Park Miniatur Sakralnych na Złotej Górze odwiedzają głównie turyści i pielgrzymi spoza Częstochowy, Można odnieść wrażenie, że wielu częstochowian jeszcze nie wie, że mają taką atrakcję we własnym mieście. A szkoda, bo jest to atrakcja nie tylko turystyczna, ale pełni z powodzeniem funkcje dydaktyczne i warta jest polecenia katechetom, nauczycielom historii a ze względu na walory przyrodnicze i geologiczne terenu, także nauczycielom biologii.
Pielgrzymka dla każdego
Park Miniatur Sakralnych w wyrobisku dawnego kamieniołomu w Złotej Górze otwarty został 10 sierpnia ub.r. Obejrzeć w nim można 17 doskonale odzwierciedlających oryginalne budowle miniatur połączonych ze sobą ścieżką o długości 1,6 km. Przybywający do Parku spacerując po urozmaiconym terenie mogą wraz z jednym z przewodników pracujących w Parku odbyć krótką pielgrzymkę po europejskich sanktuariach. Tę szczególną pielgrzymkę, którą z racji kosztów i krótkiego czasu może odbyć każdy, rozpoczyna wizyta w Bazylice św. Jana na Lateranie w Rzymie - matce wszystkich kościołów świata. Kolejnymi odwiedzanymi obiektami są: Bazylika Matki Bożej na Montserrat k. Barcelony, katedra św. Jakuba Większego w Santiago de Compostela, włoskie bazyliki Świętego Domku w Loreto i św. Franciszka w Asyżu, alpejska Bazylika Płaczącej Pani w La Salette, Bazylika Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, Bazylika Niepokalanego Poczęcia w Lourdes, sanktuarium Matki Bożej Królowej Bawarii w Altötting, Bazylika Najświętszej Maryi Panny w Mariazell, Ostra Brama w Wilnie, kościół św, Jakuba Apostoła w Medjugorie, Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie, Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem, Dom Maryi Panny na Wzgórzu Słowików w Efezie i katedra ormiańska w Eczmiadzinie. Niemal wszystkie miniatury wykonane zostały w skali 1:25, jedynie Dom Maryi w Efezie, ze względu na swe niewielkie rozmiary w skali 1:10. Miniatury zbudowane zostały w pracowniach małopolskich plastyków pod nadzorem artystów Eligiusza Dudy i Wojciecha Markowskiego. Do prezentowanych już miniatur dołączy jeszcze przygotowywana miniatura Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Każda budowla opatrzona jest tabliczką informacyjną, na której znaleźć można najważniejsze wiadomości na temat przedstawianego obiektu, a utrudzeni pielgrzymi przysiąść mogą na ławeczce przed miniaturą. Pomiędzy miniaturami powstaną wkrótce ogrody: Maryjny, biblijny, w którym poznawać będzie można rośliny rosnące w Ziemi Świętej, oraz sensoryczny. Na wzgórzu ponad miniaturami na zwiedzających czeka punkt gastronomiczny i platforma widokowa. W czerwcu otwarty zostanie park linowy, który będzie jedną z atrakcji dla dzieci.
Piknik na Bliskim Wschodzie
Zabawy i konkursy dla dzieci, m.in. „Dzień w Nazarecie” i poszukiwania Świętego Graala, spotkania z bohaterami biblijnymi, z którymi można było odbyć podróż po całej Europie, smakołyki kuchni Bliskiego Wschodu, koncert poezji śpiewanej i koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu kantora wrocławskiej synagogi „Pod białym bocianem” Eliezera Mizrahi z zespołem - to tylko jedne z wielu atrakcji, jakie zostały przygotowane na pierwszy Rodzinny Piknik z kulturą Bliskiego Wschodu, który odbył się w weekend 19-20 maja. Na przybywających na spotkanie z kulturą bliskowschodnią czekały specjalne ceny, doskonali przewodnicy Parku Miniatur, a na najmłodszych również „specjaliści od zabaw” - animatorzy i atrakcyjne nagrody. Można było przejechać się bryczką zaprzężoną w konie, a to dzięki zaprzyjaźnionej stadninie koni „Pegaz” na Mirowie, zjeść precle w kilku smakach i cieszyć się do woli wspaniałą pogodą, która okazała się upalna, prawdziwie bliskowschodnia. Wiele osób opuszczało Park Miniatur z wydanymi po nim przewodnikami i puzzlami przedstawiającymi znajdujące się w nim obiekty - miłymi pamiątkami, ale i zapowiedzią szybkiego powrotu po nowe wrażenia.
Park Miniatur zlokalizowany jest przy ul. Wapiennej 8a w Częstochowie. Na miejscu znajduje się parking dla samochodów i autokarów. Więcej informacji pod numerem tel. 691 228 777 oraz na stronie:
Pomóż w rozwoju naszego portalu