Reklama

Kościół

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2021: rekordowa liczba tras i regionów

Tegoroczna Ekstremalna Droga Krzyżowa będzie rekordową jeśli chodzi o liczbę zgłoszonych tras i regionów. Już teraz jest ich więcej niż w 2019 r. Ekstremalna Droga Krzyżowa, jako nabożeństwo o charakterze indywidualnym, idealnie „nadaje się” na czas pandemii. W tym roku ten indywidualny wymiar akcentowany jest w sposób szczególny a większość tras przebiega przez lasy i bezdroża. EDK najczęściej odbywa się w piątek przed Niedzielą Palmową. W tym roku będzie to 26 marca.

[ TEMATY ]

EDK

EDK 2021

Archiwum organizatorów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy EDK w tym roku idzie?  – Na to pojawiające się coraz częściej w związku z pandemią pytanie trzeba odpowiedzieć zdecydowanie „tak!”. Na stronie edk.org.pl obecnie aktywnych jest 501 rejonów i 1090 tras (dane z 22.03.2021). To porównywalne liczby w stosunku do rekordowego roku 2019, gdy na trasy wyruszyło blisko 100 tysięcy osób. Wtedy zgłoszonych było 490 rejonów i 1007 tras.

EDK dostosowuje się do wymogów związanych z pandemią. Oznacza to, że w tym roku tym bardziej podkreślana jest podstawowa zasada EDK: ma to być wędrówka samotna albo w małej grupie. To jest główny akcent tegorocznej EDK. Tym bardziej jest to możliwe, że większość tras przebiega terenami leśnymi, często bezdrożami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ważny jest jeszcze jeden aspekt. Pandemia sprawia, że wiele osób nie ma siły, pozamykało się, żyje w marazmie a z powodu ciągłego siedzenia w domu zaniedbuje kondycję fizyczną. EDK jest okazją do przełamania tego stanu. Po pierwsze, przed podjęciem wyzwania trzeba trenować, po drugie – pokonanie trasy może być ogromną motywacją do zmiany i rozwoju.

Kiedy i gdzie można wyruszyć?

Reklama

EDK jest organizowana globalnie (idea, zasady, zarządzanie, teksty rozważań), ale w praktyce odbywa się lokalnie. Kluczową postacią jest lider rejonu. To on dba o to, aby były wytyczone trasy, wskazuje kościół, z którego wyruszają uczestnicy, przygotowuje Mszę na rozpoczęcie EDK. Jeśli ktoś chce wyruszyć w czasie, gdy wybiera się na EDK więcej osób, szuka na stronie edk.org.pl miejscowości, w której rozpoczynają się trasy i konkretnej daty. Najczęściej EDK odbywa się w piątek przed Niedzielą Palmową – w tym roku jest to 26 marca.

Można jednak również wyruszyć w dowolnym innym terminie. Choć większość osób idzie w terminie wskazanym przez lidera, z roku na rok coraz więcej uczestników wybiera właśnie samotne wyjście w terminie dowolnie wybranym. Chodzi przede wszystkim o to, by wędrówka odbywała się nocą i miała wymiar indywidualny.

Dlaczego EDK działa i przyciąga ludzi?

Ostatnio jeden z uczestników EDK w internetowej dyskusji stwierdził: obniżanie wymagań już było. Znamy ten marazm. Teraz chcemy się rozwijać.

– EDK nawiązuje do zdania Jezusa, który powiedział: kto chce zachować swoje życie, ten je straci (por. Łk 9,24). W praktyce oznacza ono, że człowiek, który zamyka się w swojej strefie komfortu z czasem traci motywację do życia, do miłości, do rozwoju. Jeśli jednak ktoś pokona swoje ograniczenie, zaryzykuje (40 km, noc, samotność lub milczenie), to nie tylko dostaje zastrzyk endorfin (znany efekt motywacyjny u sportowców). Również przekonuje się, że warto się otworzyć na zmianę, spróbować czegoś nowego. Zaczyna wierzyć w swoje możliwości, chętniej ryzykuje. Od początku istnienia EDK obserwujemy też, że im bardziej podnosimy wymagania, tym więcej osób wychodzi na trasę – przekonują organizatorzy EDK.

Reklama

Ekstremalna Droga Krzyżowa nie jest propozycją dla wszystkich. Jest bardzo wymagającym doświadczeniem. Podejmując jej wyzwanie, nie mamy się oszczędzać – mamy dać się sponiewierać i zwyciężyć. Dlatego też trasy EDK muszą liczyć przynajmniej 40 km. Chyba że przewyższenia są większe niż 500 m – wówczas trasa musi liczyć minimum 30 km. Na EDK znajdziemy oczywiście trasy wiele dłuższe i wymagające, liczące dużo ponad 100 km bądź nawet więcej niż 4 km przewyższeń. Rejon Wrocław-Maślice stworzył Trasę Ducha Świętego liczącą sobie 144 km. Można też wyruszyć na EDK Szlakiem Orlich Gniazd z Krakowa do Częstochowy, maszerując przez 131 km. Niektórzy podejmą wyzwanie dojścia Trasą św. Marcina z Wrocławia na Śnieżkę, pokonując odległość 111 km. Ale ideą EDK jest przecież wymagać od siebie i podejmować wyzwania. Nie o kilometry jednak chodzi i o prześciganie się w statystykach, lecz o zmianę, która ma dokonać się w człowieku.

Idea EDK – nocnych wędrówek, fizycznego wysiłku i kontemplacji – już dawno wykroczyła poza granice Polski. W tym roku wiele osób wyjdzie na trasy w 12 innych krajach: w Austrii, w Estonii, w Niemczech, w Norwegii, na Słowacji, w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, a nawet w Islandii. EDK obecna jest też w USA i w Kanadzie. Na trasę EDK można wyruszyć również w Australii czy w Kazachstanie.

„Rewolucja pięknych ludzi” – tegoroczne hasło EDK

Jak wyjaśniają organizatorzy EDK, temat tegorocznych rozważań, czyli „Rewolucja pięknych ludzi”, nawiązuje w swoim zamyśle do pierwszych chrześcijan. Oni swoim wewnętrznym pięknem zmienili świat, bo – jako dobrzy ludzie, z którymi inni lubili po prostu przebywać – przyciągali innych. Najpierw do siebie, by potem pokazać im Chrystusa. Trafnie ujmuje to List do Diogneta z II wieku: „Chrześcijanie nie różnią się od innych ludzi ani miejscem zamieszkania, ani językiem, ani strojem. (…) Przebywają na ziemi, lecz są obywatelami nieba. (…) Jednym słowem: czym jest dusza w ciele, tym są w świecie chrześcijanie”.

– Ekstremalna Droga Krzyżowa to idea, która ma zburzyć nasz święty spokój. Nasz, czyli Kościoła, który jest w kryzysie. Kościoła, który musi zmierzyć się z tym, co w nim brzydkie, czyli nie od Boga pochodzące. Pijąc gorącą herbatę i oglądając telewizję, świata nie zmienimy. To jasne. Ale jeszcze bardziej istotne jest to, że zmiana świata na piękniejszy zaczyna się od odkrycia w sobie piękna, którego być może na co dzień nie dostrzegamy – podkreślają organizatorzy.

– Droga, którą proponujemy chrześcijanom XXI wieku, jest ekstremalna, bo pełna trudu i bólu. Ma pomóc człowiekowi dotrzeć do granic wytrzymałości fizycznej i cierpliwości do samego siebie. Podjęty trud ma mi pozwolić określić własne limity, czyli poznać lepiej samego siebie, na co mnie stać i do czego jestem zdolny, ale także, gdzie nie domagam i po prostu popełniam błędy. Wreszcie, dotarcie do własnych granic stwarza przestrzeń do spotkania z Nieskończonym Bogiem. Wierzymy, że to właśnie On może uczynić nas pięknymi – dodają.

2021-03-23 15:30

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warto żyć ekstremalnie

Niedziela zamojsko-lubaczowska 11/2020, str. I

[ TEMATY ]

Wielki Post

EDK

wyzwania

Tomasz Buchar

Rozważania czytane w świetle „czołówki” podczas Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

Rozważania czytane w świetle „czołówki” podczas Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

Czas Wielkiego Postu zachęca do refleksji nad własnym życiem. Stawiamy sobie pytania o jego wartość, sens. Podejmujemy wyzwania i postanowienia, które pomogą nam w przemianie życia.

Taka jest droga Wielkiego Postu, droga, którą charakteryzuje pokuta i pojednanie z Bogiem i bliźnimi. Jest to droga postu, modlitwy i jałmużny. Niewątpliwie te kilka słów jest wypowiadanych najczęściej w tym czasie. Może nawet częściej niż w całym roku. A wraz z nimi pojawia się jeszcze Ekstremalna Droga Krzyżowa – wydarzenie religijne zainicjowane przez ks. Jacka Stryczka, przygotowane przez niego wraz z duszpasterstwem „Męska Strona Rzeczywistości”. Ideą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest przeniesienie nabożeństwa Drogi Krzyżowej poza budynek kościoła, przekształcenie jej w pieszą, nocną wędrówkę (trasy mają po ok. 40 km) oraz głębokie przeżycie i doświadczenie własnej słabości. Ideą przyświecającą Ekstremalnej Drodze Krzyżowej jest schemat: „wyzwanie, droga, zmaganie, spotkanie”.
CZYTAJ DALEJ

Portugalia: nowy rekord - 55 meczetów w całym kraju

2025-05-06 22:24

[ TEMATY ]

meczet

Portugalia

PackShot/Fotolia.com

Na terenie Portugalii działa rekordowa liczba meczetów - co najmniej 55, wynika z najnowszych statystyk władz tego kraju. Większość z muzułmańskich świątyń działa na terenie stolicy kraju, Lizbony, bądź na jej przedmieściach.

Jak odnotowują portugalskie media w zdominowanej przez katolików Portugalii, przybywa nie tylko wyznawców islamu, głównie imigrantów zarobkowych z Azji Środkowej, jak też muzułmańskich domów modlitewnych. Część z planowanych meczetów jest, jak odnotowują media, blokowane przez władze samorządowe w związku z brakiem odpowiednich decyzji urzędowych. Zaznaczono, że w niektórych gminach, jak np. w Samora Correia, w środkowej Portugalii, nasilają się protesty lokalnej społeczności, zdominowanej przez katolików, przeciwko budowie meczetu. Jedną z kontestowanych przez okoliczną ludność kwestii jest lokalizacja meczetu, który miałby stanąć naprzeciwko jednostki straży pożarnej, co zdaniem krytyków tej budowli, zagrozi bezpieczeństwu mieszkańców portugalskiej gminy.
CZYTAJ DALEJ

Operacja pod kryptonimem "Faza 2", czyli mobilizacja sił porządkowych w Rzymie

2025-05-07 15:30

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Cztery tysiące policjantów i funkcjonariuszy innych służb porządkowych czuwa w Rzymie w związku z rozpoczynającym się w środę po południu konklawe. W Wiecznym Mieście przebywają dziesiątki tysięcy turystów i pielgrzymów. W okolicach Watykanu wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

Policja i władze Wiecznego Miasta wprowadziły skrupulatne kontrole, uruchomiły system ochrony przed dronami i zapowiedziały dostosowanie strategii zapewnienia bezpieczeństwa w zależności od rozwoju wydarzeń.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję