandomierza. Egoizm, uprzedzenia, prowadzenie lokalnych wojenek, nieważne po której stoimy stronie, to rodzaj mrocznej niewoli, z powodu której cierpi każdy bez wyjątku. „Niech ustaną (więc) wszystkie gniewy i spory, a pośrodku nas niech będzie Chrystus” – zachęcał bp Nitkiewicz.

Ks. Wojciech Kania

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oglądaj na żywo pielgrzymkę z Jasnej Góry

Oglądaj na żywo pielgrzymkę maturzystów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej z Jasnej Góry

W niedzielę 11 kwietnia odbędzie się Pielgrzymka maturzystów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej na Jasną Górę. Zachęcamy do oglądania transmisji Mszy św. z Jasnej Góry o 11.00 i nabożeństwa zawierzenia o 14.00 - z kanału yotube Jasnej Góry.

CZYTAJ DALEJ

Życia mała garść...

2021-03-30 10:53

Niedziela Ogólnopolska 14/2021, str. 26-27

Adam Bujak /Biały Kruk

Ewa Krzysztof Krawczykowie

Ewa Krzysztof Krawczykowie

„Pochyl się nad nią... oceń... patrz! Czy jest tak jak człowiek chciał?”. Tak się zaczyna jedna z piosenek Krzysztofa Krawczyka. O tym, co w życiu cenne, jak ważna jest wiara i jak to jest być żoną legendy, rozmawiamy z Ewą Krawczyk. [Rozmowa odbyła się jeszcze za życia Artysty - przyp. red.]

Katarzyna Woynarowska: – Jak się miewa Krzysztof Krawczyk?

CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski w Łagiewnikach: Wiara w miłosierdzie zmienia naszą teraźniejszość

2021-04-11 12:36

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Archiduecezja Krakowska

– To, że istnieje taka przyszłość, że istnieje zbawienie, że dostąpimy miłosierdzia sprawia, że już teraz zmienia się nasza teraźniejszość – mówił abp Marek Jędraszewski w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Metropolita krakowski w Święto Bożego Miłosierdzia poświęcił „Dzwony Nadziei" dla Oceanii.

Odwołując się do „Pieśni o Bogu ukrytym" Karola Wojtyły abp Marek Jędraszewski na początku Mszy św. w Bazylice Bożego Miłosierdzia pytał, gdzie dzisiaj, w 2021 roku, przebywa Miłość? Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że od przeszło roku doświadczani pandemią koronawirusa prosimy Boga o łaskę miłosierdzia dla tych, którzy zmagają się z chorobami, którzy cierpią, którzy odchodzą; a także za tych, którzy ich wspierają, którzy są tuż obok.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję