Reklama

Z jasnej Góry

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza św. Prymasa Polski w Niedzielę Palmową

Mamy iść drogą Chrystusa, a jest to droga służby drugiemu człowiekowi - powiedział Prymas Polski podczas Mszy św. w Niedzielę Palmową w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie.
Kard. Glemp przypomniał, że Chrystus zachęca każdego człowieka do wzięcia swego krzyża i pójścia za Nim. - Każda z naszych dróg jest inna, ale prowadzą one w tym samym kierunku - podkreślił Prymas. Kard. Glemp powiedział, że pójść za Chrystusem oznacza również " zaprzeć się samego siebie". - Nie znaczy to, że trzeba zrezygnować ze swoich talentów, ale przeznaczyć je na służbę drugiemu człowiekowi - zaakcentował.
Przed Mszą św. w dolnym kościele Prymas poświęcił palmy wielkanocne przyniesione przez dzieci, a także rozdał nagrody w konkursie na najładniejsze z nich.

Konkurs palm wielkanocnych w Lipnicy Murowanej

Dwie palmy zwyciężyły w konkursie palm wielkanocnych w Lipnicy Murowanej w diecezji tarnowskiej, 8 kwietnia br. Komisja konkursowa postanowiła przyznać dwa pierwsze miejsca za wykonanie palm o wysokości: 24 i 22,5 metra. Lipnicki konkurs, znany w całej Polsce, odbył się już po raz 43.
Zwycięskie palmy wykonali: Tadeusz Plewa, rolnik z Lipnicy Górnej i Andrzej Leszczyński, stolarz z Lipnicy Dolnej. W tym roku jurorzy oceniali przede wszystkim piękno palm, a nie ich wysokość, jednak rozmiary nagrodzonych palm również były imponujące.
Lipnicki konkurs ma charakter głównie lokalny, uczestnicy pochodzą przede wszystkim z parafii pw. św. Andrzeja Apostoła, do której należą wioski: Lipnica Murowana, Lipnica Dolna, Lipnica Górna oraz Borówna. Komisja konkursowa wyróżniła blisko 30 uczestników. Konkursowi towarzyszyły występy zespołów folklorystycznych, pokaz i degustacje potraw regionalnych oraz wystawy prac twórców ludowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Rapsod katyński"

1 kwietnia 2001 r., w warszawskim kościele pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela odbył się koncert poświęcony zadumie nad cierpieniem i nadzieją. To dobrze, że przypadł na okres Wielkiego Postu.
Koncertował Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego pod dyrekcją ks. prof. Kazimierza Szymonika. Partie solową wykonała Barbara Sobstyl. Słowo wiążące przygotowała Alicja Ogrodzińska.
Koncert poprzedziła Msza św. Nad ołtarzem postawiono obraz Matki Bożej Katyńskiej owinięty biało-czerwona flagą.
Przy ołtarzu stanął kapelan Rodzin Katyńskich ks. Zdzisław Peszkowski, jeniec Kozielska, przyjaciel Pomordowanych w Katyniu.
W wygłoszonej homilii ks. Peszkoski poruszył jedną z zasadniczych prawd naszej wiary, jaką jest świętych obcowanie, oraz rys nieśmiertelności naszych ludzkich dusz, ich przeznaczenie do świętości i wieczności.
Ksiądz Kapelan dziękował m.in. obecnej na koncercie marszałek Senatu RP Alicji Grześkowiak, proboszczowi parafii Najświętszego Zbawiciela - ks.prał. Bronisławowi Piaseckiemu oraz dyrygentowi Chóru - ks. prof. Kazimierzowi Szymonikowi i członkom Chóru.

Reklama

Wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II w Katowicach

Wystawa przedstawiająca życie Jana Pawła II została 9 kwietnia br. otwarta w Katowicach. Ekspozycja, zatytułowana: Sumienie świata, zawiera fragmenty papieskich przemówień oraz liczne fotografie, począwszy od tych z czasów dzieciństwa aż po dzień dzisiejszy. Autorami prezentowanych zdjęć są m.in. papieski fotograf Arturo Mari oraz Adam Bujak.
Na wystawie, która została zorganizowana w należącym do Biblioteki Śląskiej dawnym gmachu Biblioteki Wojewódzkiej na ul. Ligonia, zobaczyć można także związane z Ojcem Świętym zbiory filatelistyczne i numizmatyczne. Autorem prezentacji jest poseł Czesław Sobierajski ( AWS-PPChD).
Wystawa, która była już pokazywana w Rybniku i Bielsku-Białej, w Katowicach czynna będzie do końca maja br., natomiast 6 czerwca otwarta zostanie w Sejmie RP.

Polskie wspólnoty "Wiara i Światło" wyruszyły do Lourdes

Ponad 700 członków polskich wspólnot "Wiara i Światło" wyruszyło 9 kwietnia br. autokarami do sanktuarium w Lourdes, gdzie w Wielki Czwartek rozpocznie się międzynarodowa pielgrzymka, organizowana z okazji 30-lecia powstania tego Ruchu. Do Lourdes przybędzie z tej okazji ok. 15 tys. osób niepełnosprawnych umysłowo, ich przyjaciół i członków rodzin z 65 krajów świata. Pielgrzymka ta będzie miała charakter ekumeniczny i odbywać się będzie pod hasłem: Przyjdź pić do źródła!
W 81 krajach jest obecnie 1,4 tys. wspólnot "Wiara i Światło", skupiających ok. 20 tys. członków. W Polsce znajduje się 10% wszystkich wspólnot "Wiary i Światła".
Polskie wspólnoty "Wiara i Światło" świętowały 30-lecie swego istnienia w Wieliczce 3 lutego br. Do Kopalni Soli przybyły wówczas delegacje niemal 140 wspólnot z całego kraju.

Reklama

Gość z USA

2 kwietnia na Jasnej Górze gościł ks. Tadeusz Dzieszko, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Cicero (Chicago). Ks. Dzieszko jest konfratrem Zakonu Paulinów i wielkim czcicielem Matki Bożej Jasnogórskiej, jest także ambasadorem spraw renowacji Jasnogórskiego Sanktuarium wśród Polonii amerykańskiej. Ks. Dzieszko odprawił Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej, spotkał się także z ojcami paulinami i wysłuchał sprawozdania z prac remontowo-konserwacyjnych na Jasnej Górze.

Maturzyści na Jasnej Górze

2 kwietnia na Jasną Górę przybyło kilka tysięcy maturzystów archidiecezji gnieźnieńskiej. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy Stanisław Gądecki. W homilii podkreślił szczególną rolę Jasnej Góry jako miejsca, gdzie Bóg spotyka się z człowiekiem w jego wnętrzu.
6 kwietnia na nocnym czuwaniu zgromadziło się 2 tys. maturzystów diecezji kaliskiej. Mszy św. przewodniczył bp pomocniczy Teofil Wilski. W homilii przypomniał hasło XVI Światowego Dnia Młodzieży, przypadającego w Niedzielę Palmową: Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje (Łk 9, 23). "Wielką sprawą jest umieć zaakceptować ten krzyż i mieć świadomość, że dźwigamy go z Chrystusem" - powiedział bp Wilski.
7 kwietnia przybyło 6,5 tys. maturzystów diecezji płockiej. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. sprawowana przez biskupa płockiego Stanisława Wielgusa, który w homilii powiedział, że "cześć dla Maryi to nie sentymentalizm, ale potężna siła drzemiąca w narodzie", to nie tylko sprawa rozumu, ale wiary, która nie jest w sprzeczności z rozumem. Ksiądz Biskup wezwał młodzież do pielęgnowania wiary oraz przeciwstawiania się relatywizmowi moralnemu.
Także 7 kwietnia na Eucharystii zgromadziła się młodzież maturalna diecezji łowickiej. Ok. 4 tys. maturzystów modliło się pod przewodnictwem biskupa łowickiego Alojzego Orszulika i 48 kapłanów. Tłem rozważania bp. Orszulika był ewangeliczny opis pierwszego cudu Jezusa w Kanie Galilejskiej. "´Napełnijcie stągwie wodą´ - mówi Maryja do sług. To znaczy: napełnijcie serca pragnieniem bycia świętymi" - wezwał młodych Ksiądz Biskup.

Reklama

Niedziela Palmowa na Jasnej Górze

8 kwietnia o godz. 11.00 przed Bazyliką Jasnogórską, przy udziale licznie zgromadzonych pielgrzymów i mieszkańców Częstochowy, o. Efrem Osiadły - definitor generalny Zakonu Paulinów dokonał poświęcenia palm. Następnie procesja przy śpiewie Chóru Jasnogórskiego przeszła do Bazyliki. Mszę św. w asyście paulińskich kleryków sprawował o. Efrem Osiadły. W homilii wezwał wiernych do konsekwencji w pójściu za Chrystusem i do pogłębienia wierności

Jasnogórskie rekolekcje

W dniach 1-7 kwietnia na Jasnej Górze trwały rekolekcje wielkopostne. W tym roku prowadził je o. Stefan Rożej, paulin z Warszawy. W rozważaniach mówił m.in. na temat zbawczego przesłania zawartego w Kazaniu na Górze oraz przekazanego w Ewangelii orędzia miłości i nawrócenia. Tło każdej homilii stanowił fragment z kronik i historii Jasnej Góry. Rekolekcjonista w sposób szczególny ukazał Obraz Matki Bożej jako malarski zapis treści biblijno-teologicznych.

Reklama

Echa renowacji Jasnogórskiej Biblioteki

7 kwietnia w Starej Bibliotece odbyło się spotkanie z prof. Uniwersytetu Śląskiego - Leonardem Ogiermanem, który kierował konserwacją zabytkowych jasnogórskich woluminów. Spotkanie połączone było z promocją książki - dokumentu przebiegu prac konserwatorskich. Konserwacji ksiąg dokonywano w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, gdzie przewieziono cały księgozbiór i poddano go specjalistycznym zabiegom. Trwająca 3 lata renowacja Starej Biblioteki zakończyła się w grudniu 1998 r. W sumie konserwacji poddano ok. 10 tys. obiektów - ksiąg i futerałów.

W SKRÓCIE:

W dniach 6-8 kwietnia w Duszpasterstwie Młodzieży "Hale" przy Jasnej Górze odbyły się rekolekcje wielkopostne. Prowadził je ks. Bogusław Laskowski, paulista z Częstochowy.

6 kwietnia przybyli na Jasną Górę uczestnicy ogólnopolskiego konkursu: Drogi do Niepodległości Polski w XX wieku. Wzięli udział we Mszy św. i wysłuchali referatów o. prof. Janusza Zbudniewka i o. dr. Eustachego Rakoczego. Zwiedzili także zabytki Jasnej Góry.

7 kwietnia w Domu Pielgrzyma odbyła się Konwencja Programowa Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Spotkanie zorganizowało NSZ Politechniki Częstochowskiej, zapraszając studentów z największych ośrodków akademickich w kraju. W sumie w spotkaniu połączonym z rekolekcjami uczestniczyło ok. 80 osób. Rekolekcje prowadził o. Kamil Szustak, paulin.

8 kwietnia w Bazylice Jasnogórskiej odbył się koncert muzyki pasyjnej w wykonaniu Chóru Kameralnego i Mieszanego Instytutu Muzyki WSP w Częstochowie oraz kameralnej orkiestry "Camerata Impuls". Organizatorami koncertu byli: Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater" oraz Instytut Muzyki WSP.

KALENDARIUM JASNOGÓRSKIE

Zapowiedzi:

23-24 kwietnia - V Forum Turystyki Polskiej

27-29 kwietnia - Sympozjum Ruchu Społecznego "Ku Cywilizacji Miłości" pod hasłem: Kardynał Wyszyński - wychowawcą człowieka i narodu

28-29 kwietnia - Pielgrzymka Transportowców

29-30 kwietnia - Pielgrzymka Żołnierzy Górników

JEDNYM ZDANIEM

8 kwietnia w Niedzielę Palmową w diecezjach polskich świętowano XVI Światowy Dzień Młodzieży. Wszędzie głównym punktem obchodów były procesje z palmami i Msze św. pod przewodnictwem biskupów. Prymas Polski kard. Józef Glemp odprawił Mszę św. dla ponad tysiąca młodych w kościele pw. Wszystkich Świętych w Warszawie.

Ponad 30 reprezentacji NSZZ "Solidarność" z całego kraju uczestniczyło w Drodze Krzyżowej, która przeszła ulicami warszawskiego Żoliborza od grobu

ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki. 5-metrowy krzyż nieśli kolejno m.in.: górale, hutnicy, żołnierze, studenci i Sybiracy.

W czerwcu br. prezydent USA - George W. Bush jr. przyjedzie z oficjalną wizytą do Polski. Nasz kraj będzie pierwszym krajem Europy Środkowej, który odwiedzi amerykański Prezydent.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski oświadczył, że musi " rozważyć w sumieniu", czy przyjąć dymisję jednego ze swoich doradców, Stanisława Cioska, uczestnika antysemickiej nagonki w 1968 r. (wg Gazety Polskiej).

Senat nie zdołał wybrać nowego członka KRRiT. W głosowaniu " przepadły" Krystyna Czuba (AWS) i Maria Szyszkowska (SLD). Wcześniej AWS odrzuciła kandydaturę własnego senatora, Krzysztofa Piesiewicza. l Zarząd AWS odrzucił zgłoszoną przez premiera Jerzego Buzka kandydaturę Janusza Tomaszewskiego na stanowisko szefa kampanii wyborczej AWS.

Gabriel Janowski powołał nową partię - Przymierze dla Polski. Jej celem jest m.in. doprowadzenie do rewizji zapisów układu stowarzyszeniowego Polski z Unią Europejską. Zdaniem Janowskiego, układ ten jest niekorzystny dla naszej gospodarki.

Prezydium Komisji Krajowej "Solidarność" skrytykowało KRRiT za dyskryminację telewizji PULS. "Jedyny telewizyjny nadawca katolicki jest konsekwentnie szykanowany przez nieprzydzielanie nowych częstotliwości oraz przez sposób rozpatrywania wniosków w sprawie zmiany nazwy i zwiększenia limitu reklamowego" - głosi stanowisko " Solidarności".

Prof. Leon Kieres, prezes IPN, zapowiedział wydanie Białej Księgi o zbrodni w Jedwabnem. Niezależnie od ostatecznego wyniku śledztwa, w ciągu kilku miesięcy IPN zamierza wydać 2 tomy akt, w których znajdują się studia i artykuły polskich historyków oraz dokumenty - zeznania świadków i akta procesów sądowych w sprawie Jedwabnego.

Akcja zagłady Żydów w Jedwabnem w lipcu 1941 r. była inspirowana przez hitlerowców - ustalił wysłannik IPN dr hab. Edmund Dmitrów po zbadaniu archiwaliów niemieckiej centrali w Ludwigsburgu. Dokumenty wskazują na to, że w okolicach Jedwabnego działała grupa, która kierowała eksterminacją Żydów, m.in. w Radziłowie i Tykocinie. l Pozew przeciwko prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie poseł Antoni Macierewicz (niezrzeszony). - Jako polski obywatel uważam, że A. Kwaśniewski, bezpodstawnie oskarżając Polaków o zbrodnię ludobójstwa (w Jedwabnem), naruszył moje dobra osobiste, jak cześć, honor i prawo do dobrego imienia Polaka - napisał.

Dyskoteka działająca w obiektach garbarni, w której pracowali więźniowie obozu zagłady w Oświęcimiu, nie będzie mogła nadal funkcjonować. Wojewoda małopolski uchylił decyzję starosty oświęcimskiego o wydaniu pozwolenia na jej budowę.

Gdyby referendum o przystąpieniu do Unii Europejskiej odbyło się w marcu br., 55% Polaków głosowałoby za przystąpieniem, 30% - przeciw - wynika z sondażu CBOS. 50% badanych uważa, że jesteśmy w połowie drogi do członkostwa. Ankietowani sądzą, że stosunki Polski z UE przynoszą więcej korzyści Wspólnocie.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci

2024-06-16 18:20

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra

Od św. Jana Pawła II uczą się wytrwałości w modlitwie różańcowej zawierzając swoje życie Matce Bożej. Są w niego zapatrzeni, bo to On zachęcał do modlitwy różańcowej mówiąc, że to jest skarb, który trzeba odkryć. Na Jasnej Górze odbyła się 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci Radia Maryja. Jubileuszowa pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Jestem w Kościele”.

- To dziękczynienie Panu Bogu, za dar Kościoła, a w tym Kościele, także za wspólnotę Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, która każdego dnia odpowiadając na zaproszenie Matki Najświętszej, bierze do swoich dłoni różaniec i odmawia go z dziecięcą wiarą i ufnością - powiedział o. Piotr Dettlaff, opiekun różańcowych wspólnot

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list programowy”

2024-06-16 10:03

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Episkopat News

- Nasza diecezjalna wspólnota nie jest wysokim drzewem. Jest drzewem, które trwa mimo licznych wichur i huraganów. Jest drzewem mocno doświadczonym, ale także drzewem, które się nie złamało, które walczy z przeciwnościami - napisał do diecezjan bp Artur Ważny. Z okazji swojego ingresu skierował do wiernych list pasterski o charakterze programowym. Pismo odczytywane jest we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji sosnowieckiej w niedzielę 16 czerwca 2024 r.

Zapowiada w nim tworzenie relacji i wspólne wędrowanie razem z wiernymi. Podstawą tych działań ma być Boża obietnica bycia jak cedr, znane biblijne drzewo.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie, które łączy pokolenia

2024-06-17 14:05

Marzena Cyfert

Międzypokoleniowe Spotkanie z Piosenką Religijną we Wrocławiu-Osobowicach

Międzypokoleniowe Spotkanie z Piosenką Religijną we Wrocławiu-Osobowicach

Na Świętym Wzgórzu na Osobowicach odbyło się doroczne „Międzypokoleniowe Spotkanie z Piosenką Religijną”. Rozpoczęło się Mszą św. a po niej nastąpił przegląd zespołów.

– Na naszym Świętym Wzgórzu, w naszym sanktuarium, przeżywamy kolejne już, 21. spotkanie z piosenką religijną; spotkanie, które łączy wszystkie pokolenia. Tak jak napisano w tytule, jest ono międzypokoleniowe, bo znajdą tutaj coś dla siebie dzieci, młodzi, starsi i najstarsi. Bardzo serdecznie witam wszystkich gości, naszych parafian, wszystkie zespoły, które chcą siebie dzisiaj zaprezentować – mówił proboszcz parafii ks. Krzysztof Jankowiak. Przypomniał krótko historię miejsca aż do ustanowienie i inauguracji sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Osobowickiej na Świętym Wzgórzu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję