Reklama

Kościół

Szkolne rekolekcje online w archidiecezji gnieźnieńskiej

Archidiecezja gnieźnieńska przygotowała rekolekcyjną ofertę online dla dzieci i młodzieży. Filmy wraz ze scenariuszami i kartami pracy przygotowały siostry serafitki, księża i młodzież z KSM i LSO. Całość jest już dostępna na stronie www.archidiecezja.pl

[ TEMATY ]

rekolekcje

Gniezno

archidiecezja.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rekolekcje dla klas I-IV i V-VIII rozpoczęły się w tym tygodniu. Młodzież szkół ponadpodstawowych odbędzie je w Wielkim Tygodniu. Ponieważ przeprowadzenie skupienia w formie stacjonarnej jest w tym roku niemożliwe, archidiecezja gnieźnieńska przygotowała ofertę online, która jest już dostępna w stronie internetowej archidiecezji gnieźnieńskiej. Filmy publikowane są także na Facebooku i Twitterze.

Materiały przygotowano we współpracy z Wydziałem Katechetycznym. Składają się na nie filmy – na każdy dzień dwa lub trzy oraz karty pracy do pobrania w PDF. Najmłodsi uczniowie z klas I-IV wspólnie z siostrą Sylwią, serafitką z Chodzieży oraz sympatycznym bratem Ziarenko poznają sposoby i narzędzia potrzebne, by stać się Bożym wojownikiem w codzienności. Odkrywają czym jest wiara, nadzieja i miłość oraz jak te cnoty rozwijać i realizować w szkole, w domu, w kościele, w sklepie, na ulicy, podwórku i podczas zabawy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rekolekcje dla starszych uczniów z klas V-VIII nagrał ks. Przemysław Robaszkiewicz z pomocą młodych z Liturgicznej Służby Ołtarza AG. Ich hasło „Chcemy żyć normalnie!” nawiązuje zarówno do trwającej pandemii, jak również do życia człowieka w ogóle. Co znaczy żyć normalnie? Odpowiedź na to pytanie znaleźć można w kolejnych filmach, które podejmują najważniejsze dla człowieka tematy: #love (miłość), #life (życie), #nolife (brak życia), #meeting (spotkanie), #community (wspólnota) oraz #eternity (wieczność).

Każdy odcinek ma też swojego SuperHero, czyli młodego świętego patrona, który inspiruje i prowadzi do Boga. W każdym jest też świadectwo młodych, którzy opowiadają o swojej drodze do wiary – często trudnej i wąskiej. Jest też coś dla kreatywnych. W bonusie czeka na uczniów konkurs na grafikę ewangelizacyjną do nadruku na maseczkę ochronną.

Rekolekcje wielkopostne dla uczniów szkół ponadpodstawowych przygotowali sami młodzi wraz ze swoimi duszpasterzami. Konferencje przy kawie i herbacie nagrane gościnnie w domu Prymasa Polski uzupełniają świadectwa młodego małżeństwa, studenta i siostry zakonnej. Każdy dzień kończy podsumowanie. Autorzy rekolekcji zapraszają także do indywidualnego obejrzenia pełnometrażowego filmu. Film bowiem – jak tłumaczą – wprowadza w świat emocji, uczuć i doświadczeń drugiego człowieka, pomaga  weryfikować postawy i sposoby myślenia, dodaje odwagi do opowiadania o swoich doświadczeniach, może rozbudzić chęć rozmowy na dany temat, pokazuje w minutę to, o czym czasami mówi się godzinę.

W Wielkim Tygodniu na stronie www.archidiecezji.pl pojawią się także wielkopostne rekolekcje dla dorosłych. Przygotowali je gnieźnieńscy biskupi. Pierwszy odcinek poświęcony nadziei opublikowany zostanie w wielki poniedziałek 29 marca, a refleksją na temat pierwszej z chrześcijańskich cnót podzieli się abp senior Henryk Muszyński. W wielki wtorek 20 marca o wierze mówić będzie bp Krzysztof Wętkowski, a w wielką środę 31 marca o miłości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

2021-03-15 17:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Buk: rekolekcje na stadionie z misjonarzami z Brazylii

[ TEMATY ]

rekolekcje

Ks. Sławomir Marek

Już ponad 2,5 tys. osób zgłosiło swój udział w rekolekcjach „Tobie zaufałem Panie”, które odbędą się w najbliższą sobotę, 23 maja, na stadionie miejskim w Buku koło Poznania. Konferencje podczas nich głosić będą założyciele wspólnoty Przymierze Miłosierdzia w Brazylii.

Organizatorem rekolekcji jest parafia pw. św. Stanisława Biskupa w Buku, a szczególnie członkowie działającej w niej wspólnoty Przymierze Miłosierdzia. Przyznają, że zapragnęli stworzyć okazję do tego, aby razem z jak największą liczbą osób, bez względu na ich wiek, uwielbiać Jezusa. Stąd wybór stadionu na miejsce rekolekcji .
CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.
CZYTAJ DALEJ

Kard. G. Ryś: Dobry lider tworzy uczniów, ale wielki lider tworzy liderów

2025-09-23 16:49

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Dzień skupienia wykładowców Instytutu Studiów Wyższych Archidiecezji Łódzkiej

Dzień skupienia wykładowców Instytutu Studiów Wyższych Archidiecezji Łódzkiej

Wykładowcy i profesorowie Instytutu Studiów Wyższych Archidiecezji Łódzkiej (ISWAŁ), w skład którego wchodzą wszystkie wyższe uczelnie teologiczne działające na Kościele Łódzkim, przeżywali w Domu Rekolekcyjnym w Drzewocinach (Dłutow) swój dzień skupienia przed rozpoczęciem nowego Roku Akademickiego.

Skupienie rozpoczęło się od modlitwy brewiarzowej, po której konferencję o autorytecie w Kościele i o synodalności Kościoła wygłosił metropolita łódzki. Duchowny zwrócił uwagę na to, że - wielu w Kościele uważa, że temat synodalności Kościoła zakończył się wraz ze śmiercią Ojca Świętego Franciszka, co jest oczywiście nie prawdą. Temat implementacji zaleceń soborowych został zawieszony tymczasowo z uwagi na trwający Rok Jubileuszowy, ale jest on nadal aktualny dla całego Kościoła. – podkreślił hierarcha.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję