Niedziela Świętej Rodziny, jak pokreślił bp Śmigiel, jest zaproszeniem do modlitwy o świętość małżeństw i rodzin. W tym dniu podczas Mszy świętych małżonkowie odnawiają przyrzeczenia małżeńskie.
„Dobro małżeństwa i rodziny ma zasadnicze znaczenie dla przyszłości świata, Kościoła i naszej ojczyzny" - podkreślił bp Śmigiel, przywołując nauczanie sługi Bożego Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który "wskazywał, że rodzina powinna być Bogiem silna”, a od „rodziny zależy niemalże wszystko, każdy wymiar naszego życia".
Bp Śmigiel zachęcił wszystkich do inspiracji postacią św. Józefa. W tym roku obchodzimy 150. rocznicę ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła Powszechnego. „Święty Józef to człowiek wielkiej odwagi. To człowiek dojrzały, sprawiedliwy, pokorny, pełen miłości, opiekuńczy i bardzo skromny” ─ powiedział bp Śmigiel, wskazując Opiekuna Rodziny z Nazaretu jako świadka Jezusa, człowieka wiary, odpowiedzialności i odwagi.
Z okazji Niedzieli Świętej Rodziny Przewodniczący Rady ds. Rodziny złożył życzenia polskim rodzinom i doradcom rodzinnym oraz wszystkim zaangażowanym w duszpasterstwo rodzin.
BP KEP
Zawsze trzyma się w cieniu. Kim jest sekretarz nowego papieża?
Choć Watykan oficjalnie nie ogłosił tej nominacji, to latynoski ksiądz towarzyszący od pierwszych chwil Leonowi XIV nie mógł umknąć uwadze mediów. Chodzi o 36-letniego ks. Edgarda Ivána Rimaycunę, który pracował u boku obecnego papieża jeszcze w Peru, a następnie trafił za nim do Watykanu. Podkreśla się jego ogromną dyskrecję i to, że zawsze trzyma się w cieniu.
Ks. Edgard Iván Rimaycuna pochodzi z Peru. Jego znajomość z obecnym papieżem sięga 2006 roku, kiedy formował się w seminarium duchowym Santo Toribio de Mogrovejo w Chiclayo. W tym czasie ojciec Robert Prevost był przeorem augustianów, ale utrzymywał bliskie relacje ze swą przybraną ojczyzną. Dla młodego seminarzysty augustianin szybko stał się mentorem, odgrywając decydującą rolę w dojrzewaniu jego powołania. Kiedy zakonnik powrócił do Peru, początkowo jako administrator apostolski, a później biskup diecezjalny, potrzebował godnego zaufania współpracownika: w ten sposób Rimaycuna zaczął pracować u jego boku.
CZYTAJ DALEJ
Pierwszy obraz Leona XIV
Papież Leon XIV na tle katedry Santa María w Chiclayo w Peru, gdzie był biskupem – tak wygląda pierwszy obraz nowego Papieża, który namalowała Mercedes Fariña, artystka pochodząca z Argentyny, która malowała także portrety Papieża Franciszka.
Mercedes Fariña ma ma ponad trzydziestoletnie doświadczenie w malarstwie, potrafi pracować z taką szybkością, że jedynie czas schnięcia farb olejnych może spowolnić jej twórczy proces. Jej motywacja, gdy postanowiła upamiętnić wybór Papieża, była kluczowa; niczym kronikarka, której pędzel pełni rolę pióra.
CZYTAJ DALEJ