Reklama

Niedziela Sandomierska

Kochajmy Chrystusa tak jak On nas

Zgodnie z tradycją w Wielki Piątek w świątyniach nie sprawuje się Eucharystii.

Ks. Wojciech Kania

Jest to dzień zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa, który wziął na siebie ludzkie grzechy, zaniósł na Golgotę i tam przelał swoją Krew oddając życie, aby wszystkim otworzyć bramy nieba. To na krzyżu Chrystus pokonał śmierć i szatana.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył Liturgii Wielkiego Piątku w Bazylice Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Przed rozpoczęciem liturgii Biskup Ordynariusz przewodniczył Drodze Krzyżowej, która odprawiona została w kaplicy wewnętrznej Ojców Oblatów. Rozpoczynając Drogę Krzyżową Bp Nitkiewicz zauważył, że w czasach pandemii wielkopostne drogi krzyżowe zmieniły swoją formę.

Reklama

- Już drugi rok z rzędu, na skutek pandemii, wielkopostne drogi krzyżowe zmieniły swoją formę. Mniej masowe i spektakularne, jak ta prowadząca przez Puszczę Jodłową, miały wymiar bardziej osobisty i przez to pewnie, stawiały większe wymagania. Ale i Chrystus samotnie dźwigał krzyż, chociaż otaczały Go tłumy ludzi. Niech rozpozna dzisiaj pośród nich Twoją i moją twarz, poczuje ulgę, kiedy pomożemy Mu powstać z upadku, podtrzymamy krzyż i otrzemy Jego twarz – mówił bp Nitkiewicz.

Na jej zakończenie Bp Nitkiewicz zaznaczył, że na krzyżu zajaśniała miłość Chrystusa, która rozproszyła mroki naszych grzechów.

- Dokonało się. Chrystus wypełnił swoje zbawcze dzieło. Jego miłość zajaśniała z krzyża, rozpraszając mroki naszych grzechów i stając się źródłem życia. – „Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam” – powtarzamy dzisiaj za św. Janem. Módlmy się, aby ta wiara zawsze nam towarzyszyła, szczególnie wtedy gdy będziemy krzyżowani i zabijani. Prośmy Chrystusa, abyśmy potrafili kochać jak On nas kocha, niosąc innym ulgę w cierpieniu i pocieszenie w smutku. Nie wystarczy wzruszenie albo pobożnie złożone ręce. Tylko „Miłość jest wszystkim” – mówi św. Augustyn. A „myśmy poznali i uwierzyli miłości” – zakończył bp Nitkiewicz.

Reklama

Liturgia Wielkiego Piątku rozpoczęła się od Liturgii Słowa z odczytaniem Ewangelii wg. św. Jana. Homilię wygłosił o. Krzysztof Jamrozy OMI, który zaznaczał, że drzewo krzyża jest symbolem wielkiej miłości, które nosiło na sobie Tego, którego śmierć nie pokona. Wskazywał także, że krzyż jest symbolem, który jednoczy ludzi wierzących odnosząc się do przeczytanych czytań.

Następnie nastąpiła rozbudowana modlitwa powszechna, w trakcie której dodano wezwanie z prośbą u ustanie epidemii. Na zakończenie odsłonięto relikwie Drzewa Krzyża Świętego oraz odbyła się procesja do Bożego Grobu. Aby umożliwić wiernym religijne przeżycie Wielkiego Piątku zarówno Droga Krzyżowa jak i liturgia wielkopiątkowa transmitowane były przez Polskie Radio Kielce.

Ks. Wojciech Kania

2021-04-02 20:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kto chciał zabić Papieża

Niedziela Ogólnopolska 19/2016, str. 12-13

[ TEMATY ]

zamach

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

Zamach na Papieża jest jedną z największych zagadek XX wieku.
Od lat rozpatrywany jest w aspekcie historycznym, politycznym oraz religijnym.

Mehmet Ali Ağca w 1983 r. miał 25 lat i spore „doświadczenie” życiowe. Już wcześniej, w 1979 r., został skazany za zabójstwo redaktora lewicowej gazety w Turcji. Zorganizowano mu ucieczkę z najpilniej strzeżonego więzienia, aby powierzyć mu o wiele ważniejsze zadanie: zabójstwo Jana Pawła II. Dziś nikt nie ma wątpliwości, że młody przestępca nie działał sam i był tylko narzędziem w rękach swych mocodawców.

CZYTAJ DALEJ

Święty4ever: wywieśmy flagi papieskie w 101. urodziny Jana Pawła II

2021-05-10 14:50

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Archiwum autora

W dniach od 13 do 18 maja przypadają ważne rocznice związane z życiem i pontyfikatem św. Jana Pawła II. To dobry czas, by wyrazić swoją bliskość z Papieżem Polakiem m.in.: publikując w mediach społecznościowych ulubiony cytat z Jego nauczania, zdjęcie z wywieszoną papieską flagą oraz z wystawionym wizerunkiem Papieża w oknach swoich domów.

Z takim apelem zwracają się organizatorzy inicjatywy duszpasterskiej „Święty Jan Paweł II ze mną na zawsze - Święty4ever”.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Jubileuszowa pielgrzymka rodzin i dzieci

2021-05-13 15:13

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Jessica Rockowitz

- Przeżywamy w tym roku stulecie utworzenia Archidiecezji Łódzkiej i w ramach świętowania jubileuszu co jakiś czas w katedrze spotykają się różne grupy osób, aby dziękować Panu Bogu za ten czas, za diecezję. W najbliższą sobotę 15 maja spotykają się małżeństwa i rodziny, aby dziękować Panu Bogu za te 100 lat diecezji łódzkiej. – powiedział ks. dr Robert Jaśpiński Duszpasterz Rodzin Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję