„Św. Franciszek z Asyżu to człowiek pokoju. Wszędzie szedł z pokojem, niósł dobro i miłość. On kochał świat i wszystkich ludzi” - mówił w homilii abp senior Stanisław Nowak, który wieczorem 4 października przewodniczył Mszy św. ku czci św. Franciszka z Asyżu w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Toporowie. „Jak bardzo potrzeby jest św. Franciszek dzisiejszemu światu” - wołał abp Nowak. Uroczystości połączone były z jubileuszem 25 lat istnienia parafii w „Dolinie św. Franciszka”.
Uroczystości zgromadziły rzeszę wiernych, kapłanów oraz wielu gości z Sieradza, Wielunia, na czele przedstawicielami władz samorządowych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„W imię słów św. Franciszka: „Pokój i Dobro”, chcemy kształtować nasze życie. Pragniemy, by stały się one programem naszego życia” - mówił na początku Mszy św. ks. Marian Morga, administrator parafii w Toporowie.
W homilii abp senior Stanisław Nowak podkreślił, że „św. Franciszek to człowiek miłości drugiego człowieka” - Szedł przez życie jako wielki miłosiernik, który daje wszystko dla drugiego człowieka - mówił abp Nowak.
„ W św. Franciszku widzimy też człowieka wielkiej radości, która wypływała z miłości do Jezusa i z jego wielkiej wiary” - kontynuował abp Nowak.
Reklama
Były metropolita częstochowski zaznaczył, że „św. Franciszek z Asyżu to był człowiek Ewangelii” - W jego życiu działo się wszystko w imię wierności Słowu Bożemu. On chwytał się Ewangelii i chciał też,żeby to Ewangelia go przeczytała - mówił abp Nowak.
„Trzeba, abyśmy byli ludźmi Ewangelii” - podkreślił abp Nowak.
Arcybiskup senior przypomniał, że Biedaczyna z Asyżu „w pokorze i ubóstwie szedł za Chrystusem” - Jego ubóstwo miało kierunek na człowieka,żeby pomagać biednym - mówił abp Nowak.
Arcybiskup odniósł się również do pontyfikatu papieża Franciszka - Ojciec Święty bardzo konsekwentnie realizuje program św. Franciszka i woła, aby kochać ubogich. Papież Franciszek to papież dzieł charytatywnych, papież miłości bliźniego - mówił abp Nowak.
Były metropolita częstochowski wskazał również na św. Franciszka jako na „przewodnika w Roku Wiary”. - Św. Franciszek to człowiek zażyłości z Bogiem. Był bardzo bliski Bogu. Był zakochany w Chrystusie i Jego Męce - mówił abp Nowak.
„Odnówmy naszą wiarę. Bądźmy szczęśliwi,że mamy wiarę. Dzielmy się nią z drugimi. Trzeba być apostołami,wyjść z wiarą na ulice” - zakończył abp Nowak.
Uroczystości poprzedziły I Dni św. Franciszka z Asyżu w Toporowie, które pod hasłem „Pokój i dobro” przeprowadził w dniach 1-3 października ks. Mariusz Frukacz, zastępca redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.
Reklama
Podczas konferencji duchowych w oparciu o „Regułę św. Franciszka” ks. Frukacz podkreślił,że „pokój i dobro to program naszego życia”. - Łączy się on z postawą pokory. To pokora daje pokój serca i dobro duchowe człowiekowi. To pokora prowadzi ku świętości. Tak bardzo ludzkim sercom potrzeba pokoju i dobra - mówił ks. Frukacz.
„By dobrze zrealizować w naszym życiu program franciszkański: „Pokój i dobro”, musimy żyć w świetle Ewangelii. Trzeba umieć dać świadectwo Ewangelii. To właśnie Jezusowa Ewangelia uczy nas realizacji dobra wobec innych i jest źródłem pokoju” - mówił podczas jednej z konferencji duchowych ks. Frukacz.
Parafię w Toporowie erygował 4 kwietnia 1988 r. bp Stanisław Nowak. Rolę świątyni pełniła tu początkowo murowana kaplicę pw. Przemienienia Pańskiego postawiona po 1870 r. na miejscu drewnianego kościoła z murowaną zakrystią, który spłonął 7 lipca 1830 r. W 1987 r. przystąpiono do wznoszenia nowego obiektu sakralno-katechetycznego. Kościół został uroczyście poświęcony 16 kwietnia 1990 r. przez abp. S. Nowaka. Na terenie parafii w oddzielonym od Toporowa przez rzekę Wartę Kamionie jest niewielka kapliczka wystawiona z budulca istniejącego tu w XVI i XVIII w. drewnianego kościoła (który został rozebrany przed r. 1765) pełniącego funkcję filii macierzystej parafii.
Proboszczami parafii w Toporowie byli: ks. Adam Borek (1987-90), ks. Krzysztof Barański (1990-97) i ks. Marian Morga (od 1997 r., aktualnie administrator parafii).
Warto podkreślić, że w XVI i XVII wieku na terenie obecnej parafii działała Konfraternia Ubóstwa Chrystusowego, którą w 1638 r. zatwierdził papież Urban VIII. Konfraternię założył pochodzący z Kamiona ks. Adam Maląg, wówczas proboszcz kościoła św. Floriana na Kleparzu.