Reklama

Kościół

Abp Skworc w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego: Bóg pragnie, byśmy byli ludźmi pokoju

Za ofiary stanu wojennego w 39. rocznicę jego wprowadzenia modlił się w katowickiej katedrze Chrystusa Króla abp Wiktor Skworc. – Bóg pragnie byśmy byli ludźmi pokoju – mówił do uczestników liturgii metropolita katowicki.

[ TEMATY ]

stan wojenny

Abp Skworc

Bożena Sztajner/Niedziela

W homilii podkreślił, że III Niedziela Adwentu, zwana Niedzielą Radości (Gaudete), przypada w 39. rocznicę stanu wojennego – „militarnego wystąpienia rządzących przeciwko narodowi”. Jego wprowadzenie, jak stwierdził, „było dramatycznym i szokującym wydarzeniem”.

Abp Skworc przypomniał, że stan wojenny został zatrzymany przez „oddolny proces przemian polityczno-społecznych w naszym kraju, zapoczątkowany w roku 1980 niejako bezpośrednio po pierwszej wizycie papieża Jana Pawła II w naszej Ojczyźnie”.

Jak tłumaczył abp Skworc, „sam Bóg pokoju pragnie, taka jest Jego wola, abyśmy byli ludźmi pokoju”. Przywołując fragmenty encykliki „Fratelli tutti” papieża Franciszka abp Skworc zauważył, że „w naszym niespokojnym świecie, w skonfliktowanej ludzkiej rodzinie, naszego społeczeństwa nie wykluczając” uniwersalne przesłanie papieskiego tekstu jeszcze nie wybrzmiało.

Metropolita katowicki stwierdził za Franciszkiem, że „nie istnieje kres w budowaniu pokoju społecznego w danym kraju”. Zwrócił uwagę na fragment papieskiej encykliki o konieczności osobistej przemiany – właściwego stylu życia – upatrując w nim jednego z warunków skutecznego procesu trwałego pokoju, bo „wielkich przemian nie dokonuje się przy biurkach ani w urzędach”.

Podziel się cytatem

Reklama

Abp Skworc zaapelował do rodaków z apelem o wejście na drogę pokoju, zwłaszcza w czasie Adwentu. Jako receptę – za papieżem Franciszkiem – zaproponował przestrzegania zasady pierwszeństwa rozumu przed zemstą oraz harmonii między polityką a prawem. – To architektura pokoju, która – jak podkreślił metropolita katowicki – obok angażowania się różnych instytucji społecznych wymaga „rzemiosła”, tzn. zaangażowania wszystkich ludzi.

– Zwracam się do wszystkich, którzy w noc Bożego Narodzenia przyjmą orędzie: „Chwała na wysokości Bogu a na ziemi pokój ludziom dobrej woli”, jako ludzie dobrej woli, pojednani z Bogiem i bliźnimi w sakramencie Pokuty i Pojednania, doświadczyli osobistej przemiany i stali się rzemieślnikami pokoju, a przez własny styl życia promowali przy wigilijnym stole kulturę spotkania – mówił abp Skworc.

W środę, 16 grudnia, w rocznicę pacyfikacji Kopalni Wujek metropolita katowicki będzie przewodniczył Mszy św. za dziewięciu poległych tam górników i wszystkich represjonowanych fizycznie i psychicznie.

2020-12-13 11:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katowice: słowo abp. Wiktora Skworca w nawiązaniu do komunikatu Nuncjatury Apostolskiej

[ TEMATY ]

Abp Skworc

Episkopat.news

Abp Wiktor Skworc skierował słowo do diecezjan w nawiązaniu do komunikatu Nuncjatury Apostolskiej z 4 grudnia o mianowaniu przez papieża Franciszka biskupa koadiutora dla archidiecezji katowickiej.

Oto treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

O myśli teologicznej Benedykta XVI

2023-01-31 19:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Teologia Polityczna

Już jutro - 1 lutego - pierwszy z pięciu wykładów on-line o teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. prof. Jerzego Szymika.

Otwierający specjalny cykl rozważań pt. „Mozarteum: synteza teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. Jerzego Szymika” – śląskiego kapłana, profesora nauk teologicznych, poety i publicysty - wykład „Teologia. Czym jest?” to unikalna okazja do bliższego poznania i zrozumienia intelektualnego dziedzictwa zmarłego niedawno Papieża. Organizatorem wykładów jest Teologia Polityczna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję