Reklama

Niedziela Świdnicka

Formacja młodzieży z Kamieńca Ząbkowickiego

Ks. Daniel Kołodziejczyk, z par. Wniebowzięcia NMP rozpoczął cykl spotkań, dla ministrantów i młodzieży z grupy oazowej, które będą okazją dla młodych do pogłębienia wiedzy i wiary.

[ TEMATY ]

Kamieniec Ząbkowicki

dk. Jakub Zajadły

Ks. Daniel Kołodziejczyk

@ekgsercakamienieczabkowicki

Diakon Jakub sympatię młodych zyskał grą na gitarze

Diakon Jakub sympatię młodych zyskał grą na gitarze

Sam pomysł podsunął wikaremu, ks. Andrzej Szczepański, pochodzący z kamienieckiej parafii, który w swojej wspólnocie we Wrocławiu zaczął przygotowywać cykle wykładów z różnych dziedzin teologii. – Spróbowałem ten pomysł przenieść na swoje podwórko, co okazało się bardzo trafne. Zarówno ministranci jak i młodzież oazowa pozytywnie odpowiedzi na zaproszenie – relacjonuje ks. Daniel. Pierwsze spotkanie odbyło się w lutym, na które został zaproszony dk. Jakub Zajadły. Duchowny wskazywał na to, jak wielkim darem i skarbem jest Eucharystia. Pokazał w jaki sposób rozumieć to, że Msza Święta jest Ucztą i Ofiarą, a także zachęcał do świadomego uczestnictwa w niej. - Eucharystia jest centrum i szczytem życia Kościoła, ponieważ Chrystus włącza Kościół i wszystkie jego członki do swojej ofiary uwielbienia i dziękczynienia, złożonej raz na zawsze Ojcu na krzyżu– mówił.

Diakon podał sposób, na owocne przeżywanie liturgii słowa: - Jeżeli odchodzimy od stołu słowa Bożego syci, to znaczy, że dobrze się przygotowaliśmy do Mszy, tzn. że odpowiednio wcześniej przyślijmy do świątyni, wyciszyliśmy się, pomodliliśmy się, wzbudziliśmy intencję – są to oznaki dobrego przeżywania Mszy – mówił dk. Jakub.

Następne spotkanie odbędzie się za miesiąc, a kolejnymi prelegentami będą ojcowie duchowni ze świdnickiego seminarium.

2021-03-05 19:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kamieniec Ząbkowicki: organowa podróż przez wieki

[ TEMATY ]

organy

Kamieniec Ząbkowicki

Z muzyką przez wieki

ks. Przemysław Pojasek

Podczas pierwszego koncertu za manuałem organów zasiądzie prof. Piotr Rojek.

Podczas pierwszego koncertu za manuałem organów zasiądzie prof. Piotr Rojek.

Na początku maja w parafii Wniebowzięcia NMP w Kamieńcu Ząbkowickim rozpocznie się kolejna edycja prezentacji organowych „Z muzyką przez wieki”.

– Podczas prezentacji będzie można nie tylko posłuchać utworów wielkich kompozytorów wykonanych na naszych organach, ale odbędzie się także podróż do wnętrza tego pięknego instrumentu. Każdy będzie mógł zobaczyć na wielkim ekranie, jak jest zbudowany i jakie dźwięki oraz efekty dźwiękowe kryją się za piszczałkami tego króla instrumentów. Jak to miało miejsce w roku ubiegłym, podczas koncertów zbierać będziemy ofiary na konserwację i bieżące naprawy naszych organów – zapowiadają organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Przybędzie do swej świątyni Pan, którego wy oczekujecie

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Prezentacja Jezusa /Wikipedia

Starotestamentowe prawodawstwo zawiera polecenie, do którego posłusznie zastosowali się Maryja i Józef: „Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu”. W każdym pokoleniu Izraelitów żywa była pamięć o ocaleniu pierworodnych podczas wyjścia z Egiptu. Świadomość, że pierworodni chłopcy są absolutną własnością Boga, sprawiała, iż 40 dni po narodzinach byli Mu ofiarowywani w specjalnym obrzędzie. Jeżeli przyszli na świat w Jerozolimie czy jej sąsiedztwie, ten obrzęd odbywał się na terenie świątyni jako miejscu szczególnej obecności Boga. „Wykupienie” pierworodnego łączyło się z „oczyszczeniem” matki. Benedykt XVI napisał: „Maryja nie potrzebuje oczyszczenia po urodzeniu Jezusa: narodzenie to przynosi oczyszczenie świata. Jest jednak posłuszna Prawu i właśnie w ten sposób służy spełnieniu się obietnic” (Jezus z Nazaretu).

CZYTAJ DALEJ

Ekspert: przewlekłej choroby nerek lekarze powinni szukać aktywnie, jak nowotworów

2023-02-02 07:12

[ TEMATY ]

zdrowie

Adobe Stock

Lekarze powinni prowadzić aktywne badania w kierunku wykrywania przewlekłej choroby nerek, tak jak to ma miejsce w przypadku niektórych chorób nowotworowych – raka piersi, czy raka jelita grubego – ocenia prof. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii.

"Na nerki choruje w Polsce już niemal pięć milionów Polaków. To osoby, które już mają przewlekłą chorobę nerek, a więc na tyle upośledzoną filtrację kłębuszkową, że straciły już jedną nerkę, albo w moczu obecny jest nieprawidłowy składnik. Jedna z tych dwóch sytuacji, trwających ponad trzy miesiące, wystarczy, żeby rozpoznać przewlekłą chorobę nerek" – przypomina prof. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii. Według niego aż 95 proc. Polaków z przewlekłą choroba nerek nie zdaje sobie z niej sprawy i nie leczy się.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję