Do kraju nad Eufratem i Tygrysem w dniach 5-8 marca br. przybył papież Franciszek. Wśród obecnych pielgrzymów w relacjach telewizyjnych można było dostrzec kapłana diecezji świdnickiej ks. Pawła Antosiaka.
Wizyta papieża Franciszka stała się wielką nadzieją dla miejscowej ludności, że coś się zmieni w ich kraju, w którym chcą czuć się bezpiecznie. Irakijczycy są zgodni, że papież podniósł ich na duchu. Chrześcijanie wciąż potrzebują pomocy. Dostają ją od państwa, m.in. za pośrednictwem Papieskiego Stowarzyszenia - Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Przedstawicielem tego stowarzyszenia jest pochodzący ze Strzegomia ks. Paweł Antosiak, który od 2018 roku posługuje w tej ważnej dla Kościoła organizacji na stanowisku koordynatora kontaktów z diecezjami i mediami.
Podczas wizyty papieża w Iraku świetnie sprawdzał się jako dziennikarz: - Papież Franciszek w Karakosz zaznaczył, że przebaczenie jest słowem kluczowym, aby trwać w miłości i pozostać chrześcijaninem. Zaapelował do Irakijczyków, aby nie zniechęcali się, nawet jeśli droga do pełnego uzdrowienia okaże się długa – pisał w mediach społecznościowych ks. Antosiak, którego wypowiedzi można było również usłyszeć w programach informacyjnych Telewizji Polskiej, czy Telewizji Trwam. – Dzięki PKWP udało się odbudować tysiące domów, klasztorów, szkół czy szpitali. Pozostało wiele do zrobienia, dlatego wizyta Papieża jest tak ważna, podobnie jak jego wezwanie. Ono przypomina światu ogrom tragedii tego kraju, która przez wielu została już zapomniana – relacjonował z irackiego Karakosz ks. Paweł.
Dzień Dziecka to szczególny czas, w którym nasze myśli kierujemy ku najmłodszym. To nie tylko moment radości i świętowania, ale też okazja do refleksji: jaką rolę odgrywają dzieci w Kościele dzisiaj? Czy potrafimy dostrzec ich obecność tu i teraz - nie jako „przyszłych dorosłych”, lecz jako pełnoprawnych członków wspólnoty? - zastanawiają się siostry z Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek w liście otwartym diecezji i mediów katolickich.
Podziel się cytatem
Nie pozwólmy, by wychowanie przejęły algorytmy
„Nie pozwólmy, by przyszłość naszych dzieci była kształtowana wyłącznie przez trendy i algorytmy. Edukacja katolicka to nie koszt - to inwestycja” - mówiła 15 maja s. Wiesława Hyzińska, przełożona Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, w specjalnym liście skierowanym do diecezji i mediów katolickich.
W sobotę, 31 maja 2025 r. o godz. 11.00 na placu przy bazylice św. Katarzyny w Braniewie odbędą się uroczystości beatyfikacyjne piętnastu sióstr katarzynek - męczennic ofiar komunizmu, w tym sześciu odnalezionych i ekshumowanych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Liturgii przewodniczyć będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. W uroczystościach wezmą udział zastępcy prezesa IPN: dr hab. Karol Polejowski oraz dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, po. dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w wyniku trzech etapów ekshumacji przeprowadzonych w 2020 roku w Gdańsku (lipiec), Olsztynie (19-30 października) i Ornecie (grudzień) odnalazł i ekshumował szczątki siedmiu sióstr katarzynek.
Ojciec Święty przyjął rezygnację Joana Enrica Vives Sicilii, biskupa diecezjalnego Urgell (Hiszpania, Andora) i współksięcia Andory, a jego miejsce zajmuje biskup koadiutor tej diecezji, a zważywszy na prawo można rzec, że nieformalny następca tronu Andory, Josep-Lluis Serrano Pentinat.
Rolę głowy państwa w Andorze pełnią dwaj współksiążęta - prezydent Francji i właśnie biskup diecezjalny Urgell. podaje
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.