Plany reformy Kurii Rzymskiej zdominowały wczorajsze obrady Rady Kardynałów - poinformował dziennikarzy rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ. Dodał, że chodzi nie tyle o modyfikację dotychczasowej konstytucji "Pastor bonus" z 1988 roku, ale w istocie o wypracowanie nowej konstytucji, z dość istotnymi nowościami. Ten ustanowiony formalnie w miniony poniedziałek, 30 września nowy organ doradczy papieża zakończy dzisiaj swoje pierwsze w dziejach obrady.
Rzecznik Watykanu zaznaczył, że w rozważaniach Rady można wyraźnie dostrzec zamiar podkreślenia służebnego charakteru posługi Kurii wobec Kościoła powszechnego i Kościołów lokalnych. Nie ma on być traktowany jako organ wykonywania władzy centralistycznej. Mówiono też o roli Sekretariatu Stanu, który powinien być pod każdym względem "sekretariatem papieża" w jego posłudze dla Kościoła powszechnego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zdaniem ks. Lombardiego opinie ośmiu purpuratów będą szczególnie przydatne dla Ojca Świętego, w związku ze wskazaniami, jakie ma zamiar przekazać nowemu sekretarzowi stanu, który obejmie obowiązki 15 października. Poruszano też kwestię relacji między szefami dykasterii a papieżem oraz koordynacji między różnymi dykasteriami i biurami. W tym kontekście była mowa o możliwości ustanowienia "moderatora Kurii" i jego ewentualnych funkcjach.
Rada poruszyła pokrótce sprawę ewentualnej reorganizacji instytucji odpowiedzialnych za zarządzanie dobrami doczesnymi. Nie poruszyła tych kwestii dogłębnie, oczekując na wyniki prac komisji powołanych w tym celu przez Ojca Świętego.
Wiele miejsca zajęła kwestia roli i miejscu wiernych świeckich w Kościele. Ks. Lombardi dodał, że Rada mówiła też dzisiaj o sprawach związanych z Synodem Biskupów, biorąc pod uwagę, że w najbliższych dniach papież ogłosi temat najbliższego zgromadzenia i sposób prowadzenia prac synodalnych.