Tradycja bierzmowania kwartalnego w diecezji świdnickiej sięga początku jej powstania. Wcześniej na mocy indultu sakramentu osobom dorosłym udzielał, ks. inf. Kazimierz Jandziszak, jednak po przejściu na emeryturę pierwszego biskupa świdnickiego, nowy pasterz bp Mendyk, powierzył tę posługę bp. Ignacemu Decowi.
Dwie przestrzenie
W wygłoszonej homilii biskup senior omówił, dwie główne przestrzenie, w których działa Duch św., a są to: przestrzeń Kościoła i przestrzeń człowieka. - Kościół w mocy Ducha św. naucza, nie mądrością ludzką, ale Bożą. Niektórzy za to oddawali życie, przykładem może tu być ks. Jerzy Popiełuszko, który nie zginął za to, że chrzcił czy Mszę św. odprawiał, ale główne za to co głosił. W mocy Ducha św. Kościół sprawuje sakramenty i pełni czyny miłosierdzia. Drugą przestrzenią jesteśmy my sami. W nas od chrztu św. mieszka Duch św., który sprawia, że kiedy dojrzewamy i dochodzimy do etapu, że możemy używać rozumu, wtedy budzi się w nas wiara. Rodzice nas uczą modlitwy i prowadzą do Kościoła – mówił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
ks. Mirosław Benedyk
Sakrament został udzielony z zachowaniem reżimu sanitarnego
Trzeba kogoś słuchać
Reklama
Biskup podkreślił, że ten, kto kocha Pana Boga, chętnie z Nim rozmawia. Chce z nim być na Eucharystii. Dba o to, żeby jego wnętrze było pięknym mieszkaniem dla Ducha Świętego, Jego świątynią. Wiąże się to z częstą spowiedzią, z wyrzeczeniem się grzechu, nie byle gdzie, nie byle komu, ale przed Bogiem. Dziś jeżeli ludzie nie chcą się przyznać do swojego grzechu, to nie mają w sobie Ducha św., albo lekceważą jego natchnienia, wtedy słuchają ducha złego. W życiu naszym jest tak, że trzeba kogoś słuchać, bo nie wszystko wiemy, nie wszystko potrafimy, potrzebujemy rad i dobrze jest jak radzimy się Ducha św. – tłumaczył hierarcha.
Na koniec bp Dec przypominał, ze kto się otwiera na miłosierdzie Boże, to potrafi być miłosiernym dla drugich, potrafi pełnić dobre uczynki bezinteresownie. – Jak się cieszymy, kiedy mamy ludzi ofiarnych, kiedy się nami zainteresują, pomogą, gdy jesteśmy w kryzysie, przyjdą, podadzą rękę i są do naszej dyspozycji – mówił biskup, tłumacząc, że to wszystko dzieje się przez Ducha św., który stymuluje do dobrego.
Bierzmowani
Przypomnijmy, że w katedrze sakrament bierzmowania udzielany jest raz na kwartał, w pierwszy poniedziałek marca, czerwca, września i grudnia, osobom przygotowanym przez swoich proboszczów, które nie mogły w terminie przystąpić do sakramentu w swoje parafii zamieszkania. Każdy kandydat powinien uczestniczyć w spotkaniach przygotowawczych grupowych lub indywidualnych w zależności od warunków miejscowych. Ponieważ jak to podkreślił biskup, w pozostałych diecezjach metropolii bierzmowania kwartalne zostały zawieszone, cieszymy się, że u was w Świdnicy, nie zrezygnowanego z tej praktyki. To dlatego większość przybyłych kandydatów pochodziła z archidiecezji wrocławskiej.