Reklama

TAJWAN

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Toronto o XVII ŚDM

Wzorem będzie dla nas Tor Vergata - powiedział dziennikowi Avvenire kard. Aloysius Matthew Ambrozic, arcybiskup Toronto, gdzie w lipcu przyszłego roku odbędzie się XVII Światowy Dzień Młodzieży.
Kard. Ambrozic przypomniał, że w br. uwaga skoncentrowana jest na Ewangelii św. Łukasza; w 2002 r. podstawą medytacji będzie Ewangelia św. Mateusza. "Chodzi o takie przygotowania, które obejmą naprawdę wszystkich, głównie młodzież, ale i osoby nieco starsze; innymi słowy - ´małych i dużych´" - stwierdził.
Kard. Ambrozic jest przekonany, że młodzież odkrywa Kościół katolicki na nowo. "Byłem tego świadkiem podczas kilku kolejnych Światowych Dni Młodzieży. Pod wpływem wrażenia, jakie wywarły na mnie, podjąłem się zorganizowania tego wyjątkowego spotkania w Kanadzie" - powiedział Arcybiskup Toronto.

Odznaczenie papieskie dla jezuity

Francis Burkhardt, 101-letni jezuita pochodzący ze Szwajcarii, od 1953 r. mieszkający na Tajwanie, otrzymał jedno z najwyższych odznaczeń papieskich - ustanowiony przez papieża Leona XIII order " Pro Ecclesia et Pontifice". Medal przyznawany jest za wybitne zasługi w służbie Kościołowi i Ojcu Świętemu.
Sędziwemu Misjonarzowi medal wręczyli przedstawiciele Stolicy Apostolskiej: ks. Yllana Adolfo Tito oraz
bp Peter Liu Cheng-chung, ordynariusz diecezji Kiayi położonej w południowo-zachodniej części wyspy.
Przed przybyciem na Tajwan o. Burkhardt pracował w Chinach, na Filipinach i w Wietnamie. Na Tajwanie szwajcarski Misjonarz zajmuje się głównie pracą charytatywną. Od 1988 r. opiekuje się zakładem dla ludzi upośledzonych, który obecnie liczy 102 pensjonariuszy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Francuska szkoła nieprzyjazna religii

"Francuska szkoła jest nie tylko laicka, ale wręcz nieprzyjazna religii" - taki pogląd wyraziła polska katechetka z Lyonu, Joanna Pietrzak-Thebault,. We Francji tylko 17% uczniów szkół podstawowych chodzi na katechezę. W gimnazjum i liceum ten odsetek jest jeszcze mniejszy. W szkole, w której uczy Joanna Pietrzak-Thebault, wpisanie opieki duszpasterskiej do planu zajęć było konieczne ze względów organizacyjnych. Ponieważ w szkole uczą się dzieci z całego miasta i z okolic, trudno było zorganizować dla nich katechizację w parafiach. Jednak w myśl prawa francuskiego szkoła nie może informować, że prowadzi się w niej katechezę. "Nie można wywiesić ogłoszenia. A nawet jeśli rodzice pytają o katechezę, dyrektor odpowiada: ´Tu jest szkoła francuska, tu żadnej religii nie ma´". Jedyna okazja, żeby rodzice dowiedzieli się o katechezie, to rozdanie ulotek w pierwszy dzień nauki. "W tym roku zrobiliśmy ulotki we wszystkich językach, w których mówią dzieci ze szkoły, i rozdaliśmy je rodzicom w publicznym miejscu - oczywiście nie na terenie szkoły - uprzedziwszy wcześniej merostwo" - opowiada.

Reklama

Dyskryminacja katolików

Katolicki arcybiskup Aten - Nikolaos FoMscolos w wywiadzie dla dziennika Ethnos ujawnił, że katolicy są w Grecji wciąż dyskryminowani.
Hierarcha stwierdził m.in., że przypadki dyskryminacji katolików zdarzają się w armii, policji i MSZ. "W momencie, gdy katolik zostaje powołany do wojska, odpowiednie biuro informacyjne jest zobowiązane do poinformowania władz bezpieczeństwa oraz odpowiedniego ministerstwa o osobach nie-prawosławnych, aby nie zostały one oficerami rezerwy" - powiedział dziennikarzom abp FoMscolos.
"Katolikom greckim odmawia się służby w greckiej policji, a w MSZ również nie ma żadnego dyplomaty greckiego będącego katolikiem. Jeśli ktoś stanowi wyjątek od tej reguły, to jedynie dlatego, że był ożeniony z prawosławną i miał dzieci prawosławne" - stwierdził katolicki Hierarcha.

Głos Kościołów obrządku wschodniego w sprawie sytuacji w kraju

"Nie mamy prawa dopuścić do tego, by na Ukrainie nie obowiązywała konstytucja, prawo państwowe, ale prawo siły" - napisali zwierzchnicy trzech Kościołów obrządku wschodniego na Ukrainie, odnosząc się w ten sposób do ostatnich dramatycznych wydarzeń w kraju. Dokument Apel do wierzących, przedstawicieli partii politycznych i społecznych organizacji Ukrainy biskupi przedstawili na konferencji prasowej 6 kwietnia br. List podpisali: patriarcha Filaret z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, metropolita tarnopolski i podolski Metody z Autokefalicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego i arcybiskup większy Lwowa - kardynał Lubomyr Husar z Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
Hierarchowie zwrócili się do wiernych z prośbą o modlitwy w intencji "pokoju w społeczeństwie, odpowiedzialności, rozsądku i cierpliwości". "Trzeba nam politycznego, a nawet modlitewnego dialogu, tzn. poznania siebie nawzajem, słuchania jeden drugiego" - napisali biskupi.

Reklama

NIEMCY

Kościół katolicki w Niemczech zabiega o organizację Światowego Dnia Młodzieży w 2004 r. w Monachium lub Kolonii - poinformował ks. Paul Huster odpowiadający z ramienia Konferencji Biskupów Niemieckich za duszpasterstwo młodzieży. Sprawą tą zajmie się na najbliższym posiedzeniu Rada Stała Episkopatu Niemiec. Zadecyduje ona, któremu z wymienionych miast powierzyłaby organizację ŚDM. Wtedy odpowiednie zaproszenie biskupi niemieccy wystosują do Papieża Jana Pawła II.
"Obecnie trwa ożywiona dyskusja i współzawodnictwo, gdyż obie diecezje chętnie gościłyby u siebie uczestników kolejnego po Toronto światowego spotkania młodzieży" - powiedział ks. Huster.

UKRAINA

Przyjazd Papieża powinien łączyć chrześcijan na ich drodze do Chrystusa Pana - powiedział łaciński metropolita lwowski - kard. Marian Jaworski podczas Mszy św. w kościele św. Aleksandra w Kijowie. Powitała go tam uroczyście jako kardynała diecezja żytomiersko-kijowska.
Przewodniczący Ukraińskiej Konferencji Biskupiej powiedział także m.in., że Ojciec Święty przyjeżdża na Ukrainę, by wyznać swoją wiarę, tak jak wcześniej wyznał ją św. Piotr. "Jest to dar nie tylko dla nas, ale dla wszystkich chrześcijan tej ziemi" - mówił do wiernych z diecezji żytomiersko-kijowskiej kard. Jaworski.
Mszę św. w kościele św. Aleksandra koncelebrowali wraz z Kardynałem nuncjusz apostolski na Ukrainie - abp Nikola Eterović, 6 biskupów łacińskich z Ukrainy i 30 kapłanów z Kijowa, Zaporoża, Charkowa i Żytomierza, a uczestniczyło w niej blisko 400 wiernych.

Reklama

UZBEKISTAN

Staraniem Uzbeckiego Towarzystwa Biblijnego ukazało się w tym kraju pierwsze wydanie Księgi Przysłów w języku uzbeckim. 79-stronicowa Księga ukazała się w nakładzie 10 tys. egzemplarzy. Połowę nakładu wydrukowano cyrylicą, pozostałe 5 tys. nowszym alfabetem łacińskim.
Według ustawy z 1988 r., w Uzbekistanie wspólnoty religijne muszą uzyskać pozwolenie od rządu na publikację materiałów religijnych, w innym przypadku mogą być oskarżone o prozelityzm.
Uzbeckie Towarzystwo Biblijne podało, że - we współpracy ze szwedzkim Instytutem Tłumaczeń Biblii i Federacją Towarzystw Biblijnych - przygotowało projekt tłumaczenia Starego Testamentu na język uzbecki. Realizacja tego przedsięwzięcia potrwa ok. 6 lat.

KOREA POŁUDNIOWA

Biskupi i duchowieństwo z diecezji Inch´oSn w Seulu będą przekazywać 1/10 wynagrodzenia na naukę dzieci zwolnionych pracowników Daewoo Motor Company. Przez co najmniej rok bp William McNaughton, biskup pomocniczy Boniface Choi Ki-san, oraz księża będą w ten sposób pomagać rodzinom bezrobotnych krajan.
Pomysłodawca projektu, ks. Cho Tong-ho, który kieruje Wydziałem Duszpasterstwa Socjalnego w Seulu, podał, że do 31 marca br. chęć wspierania datkami specjalnego funduszu pomocy dla dzieci byłych pracowników Daewoo zadeklarowało 60 księży.
Na wieść o inicjatywie diecezji Inch´oSn wiele innych parafii i diecezji katolickich z Korei Południowej zamierza w taki sam sposób pomóc bezrobotnym.

JEDNYM ZDANIEM

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej ogłosiła oświadczenie w sprawie polityki imigracyjnej i azylanckiej Unii Europejskiej. COMECE, odnosząc się do warunków przyjmowania osób ubiegających się o azyl, zwróciła przede wszystkim uwagę na przestrzeganie w każdej sytuacji godności człowieka. Biskupi zaapelowali, by w krajach UE nie traktowano nielegalnych imigrantów jak kryminalistów.

Kościół Anglii nie zaakceptuje małżeństw homoseksualistów - oświadczył George Carey, anglikański arcybiskup Canterbury w wywiadzie dla angielskiej telewizji BBC. "Kościół nie będzie zmieniał natury małżeństwa, które jest relacją między mężczyzną a kobietą" - dodał.

Biskupi katoliccy z USA zaapelowali do wspólnoty międzynarodowej o podjęcie starań w celu zakończenia wojny domowej w Sudanie, która trwa od 1956 r. Biskupi wystosowali swój apel podczas wizyty w Sudanie, w której towarzyszyli im także pracownicy międzynarodowych organizacji charytatywnych.

Do II tury przyśpieszonych wyborów prezydenckich w Peru - po upadku Alberto Fujimoriego - przeszedł nieoczekiwanie Alan Garcia, który fatalnie rządził krajem w latach 1985-90. Zmierzy się w niej z Alejandro Toledo, liderem opozycji przeciw obalonemu w ub. r. Fujimoriemu.

Holandia jest pierwszym krajem na świecie, w którym eutanazja jest legalna. Wbrew licznym protestom i apelom formułowanym przez Kościół katolicki oraz organizacje obrony życia senat holenderski zatwierdził ustawę o dopuszczalności skracania życia osobom nieuleczalnie chorym.

Niemieccy przedsiębiorcy sprzeciwili się proponowanym przez polityków w tym kraju ograniczeniom w dostępie do niemieckiego rynku pracy dla pracowników z krajów środkowoeuropejskich po ich wstąpieniu do Unii Europejskiej.

Niemiecki Główny Urząd Statystyczny podał zatrważające dane dotyczące liczby zabójstw dokonywanych na dzieciach nie narodzonych w ostatnich latach w tym kraju. Liberalna polityka doprowadziła do sytuacji, że co 6 nie narodzone jeszcze dziecko w Niemczech jest uśmiercane.

Archiwum fotograficzne wiedeńskiego gestapo - największego w III Rzeszy - odnaleziono w stolicy Austrii podczas porządkowania zbiorów w archiwum landowym. Składają się na nie 52 kartony akt 12 tys. więźniów gestapo, często z nazwiskami ich denuncjatorów.

Macedonia podpisała w Luksemburgu Układ o Stabilizacji i Stowarzyszeniu, przyznający jej status potencjalnego kandydata do Unii Europejskiej. Umowa zobowiązuje władze macedońskie m.in. do przestrzegania praw mniejszości (Albańczyków). Macedonia jest pierwszym krajem bałkańskim, powstałym po rozpadzie dawnej Jugosławii, który podpisał taki dokument.

Serbia nie będzie blokowała Czarnogóry, jeśli ta zdecyduje się opuścić wspólną federację. Taką deklarację złożył prezydent Jugosławii Vojislav Kosztunica. Wyraził on jednak nadzieję, że Jugosławia przetrwa w obecnym kształcie.

Przedstawiciel ONZ-owskiego Międzynarodowego Trybunału ds. Zbrodni w b. Jugosławii przyjechał do Belgradu z nakazem zatrzymania i przetransportowania do Hagi Slobodana Miloszevicia, aresztowanego niedawno przez władze serbskie. Tymczasem premier Serbii Zoran Djindjić oświadczył, że nie może zgodzić się na ekstradycję Miloszevicia, gdyż powinien on stanąć przed sądem w kraju.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdańsk: Wymazywanie historii w Muzeum II Wojny Światowej. Zniknęli rtm. Pilecki, o. Kolbe i Ulmowie

2024-06-26 13:52

[ TEMATY ]

Muzeum II Wojny Światowej.

Karol Porwich/Niedziela

Nocą z 24 na 25 czerwca z ponad 5 tys. metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostali usunięci polscy bohaterowie. Nie zobaczymy tam już rtm. Witolda Pileckiego, św. o. Maksymiliana Kolbe oraz bł. rodziny Ulmów. O skandalicznym działaniu dyrekcji placówki poinformował dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Dr Karol Nawrocki zwiedzał dziś Muzeum wraz z dr. Markiem Szymaniakiem i dr. Tomaszem Szturą. Przyznał, że to, co zobaczyli na wystawie głównej – jest szokujące.

CZYTAJ DALEJ

Wspomnienie św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego

[ TEMATY ]

święty

Lowdown/pl.wikipedia.org

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

26 czerwca w liturgii Kościół w Polsce wspomina św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego zwanego "ojcem ubogich i księdzem dziadów". Przed laty kanonizował go papież Benedykt XVI.

Ks. Zygmunt Gorazdowski żył w latach 1845-1920, był kapłanem diecezjalnym i założycielem Zgromadzenia Sióstr św. Józefa. Beatyfikował go 26 czerwca 2001 r. we Lwowie papież Jan Paweł II, a kanonizował 23 października 2005 r. papież Benedykt XVI i była to pierwsza kanonizacja w czasie jego pontyfikatu.

CZYTAJ DALEJ

Papież polecił wybudowanie elektrowni agrowoltaicznej. Mówi o "przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu"

2024-06-26 14:13

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Ojciec Święty powierzył przewodniczącemu Gubernatoratu Państwa Watykańskiego i przewodniczącemu Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej zadanie budowy elektrowni agrowoltanicznej na eksterytorialnym obszarze Santa Maria di Galeria. Ma ona zapewnić nie tylko zasilanie istniejącej tam stacji radiowej, ale także całkowite zaopatrzenie w energię Państwa Watykańskiego. Postanowienia te zawarte są w opublikowanym dziś Liście apostolskim w formie „Motu Proprio” „Fratello Sole” (Brat Słońce).

Franciszek przypomina, iż w encyklice „Laudato si'” wezwał całą ludzkość do uświadomienia sobie potrzeby wprowadzenia zmian w stylu życia, produkcji i konsumpcji, aby przeciwdziałać globalnemu ociepleniu, którego jedną z głównych przyczyn jest wszechobecne stosowanie paliw kopalnych. Ponadto 6 lipca 2022 r. Stolica Apostolska przystąpiła do Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Papież wskazuje na konieczność zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery i dążenie do neutralności klimatycznej. Wyraża przekonanie, że ludzkość ma do dyspozycji środki technologiczne, aby stawić czoła tej transformacji środowiskowej i jej zgubnym konsekwencjom etycznym, społecznym, gospodarczym i politycznym, a wśród nich energia słoneczna odgrywa kluczową rolę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję