Reklama

Niedziela Sandomierska

Kochajmy Chrystusa tak jak On nas

Zgodnie z tradycją w Wielki Piątek w świątyniach nie sprawuje się Eucharystii.

2021-04-02 20:31

Ks. Wojciech Kania

Jest to dzień zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa, który wziął na siebie ludzkie grzechy, zaniósł na Golgotę i tam przelał swoją Krew oddając życie, aby wszystkim otworzyć bramy nieba. To na krzyżu Chrystus pokonał śmierć i szatana.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył Liturgii Wielkiego Piątku w Bazylice Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Przed rozpoczęciem liturgii Biskup Ordynariusz przewodniczył Drodze Krzyżowej, która odprawiona została w kaplicy wewnętrznej Ojców Oblatów. Rozpoczynając Drogę Krzyżową Bp Nitkiewicz zauważył, że w czasach pandemii wielkopostne drogi krzyżowe zmieniły swoją formę.

Reklama

- Już drugi rok z rzędu, na skutek pandemii, wielkopostne drogi krzyżowe zmieniły swoją formę. Mniej masowe i spektakularne, jak ta prowadząca przez Puszczę Jodłową, miały wymiar bardziej osobisty i przez to pewnie, stawiały większe wymagania. Ale i Chrystus samotnie dźwigał krzyż, chociaż otaczały Go tłumy ludzi. Niech rozpozna dzisiaj pośród nich Twoją i moją twarz, poczuje ulgę, kiedy pomożemy Mu powstać z upadku, podtrzymamy krzyż i otrzemy Jego twarz – mówił bp Nitkiewicz.

Na jej zakończenie Bp Nitkiewicz zaznaczył, że na krzyżu zajaśniała miłość Chrystusa, która rozproszyła mroki naszych grzechów.

- Dokonało się. Chrystus wypełnił swoje zbawcze dzieło. Jego miłość zajaśniała z krzyża, rozpraszając mroki naszych grzechów i stając się źródłem życia. – „Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam” – powtarzamy dzisiaj za św. Janem. Módlmy się, aby ta wiara zawsze nam towarzyszyła, szczególnie wtedy gdy będziemy krzyżowani i zabijani. Prośmy Chrystusa, abyśmy potrafili kochać jak On nas kocha, niosąc innym ulgę w cierpieniu i pocieszenie w smutku. Nie wystarczy wzruszenie albo pobożnie złożone ręce. Tylko „Miłość jest wszystkim” – mówi św. Augustyn. A „myśmy poznali i uwierzyli miłości” – zakończył bp Nitkiewicz.

Reklama

Liturgia Wielkiego Piątku rozpoczęła się od Liturgii Słowa z odczytaniem Ewangelii wg. św. Jana. Homilię wygłosił o. Krzysztof Jamrozy OMI, który zaznaczał, że drzewo krzyża jest symbolem wielkiej miłości, które nosiło na sobie Tego, którego śmierć nie pokona. Wskazywał także, że krzyż jest symbolem, który jednoczy ludzi wierzących odnosząc się do przeczytanych czytań.

Następnie nastąpiła rozbudowana modlitwa powszechna, w trakcie której dodano wezwanie z prośbą u ustanie epidemii. Na zakończenie odsłonięto relikwie Drzewa Krzyża Świętego oraz odbyła się procesja do Bożego Grobu. Aby umożliwić wiernym religijne przeżycie Wielkiego Piątku zarówno Droga Krzyżowa jak i liturgia wielkopiątkowa transmitowane były przez Polskie Radio Kielce.

Ks. Wojciech Kania

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Wyruszył parostatkiem w piękny rejs. Najpiękniejszy, bo wieczny!

2021-04-10 14:52

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

O godz. 12:00 w Bazylice Archikatedralnej rozpoczęły się uroczystości żałobne Krzysztofa Krawczyka, który zmarł w poniedziałek. W Eucharystii uczestniczyła najbliższa rodzina i przyjaciele oraz przedstawiciele duchowieństwa, władz lokalnych i państwowych.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb Dzieci utraconych

2021-04-10 20:49

[ TEMATY ]

pogrzeb

gorzów

dzieci utracone

Fb/Stowarzyszenie św. Eugeniusza de Mazenoda/Paweł Intek

W sobotę 10 kwietnia na gorzowskim Cmentarzu komunalnym odbył się pogrzeb 45. Dzieci utraconych

Ceremonii przewodniczył proboszcz parafii pw. św. Józefa w Gorzowie o. Tadeusz Kal OMI, który zaprosił rodziny na comiesięczne Msze św. w ich intencji. Odprawiane są one każdego 25 dnia miesiąca u Oblatów, w kościele parafialnym przy ulicy Brackiej w Gorzowie.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwą rozpoczęli sezon motocyklowy

2021-04-11 13:49

[ TEMATY ]

Jasna Góra

motocykliści

KAROL PORWICH/NIEDZIELA

XVIII Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. ks. prał. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego trwa w niedzielę, 11 kwietnia na Jasnej Górze. Mszą św. na jasnogórskich błoniach zainaugurowano tegoroczny sezon motocyklowy.

Zamawiającym Mszę św. jest Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję