Reklama

Pascha na cześć Pana

Niedziela Ogólnopolska 16/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

URSZULA BUGLEWICZ: - Nakładem wydawnictwa "Współczesna Ambona" ukazała się książka "Święte Triduum Paschalne. Komentarze biblijno-liturgiczne i medytacje", której współautorem jest Ksiądz Profesor. Skąd pomysł przygotowania takiej publikacji?

KS. PROF. JÓZEF KUDASIEWICZ: - Szczytem liturgii Kościoła jest Triduum Paschalne. Jednak do tej pory w języku polskim, poza podręcznikami, nie ukazało się tak obszerne opracowanie, jak prezentowane, którego lektura mogłaby stanowić dobre przygotowanie zarówno dla duszpasterzy, jak i wiernych. Książka powstała z inicjatywy czytelników "Współczesnej Ambony" i jest odpowiedzią na ich prośby.

- Książka jest wspólną pracą trzech autorów.

- Tak, ponieważ każdy jest specjalistą w konkretnej dziedzinie. Ks. prof. Stanisław Czerwik, znany liturgista i tłumacz wielu ksiąg liturgicznych, przygotował teksty wyjaśniające liturgię; ks. prof. Henryk Witczyk, biblista zajmujący się tematyką Starego Testamentu, przygotował komentarze do tekstów starotestamentalnych; zaś ja skomentowałem teksty Nowego Testamentu. Medytacje są pisane przez nas wszystkich, bo każdy z nas może podzielić się z czytelnikami osobistymi doświadczeniami i przeżyciami związanymi z Triduum Paschalnym.

- Książka podzielona jest na zasadnicze części, które odpowiadają poszczególnym etapom liturgii paschalnej: Msza Wieczerzy Pańskiej, Wielki Piątek, Wielka Sobota, Wigilia Paschalna i Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Co w nich zostało szczególnie zaakcentowane?

- W kolejnych artykułach chcieliśmy jak najgłębiej wyjaśnić liturgię Triuduum. Każdy dzień ma swoją specyfikę, np. Wielki Piątek - liturgia męki i śmierci Jezusa - to dzień poświęcony zapowiedzi Paschy Jezusa w Starym Testamencie i urzeczywistnieniu się Paschy Jezusa z uczniami w Nowym Testamencie. Komentarze biblijne wyjaśniają zatem teksty związane z zapowiedzią Paschy, czyli męki i śmierci Jezusa, oraz realizacją tej zapowiedzi w męce i śmierci Jezusa. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Świętej Liturgii, modli się tylko ( Liturgia Godzin przy Grobie Pana); w Wigilię Paschalną uroczyście obchodzi zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią i nasze wszczepienie w Paschę Pana. Komentarze liturgiczne wyjaśniają gesty liturgiczne i ryty danego dnia, zaś części zawierające medytacje są rozważaniami chrześcijanina nad sensem danego dnia liturgicznego.

- Czy medytacje te, w zamyśle Autorów, mają przygotowywać do przeżywania liturgii danego dnia, czy raczej mają być jej uwieńczeniem?

- Pierwsze części, czyli liturgiczna i biblijna, są przygotowaniem do pełnego uczestnictwa w przeżywaniu Paschy, zaś medytacje spełnią swoją rolę, jeśli zostaną wykorzystane podczas osobistej adoracji i modlitwy na zakończenie dnia.

- Czy język książki jest zrozumiały dla przeciętnego czytelnika, czy wymaga uprzednich studiów teologicznych?

- Staraliśmy się, aby język nie był trudny, lecz zrozumiały dla wszystkich - nie tylko dla kapłanów i teologów świeckich. Komentujemy Pismo Święte i liturgię, które są przewidziane dla wszystkich wierzących, a nie dla wybranych, dlatego chcieliśmy, by komentarze były dla wszystkich przystępne, by każdy mógł z nich skorzystać.
Adresatami tej publikacji są i kapłani. To oni domagali się jej wydania, gdyż nie zawsze - przygotowując się do Triduum - dysponowali odpowiednimi materiałami i pomocami, więc oni powinni przemedytować tę książkę, by z wiernymi dzielić się prawdami związanymi z danym świętem. Na drugim miejscu książka adresowana jest do wszystkich wiernych, którzy coraz licznej uczestniczą w liturgii Triduum Paschalnego. W niektórych kościołach, jak chociażby w kościele akademickim KUL, w liturgii uczestniczy bardzo dużo osób, mogą one w domu przed liturgią zapoznać się z rytem i tematyką poszczególnych dni. Ponadto książka może być pomocą w przygotowaniu do Triduum dzieci.

- Tom opatrzony jest numerem pierwszym, zatem otwiera serię...

- Przed dwoma laty wydaliśmy tom Zbawienie przyszło przez Krzyż - materiały na Wielki Post, który jeszcze nie został włączony w serię "Biblioteka Współczesnej Ambony". W przygotowaniu znajduje się drugi tom - komentarze na Adwent i okres Bożego Narodzenia, w którym znajdą się teksty biblijno-liturgiczne i medytacje. W planach jest także przygotowanie podobnych komentarzy na uroczystości i święta maryjne. Pobożność maryjna jest u nas wprawdzie rozwinięta, ale ciągle brakuje dobrych materiałów duszpasterskich.

- Czym jest i powinno być dla chrześcijanina Triduum Paschalne?

- Liturgia Wieczerzy Pańskiej i Wielkiego Piątku pokazuje nam zapowiedź Paschy Jezusa, zapowiedź Jego przejścia ze śmierci do życia i zmartwychwstania dla naszego zbawienia. Natomiast noc paschalna jest zwycięstwem Chrystusa nad śmiercią. Liturgia pokazuje nam, w jaki sposób chrześcijanie włączają się w Paschę Jezusa. Stąd odnowienie chrztu św. i czytania biblijne ukazujące, na czym polega nasze włączenie się w śmierć Jezusa: umieramy dla tzw. człowieka starego - grzechu i pożądliwości, a rodzimy się dla nowego życia. Jak uczy nas św. Paweł, umieranie z Chrystusem i zmartwychwstanie z Nim do życia powinno się realizować w życiu chrześcijanina. Jest to podwójna Pascha - Pascha Jezusa i nasze wszczepienie w Jego Paschę. Niedziela Wielkanocna jest już dniem radości, że z Chrystusem przeszliśmy ze śmierci do życia. Jest to fundament chrześcijańskiej egzystencji.

- Jak Ksiądz Profesor sądzi, czy można prawdziwie przeżyć radość Zmartwychwstania bez udziału w liturgii Triduum Paschalnego?

- Oczywiście, można w sposób pełny przeżyć każdą Mszę św., jeśli się jest w stanie łaski uświęcającej. Jednak udział w radości Zmartwychwstania nie jest pełny, jeśli nie przeżywa się Triduum ukazującego historię zbawienia, która realizuje się przez Paschę Jezusa. My ją jakby widzimy i na nowo przeżywamy: Jezus zapowiada swoją śmierć, umiera za nas - uczestniczymy więc w sposób "skondensowany" w tym wydarzeniu paschalnym Jezusa Chrystusa. Na jednej Mszy św. tego wszystkiego się nie doświadczy, ale wielu wiernych wciąż jeszcze zaczyna świętować dopiero od Rezurekcji.

- Niektórzy tłumaczą się, że dni Triduum są dniami pracy.

- Dawniej uroczystości paschalne były odprawiane rano, kiedy większość ludzi pracuje. Dlatego papież Pius XII przeniósł je na popołudnie i na noc. Sobór poszedł też w tym kierunku, dzięki temu wierni mogą pogodzić pracę i uczestnictwo w liturgii Triduum Paschalnego. Od momentu, kiedy liturgia ta została przeniesiona na godziny popołudniowe, zdecydowanie wzrosła frekwencja wiernych w kościołach. Ja jeszcze pamiętam czasy przedsoborowe, gdy byłem ministrantem, a na uroczystości paschalne przychodziły zazwyczaj tylko nieliczne starsze kobiety, zaś ogół wiernych uczestniczył w czuwaniu i adoracji przy Bożym Grobie, bardziej skupiając się na prywatnej modlitwie.

- Czy lektura prezentowanej książki może zastąpić żywe uczestnictwo w liturgii paschalnej? - Zdecydowanie nie. Z tekstu możemy się czegoś dowiedzieć, ale przez książki nie można uczestniczyć w misterium, w sakramencie, w Eucharystii. Przez nie można tylko pogłębić znajomość, ale nigdy nie można nimi zastąpić uczestnictwa w misterium i we wspólnocie wiernych.

- Który dzień Triduum jest dla Księdza Profesora najważniejszy?

- Dla mnie osobiście najważniejszy jest udział w liturgii Wigilii Paschalnej. Doświadczyłem tego w pełni już po wielu latach kapłaństwa. Dopiero po reformie soborowej zrozumiałem, czym jest świadome umieranie dla grzechu, wyrzeczenie się szatana, a wybranie Chrystusa Zmartwychwstałego za swojego Pana i Zbawiciela. Doświadczyłem, jak Pascha Chrystusa staje się naszą paschą, naszym przejściem z niewoli egipskiej - grzechu - do radości Ziemi Obiecanej oraz co to znaczy być ochrzczonym. My zostaliśmy ochrzczeni jako niemowlęta, Kościół ochrzcił nas w wierze rodziców, sami nie pamiętamy chrztu, lecz kiedyś powinniśmy świadomie przyjąć wiarę. Niestety, jest wielu takich chrześcijan, którzy nigdy nie przyjmą Chrystusa jako swego Pana i nie doświadczą śmierci dla grzechu, dla tzw. starego człowieka i szatana, a właśnie noc paschalna daje nam na nowo możliwość przeżycia chrztu. Obfite czytania wprowadzają w to, co się przez chrzest z nami dzieje.

- Serdecznie dziękuję za rozmowę.

Ks. St. Czerwik, ks. J. Kudasiewicz, ks. H. Witczyk. "Święte Triduum Paschalne. Komentarze biblijno-liturgiczne i medytacje". Kielce 2001. Książkę można zamawiać pod adresem: Redakcja "Współczesna Ambona", ul. Jana Pawła II nr 7, 25-013 Kielce, tel. (0-41) 368-02-96 w. 218, e-mail: ambona&kielce.opoka.org.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

O. Bortnik zauważa, że patrząc na czerwcowe pielgrzymowanie, widać niejakie ożywienie. Są parafie, które po latach przerwy spowodowanej nie tylko pandemią, powracają do zwyczaju letnich „rekolekcji w drodze”. Teraz to specjalny czas dla Ślązaków. W czerwcu, a zwłaszcza lipcu nie ma prawie dnia, by na Jasną Górę nie przychodzili wierni z Górnego Śląska. Często jest to jeden dzień w drodze, jeden na Jasnej Górze i powrót pieszo. Niektórzy pozostają na Jasnej Górze nawet kilka dni. Do pielgrzymów pieszych dołączają wierni, którzy docierają autokarami, rowerami, a nawet biegiem.

CZYTAJ DALEJ

Papież o narkomanii: walka z tą plagą wymaga odwagi

2024-06-26 09:41

[ TEMATY ]

narkotyki

uzależnienia

papież Franciszek

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Nie możemy być obojętni w obliczu tragedii milionów ludzi uzależnionych od substancji odurzających, a także w obliczu skandalu nielegalnej produkcji i handlu narkotykami – powiedział Papież na audiencji ogólnej. Dziś wyjątkowo nie kontynuował cyklu katechez o Duchu Świętym, lecz skupił się na jednym temacie: walce z narkomanią. Podkreślił, że jest to plaga, która rodzi przemoc, sieje cierpienie i śmierć. Dlatego „wymaga aktu odwagi ze strony całego społeczeństwa”.

Okazją ku temu jest przypadający właśnie dziś Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi. Cytując św. Jana Pawła II, Franciszek zauważył, że narkomania zubaża ludzkie wspólnoty, pomniejsza siłę człowieka i jego kręgosłup moralny, podważa wartości i niszczy chęć do życia. Papież przypomniał jednak, że narkotyki nie pozbawiają człowieka jego godności jako dziecka Bożego. Każdy z uzależnionych ma odrębną historię, którą trzeba zrozumieć i w miarę możliwości uzdrowić.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gänswein: usunięcie z Watykanu było gorzkim osobistym doświadczeniem

2024-06-26 09:58

[ TEMATY ]

Watykan

abp Gänswein

Włodzimierz Rędzioch

Arcybiskup Georg Gänswein postrzega swoją nominację na nuncjusza apostolskiego w krajach bałtyckich jako koniec swojego "wygnania". „Usunięcie z Watykanu przez papieża Franciszka było dla niego gorzkim osobistym doświadczeniem", powiedział były prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI i emerytowany prefekt Domu Papieskiego niemieckiemu tygodnikowi "Die Tagespost" z Würzburga.

"Ale nie dałem się zniechęcić, miałem nadzieję i modliłem się, że pewnego dnia będzie na mnie czekać nowe zadanie. Teraz już jest. Bardzo możliwe, że za nominacją na nuncjusza apostolskiego kryje się boska logika, która wykorzystała papieską pedagogikę" - stwierdził.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję