Reklama

Niedziela Sandomierska

Chleb wyraz miłości Boga

W Wielki Czwartek obchodzimy pamiątkę ustanowienia sakramentu Eucharystii oraz kapłaństwa. Uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego, w trakcie którego wspominamy Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa.

2021-04-01 20:40

Kl. Adrian Trybulski

Biskup Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej w bazylice katedralnej w Sandomierzu. – „Odmawiając Modlitwę Pańską prosimy: „Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”. Słowa te mogą być rozumiane zarówno w sensie duchowym, jak i materialnym, gdyż jeden i drugi (chleb) służy w Bożej ekonomii do zbawienia” – tłumaczy św. Cyprian. Modlimy się więc o „chleb żywy, który zstąpił z Nieba” – Jezusa Chrystusa i chleb będący owocem pracy człowieka. Oba te chleby, niebieski i ziemski, są darem Boga, wyrazem Jego miłości do człowieka. „Bierzcie i jedzcie” – mówi do nas Pan Jezus, żeby po chwili dodać: „To czyńcie na moją pamiątkę”. Jeśli wypełniając wolę Chrystusa sprawuję Mszę św. – pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, uczestniczę w niej i przyjmuję Komunię św., to mam również dzielić się tym, co posiadam z innymi. Niech Eucharystia uczy nas takiej postawy – powiedział bp Nitkiewicz we wstępie do Mszy św.

Reklama

W homilii ks. Piotr Przysucha, prefekt w seminarium, zauważał, że wielkoczwartkowa noc jest godziną ciemności i zdrady.

– Wielki Czwartek to Święto Boskiego Przeistoczenia i Święto Jego Kapłaństwa, ale to także godzina egipskich ciemności, zalegających w ludzkich sercach, przez które przechodzi Bóg aby nas cudownie nakarmić, napoić i wyprowadzić z grzechu, którym zdradzamy i porzucamy Boga. Oto Święta Noc czwartkowa, w której osamotniony Bóg wydaje się za nas. Jest to noc Jego wielkiej miłości i mnogich, ludzkich upadków: noc zdrady Judasza, noc opuszczenia Boga przez uczniów, noc pojmania w Ogrójcu, noc zaparcia się Piotra; noc haniebnego sądzenia Boga przed Wysoką Radą, noc wydania Boga poganom i Piłatowi. Wśród tych upadków muszę rozpoznać mój – mówił ks. Przysucha.

Wielkoczwartkową liturgię zakończyła procesja, w której przeniesiono Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie do ołtarza adoracji – ciemnicy.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Archikatedrze Warszawskiej odbyła się Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej

2021-04-10 21:19

[ TEMATY ]

rocznica

Msza św.

PAP

W sobotę, w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej, w Archikatedrze Warszawskiej odbyła się Msza święta w intencji ofiar katastrofy.

Biskup Michał Janocha, który przewodniczył mszy, podkreślił, że katastrofa ta stała się wielką raną dla całego narodu i pozostaje nią do dziś.

CZYTAJ DALEJ

Oglądaj na żywo pielgrzymkę z Jasnej Góry

Oglądaj na żywo pielgrzymkę maturzystów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej z Jasnej Góry

W niedzielę 11 kwietnia odbędzie się Pielgrzymka maturzystów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej na Jasną Górę. Zachęcamy do oglądania transmisji Mszy św. z Jasnej Góry o 11.00 i nabożeństwa zawierzenia o 14.00 - z kanału yotube Jasnej Góry.

CZYTAJ DALEJ

Caritas diecezji legnickiej uruchamia teleporady psychiatry

2021-04-11 09:56

[ TEMATY ]

psychologia

tockPhotoPro/fotolia.com

Caritas Diecezji Legnickiej uruchamia teleporady z dziedziny psychiatrii. Z bezpłatnego wsparcia będzie mógł skorzystać każdy i w sposób anonimowy.

Zaplanowano dwie pilotażowe sesje, które odbędą się 14 i 21 kwietnia br. w godzinach od 17,30 do 18,30.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję