Reklama

ARGENTYNA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka trwała 8 lat

W Argentynie zakończyła się ośmioletnia pielgrzymka z obrazami Matki Boskiej z Guadalupe i Czarnego Chrystusa z Esquipulas. W tym czasie wierni z czczonymi obrazami, Biblią i flagami Ameryki Południowej oraz krajów karaibskich nawiedzali kraje tego kontynentu. Zakończenie pielgrzymowania połączono z festiwalem Matki Bożej z LujaMn w Argentynie. Piesza pielgrzymka z obrazami rozpoczęła się w Meksyku 12 grudnia 1992 r. - w święto Matki Bożej z Guadalupe. Pielgrzymi byli w 19 krajach południowej Ameryki. Przebyli trasę ponad 24 tys. kilometrów. Zawędrowali do 2920 miast i wiosek. Nawiedzili także więzienia, szpitale, wioski, slumsy i rejony, w których trwają konflikty. Celem pielgrzymki było umacnianie jedności na kontynencie południowoamerykańskim.

Boże Narodzenie w Muzeum Dziecięcym

Reklama

Muzeum Dziecięce w Caracas, stolicy Wenezueli, zorganizowało całą serię imprez i zajęć związanych z Bożym Narodzeniem. Odwiedzający to miejsce malcy mają okazję posłuchać opowieści o tym, jak Gwiazda Betlejemska pokazała drogę Trzem Królom, czy przygotować ozdoby choinkowe oraz tradycyjne wenezuelskie dania i wypieki świąteczne. Wszystkie te zajęcia, prowadzone przez wyspecjalizowanych nauczycieli, pozwalają w formie zabawy połączonej z nauką zapoznać dzieci z tradycją chrześcijańską tego okresu.
W muzealnym planetarium dyżurujący tam astronom pokazuje dzieciom drogę Gwiazdy Betlejemskiej i Trzech Króli idących za jej światłem, aby złożyć pokłon Dzieciątku Jezus.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wykorzystywanie embrionów ludzkich

Kard. Thomas Winning, arcybiskup Glasgow, ostro skrytykował projekt wykorzystywania embrionów ludzkich w celach medycznych. Brytyjski hierarcha przemawiał na sympozjum nt. Odpowiedzialność w badaniach medycznych - wyzwanie dla Europy, zorganizowanym 7 grudnia br. w Brukseli przez Komisję Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).
Kard. Winning, znany obrońca życia, przypomniał, że zezwolenie na badania medyczne nad embrionami tworzonymi metodą "in vitro", o jakie dopominają się różne środowiska w krajach UE, oznacza de facto wykorzystanie pobranych z nich komórek, a następnie wyrzucenie zapłodnionych embrionów jako niepotrzebnych. Takie postępowanie jest niedopuszczalne z etycznego punktu widzenia, gdyż redukuje embrion ludzki do statusu obiektu doświadczalnego.

Konferencja poświęcona Janowi XXIII

Reklama

Z udziałem przeszło 30 ludzi religii: historyków, dziennikarzy i znawców stosunków watykańsko-rosyjskich, odbyła się w Moskwie 8-9 grudnia br. międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona Janowi XXIII. Okazją do jej przeprowadzenia była przypadająca obecnie 35. rocznica zakończenia Soboru Watykańskiego II. W obradach wzięli udział m.in.: kard. Roger Etchegaray - przewodniczący Głównego Komitetu Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, abp Giorgio Zur - przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w Rosji i prof. Alberto Melloni - przewodniczący Fundacji Badań Religijnych im. Jana XXIII.
Podczas otwarcia konferencji zwrócono uwagę, że spotkanie to jest bezprecedensowym krokiem na drodze przemyślenia roli osobowości papieża Jana XXIII w czasach sowieckich i postsowieckich.

Wielki rozkwit Kościoła katolickiego

Blisko 150 tys. chrztów rocznie, głównie wśród młodych i najmłodszych, wielki rozkwit powołań kapłańskich i zakonnych oraz wzrost o ponad 1 mln liczby wiernych w ostatnim dziesięcioleciu - to tylko niektóre dane świadczące o żywotności Kościoła katolickiego w Korei Południowej.
W końcu 1990 r. mieszkało tam nieco ponad 2,7 mln katolików, w 1998 r. było ich już prawie 3,8 mln (na 46 mln mieszkańców). W 1998 r. w Korei Południowej pracowało 2,5 tys. księży diecezjalnych (w 1990 było ich 1,5 tys.), 8 tys. sióstr zakonnych (ok. 5,4 tys. w 1990) oraz 12243 katechistów (wobec 7817 przed 10 laty). Korea Południowa, jako drugi kraj z tej części świata, po Filipinach, otworzyła swoje seminarium w Rzymie.

Ataki na przedstawicieli Kościoła

Reklama

Nasilają się ataki na przedstawicieli Kościoła katolickiego w zachodnioafrykańskim Wybrzeżu Kości Słoniowej. Ukazujący się w Rzymie międzynarodowy biuletyn misyjny Misna poinformował 12 grudnia br. o ciężkim pobiciu przez nieznanych sprawców biskupa diecezji Man - Josepha Niangoran Teky. W tej samej diecezji dokonano też napadów na domy zakonne sióstr Serca Jezusowego oraz księży misjonarzy z tego samego zgromadzenia. 10 listopada br. został zabity francuski misjonarz Regis Grande. Sprawcy tych czynów nie zostali wykryci.
Biuletyn misyjny przypomniał jednocześnie, że na Wybrzeżu Kości Słoniowej pogłębił się konflikt między zamieszkaną głównie przez muzułmanów północną częścią kraju a chrześcijańskim południem.

WENEZUELA

Mimo 30-stopniowych upałów na każdym skwerku i placu w Caracas, stolicy Wenezueli, stoi przynajmniej jedno drzewko choinkowe w pełnej krasie. Jest też św. Mikołaj.
Ponieważ mieszkańcy tego zwrotnikowego kraju właściwie nie znają pojęcia "Adwent" w europejskim rozumieniu, przeto rozpoczęli oni przygotowania do Bożego Narodzenia radosnymi uroczystościami ulicznymi. Najbardziej podniosłe uroczystości zorganizował gubernator wenezuelskiej stolicy Alfredo Peńa, który w towarzystwie metropolity Caracas - abp Ignacio Antonio Velasco wysłuchał koncertu muzyki dawnej w wykonaniu 5 chórów. Poświęcono też szopkę na placu Bolivara, naprzeciwko gmachu Urzędu Gubernatorskiego, gdzie będzie ona stała aż do uroczystości Objawienia Pańskiego (Trzech Króli).

USA

Tylko 1/4 z ponad 130 osób, które uśmiercił w ramach tzw. samobójstw wspomaganych dr Jack Kevorkian - "Doktor Śmierć", była chora terminalnie, a 1/5 z nich w ogóle nie miała większych problemów ze zdrowiem. Poinformowało o tym w swym najnowszym numerze brytyjskie czasopismo lekarskie New England Journal of Medicine.
Kevorkian w ub.r. został skazany w stanie Michigan na więzienie za wstrzyknięcie w 1998 r. śmiertelnego zastrzyku nieuleczalnie choremu w ostatniej fazie choroby.

USA

Reklama

Biskupi USA rozpoczęli kampanię wymierzoną przeciw niemoralnej treści programów w mediach. Wzywają w niej wszystkich członków Kościoła do "usunięcia z tych programów tego, co obraża szacunek dla oblicza Boga we wszechświecie". Do akcji przyłączyło się 130 diecezji katolickich. Biskupi opowiedzieli się za dofinansowaniem tych środków przekazu, które mają na względzie wartości moralne, umacnianie rodziny i opowiadają się za sprawiedliwym, przyjaznym społeczeństwem.

WŁOCHY

Brązowy medalista z Sydney w strzelectwie Giovanni Pellielo jest jednym z najpobożniejszych sportowców włoskich. W swoim domu zbudował kaplicę, bierze czynny udział w życiu parafii i opiekuje się ubogimi; podjął także studia teologiczne.
Sylwetkę niezwykłego sportowca przedstawia największy włoski dziennik sportowy La Gazzetta dello Sport. Pellielo wyznał, że nagła zmiana w jego życiu nastąpiła 4 lata temu, gdy uszedł z życiem z ciężkiego wypadku samochodowego. Powiedział także, iż w przekonaniu o słuszności nowej drogi życiowej utwierdził go Jan Paweł II. "W ciągu 30 sekund opowiedziałem Ojcu Świętemu o sobie, a on pokiwał głową i odparł: ´Rób tak dalej´" - wspomina 30-letni sportowiec.
Gazeta podała również kilka przypadków wstąpienia włoskich sportowców do stanu duchownego.

INDONEZJA

Protesty i żądania fundamentalistów muzułmańskich zmusiły rząd indonezyjski do wprowadzenia muzułmańskiego prawa zawartego w Koranie - szarijatu w prowincji Aceh, która od wielu lat walczy o niepodległość. Decyzja ta następuje w chwili, gdy fundamentaliści muzułmańscy w wielu miejscach kraju stosują przemoc wobec chrześcijan. Widownią szczególnie krwawych walk są od wielu miesięcy Moluki.
Prawie 90% ludności Indonezji wyznaje islam, który przybiera coraz bardziej fundamentalistyczny i nietolerancyjny charakter.

JEDNYM ZDANIEM

Jan Paweł II mianował kolejnego biskupa w Wietnamie - został nim Paul-Marie Cao Dinh Thuyen w diecezji Vinh.

Prezydent Filipin ogłosił - w związku z kończącym się Wielkim Jubileuszem Chrześcijaństwa - dekret, na mocy którego 1200 więźniom zamieniono wyrok śmierci na dożywocie, a 200 opozycjonistów zwolniono z więzień.

Rząd Hiszpanii oraz ugrupowania opozycyjne - socjaliści i Partia Ludowa - podpisali "Porozumienie dla wolności i przeciwko terroryzmowi"; tworzy ono wspólny front przeciwko ETA.

43. prezydentem Stanów Zjednoczonych będzie George W. Bush - republikanin. Al Gore uznał swoją porażkę i zwycięstwo Busha w listopadowych wyborach do Białego Domu.

W Finlandii, na Zgromadzeniu Stowarzyszenia Regionów Europy (ARE) wybrano prof. Jana Waszkiewicza - marszałka województwa dolnośląskiego - na wiceprezydenta ARE (do tego forum należy 300 regionów z 25 krajów).

Po 5 latach od wstąpienia Szwecji do Unii Europejskiej ponad 43% Szwedów wyraża swoje niezadowolenie z członkostwa w UE; zdecydowana większość mieszkańców tego kraju sprzeciwia się wspólnej walucie europejskiej.

Norweski rząd przeprosił społeczność Romów za prowadzone w tym kraju od 1930 r. do lat 50. przymusowe sterylizacje setek kobiet i odbieranie rodzicom dzieci narodowości cygańskiej - w imię czystości rasy i "norwegianizacji" kraju.

W Palermo odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona zwalczaniu przestępczości zorganizowanej; ponad 150 krajów przyjęło tam konwencję ONZ, dzięki której łatwiejsze będzie ściganie i karanie mafiosów.

Parlament turecki uchwalił ustawę o amnestii; wyroki mają być skrócone o 10 lat, a karę śmierci zastąpi dożywocie (projekt wyklucza z amnestii m.in. więźniów politycznych; umożliwia uwolnienie niedoszłego zabójcy Papieża - Ali Agcy).

W Jugosławii ujawniono, że ekipa b. prezydenta Slobodana Miloszevicia od początku lat 90. przelała na prywatne konta za granicą co najmniej 4 mld dol.

Zwycięzcą wyborów prezydenckich w Rumunii został Ion Iliescu, lider postkomunistów z Rumuńskiej Partii Demokracji Społecznej; poparło go ok. 67% głosujących.

Bułgarscy parlamentarzyści opowiedzieli się za otwarciem archiwów komunistycznych służb specjalnych oraz publikacją w Internecie nazwisk byłych agentów.

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej spotkali się w Bratysławie, aby omówić wyniki szczytu Unii Europejskiej w Nicei i uzgodnić harmonogram dalszych działań w procesie negocjacji.

Litwa, Łotwa i Estonia podpisały w Wilnie oświadczenie, iż podejmą współpracę, by razem wejść do NATO.

Elektrownia atomowa w Czarnobylu na Ukrainie została oficjalnie zamknięta.

Prezydent Ukrainy podpisał dekret w obronie wolności słowa, zobowiązując rząd do zniesienia regulacji prawnych sprzyjających cenzurze i presji na media ze strony polityków, biznesu, organów ścigania i sądów.

Duma uchwaliła, że rosyjski hymn będzie miał taką samą melodię, jak dawny hymn Związku Radzieckiego.

Do rozmów pokojowych pod egidą ONZ zasiadły strony konfliktu w Afganistanie: Talibowie, którzy kontrolują 90% terytorium tego kraju, oraz opozycja.

Chiński oficjalny dziennik Xinhua Daily Telegraph podał, że w bieżącym roku w Chinach zginęło ponad 5 tys. górników; przyczyną jest katastrofalny stan bezpieczeństwa w chińskich kopalniach (Chiny są największym na świecie producentem węgla).

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Największa afera tej kampanii wyborczej

2025-05-16 12:59

[ TEMATY ]

komentarz

PAP/Łukasz Gągulski

Zaangażowanie środków spoza komitetów wyborczych pochodzących zza granicy to największa afera tej kampanii wyborczej. Za nielegalnym wspieraniem Rafała Trzaskowskiego stoi m. in. fundacja, która od lat aktywnie wspiera Platformę Obywatelską oraz organizację Campus Polska.

Afera, w którą zaangażowana jest m. in. Fundacja Akcja Demokracja to dopiero początek śnieżnej lawiny. Pozyskiwanie pieniędzy od zachodnich organizacji po to, by ingerować w kampanię wyborczą w Polsce ma długa tradycję i angażuje coraz więcej fundacji i stowarzyszeń. Dlatego też ta afera jest o wiele większa niż akcja medialna z kawalerką Karola Nawrockiego, bo po pierwsze dotycz o wiele większych pieniędzy, a po drugie dotyczy nielegalnego finasowania kampanii, za co Prawo i Sprawiedliwość ma odebrane pieniądze. Prezydencka rywalizacja miedzy Nawrockim i Trzaskowskim i tak jest nierówna ze względów budżetowych. Nie przeszkadza to ludziom związanym z PO i popierającymi Trzaskowskiego w korzystaniu z nielegalnych dopalaczy finansowych.
CZYTAJ DALEJ

SYLWETKA - Św. Szymon Stock (Szkot)

To kluczowa postać dla pobożności Szkaplerza. Św. Szymon urodził się w 1165 r. w hrabstwie Kent w Anglii. Rodziców miał bogobojnych. Hagiografowie podkreślają, że matka Szymona zanim go pierwszy raz nakarmiła po urodzeniu, ofiarowała go Matce Bożej, odmawiając na kolanach Zdrowaś Maryjo. Uczył się w Oksfordzie i - jak przekazują kroniki - uczniem był wybitnym. Później wiódł przez jakiś czas życie pustelnicze, by po przybyciu Karmelitów na Wyspy wstąpić do zgromadzenia. Szybko poznano się na jego talentach oraz gorliwości i mianowano go w 1226 r. wikariuszem generalnym. W 1245 r. został wybrany szóstym przeorem generalnym Karmelitów. Wyróżniał się gorącym nabożeństwem do Matki Bożej. Maryja odwzajemniła to synowskie oddanie, objawiając się Szymonowi 16 lipca 1251 r. Święty tak relacjonował to widzenie: „Nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: «Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego»”. Św. Szymon dożył 100 lat. Zmarł w opinii świętości16 maja 1265 r.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Steiner: trzeba zapewnić dostęp do sakramentów w regionie Amazonii

2025-05-16 17:35

[ TEMATY ]

sakramenty

Amazonia

Kard. Steiner

Vatican News

Kardynał Leonardo Steiner

Kardynał Leonardo Steiner

Brazylijski kardynał Leonardo Ulrich Steiner pragnąłby, aby Leon XIV kontynuował ścieżkę, którą z determinacją wyznaczył Franciszek, nieustannie pytający o życie w Amazonii: „Trzeba pracować nad zapewnieniem większego dostępu do sakramentów w tym regionie; głoszenie musi stać się modlitwą i chlebem”.

To było doświadczenie powszechnego tchnienia Ducha Świętego. Tak kardynał Leonardo Ulrich Steiner, arcybiskup Manaus, komentuje dla mediów watykańskich udział w konklawe, które wybrało Leona XIV. Zdaniem hierarchy, doświadczenie misjonarskie Papieża Leona XIV wniesie do pontyfikatu wrażliwość na ubogich i troskę o Wspólny Dom, w duchu jego poprzednika, papieża Franciszka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję