Reklama

I Lubuskie Dni Rodziny

Praca - bezrobocie - rodzina

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 18/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

11 maja o godz. 10.15 w sali "Pro Libris" Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze rozpocznie się konferencja pt. "Praca - bezrobocie - rodzina", która odbywa się w ramach I Lubuskich Dni Rodziny. Patronat nad Lubuskimi Dniami Rodziny objął biskup diecezjalny Adam Dyczkowski.

Głównym organizatorem konferencji jest Oddział Lubuski Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", zaś współorganizatorami są: Ośrodek Rodziny i Polityki Społeczno-Ekonomicznej tegoż Stowarzyszenia w Warszawie, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Zielonej Górze oraz Zielonogórski Region NSZZ "Solidarność".

Majowa konferencja pomyślana jest jako jedno z konkretnych działań w zakresie formacji katolicko-społecznej oddziału wojewódzkiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana". W swej warstwie merytorycznej konferencja skierowana jest do kandydatów na radnych w zbliżających się wyborach samorządowych, do aktualnych samorządowców, do związkowców, do członków stowarzyszeń katolickich, pracowników i działaczy instytucji państwowych i samorządowych, organizacji pozarządowych, angażujących się wprost lub pośrednio na rzecz rodziny.

Konferencja jest elementem całorocznej inicjatywy Oddziału Lubuskiego "Civitas Christiana", tj. tzw. Lubuskich Dni Rodziny, na które składają się różne inicjatywy prorodzinne naszych środowisk terenowych, a więc oddziałów miejskich w Żarach, Gorzowie Wlkp., Krośnie, Wschowie, Międzyrzeczu i Sulechowie. Wszystkie one przebiegają pod programowych hasłem naszego Stowarzyszenia na roku 2002: "Praca jako powołanie człowieka i klucz do kwestii społecznej". Celem tej inicjatywy nie ma być oczywiście żadna próba wypracowania jakichś metod bezpośredniego zapobiegania bezrobociu; nie jesteśmy bowiem ani do tego jako Stowarzyszenie predysponowaniu, ani nie mamy ku temu kompetencji. Chodzi nam natomiast o wskazywanie na potrzebę dbałości o etos rodziny, w której poznaje się wartość pracy i nabiera szacunku dla niej. To w perspektywie czasu może oczywiście skutkować wyzwalaniem własnej inicjatywy i przedsiębiorczości.

Sama konferencja składać się będzie z dwóch części. W pierwszej - teoretycznej referenci (m.in. ks. prof. Paweł Bortkiewicz z Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu) zaprezentują problem pracy w nauczaniu Kościoła, w tym także stanowisko Episkopatu Polski wobec bezrobocia. Druga część będzie ukonkretnieniem problemu pracy, bezrobocia, biedy, pomocy. Przedstawione zostaną formy działalności diecezjalnej Caritas, formy współpracy i współdziałania samorządu, parafii i organizacji pozarządowych, funkcjonowanie grup samopomocowych.

Konferencję poprzedzi Msza św. w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze odprawiona o godz. 9.00 w intencji rodzin dotkniętych bezrobociem i biedy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

800 lat szopek bożonarodzeniowych

2025-12-24 08:53

[ TEMATY ]

szopka bożonarodzeniowa

Karol Porwich/Niedziela

24 grudnia 1223 r. w grocie w Greccio we Włoszech św. Franciszek z Asyżu przygotował pierwszą żywą szopkę bożonarodzeniową. To zapoczątkowało tradycję, która obecna jest dziś w całej Europie.

W szopce przygotowanej przez św. Franciszka na sianie w żłóbku złożono drewnianą rzeźbę Jezusa. W Świętą Rodzinę wcielili się mieszkańcy Greccio, przy żłóbku stanęły wół i osioł. Franciszek przygotował szopkę, aby pokazać ludziom historię zbawienia. Zakon franciszkanów kontynuował zwyczaj budowania szopek betlejemskich przed Bożym Narodzeniem i tradycja ta rozpowszechniła się w całej Europie.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Wojciech Węgrzyniak: sprawa zaślubin biskupa z diecezją

2025-12-24 11:26

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

ks. Marek Weresa / @VaticanNewsPL

Bp Tadeusz Pieronek poproszony o komentarz po wyborze Przewodniczącego KEP-u lapidarnie rzucił: „Miało wzejść słońce, a wyszedł księżyc” - pisze ks. Wojciech Węgrzyniak na swoim blogu.

Bp Tadeusz Pieronek poproszony o komentarz po wyborze Przewodniczącego KEP-u lapidarnie rzucił: „Miało wzejść słońce, a wyszedł księżyc”. O tym samym pomyślałem po ogłoszeniu nominacji kard. Grzegorza Rysia na Metropolitę Krakowskiego. Tylko w odwrotnej kolejności: „Miał wzejść księżyc, a wzeszło słońce”. Nie wierzyliśmy do końca, że to możliwe. Wypowiedzi Kardynała nie sugerowały takiego obrotu sprawy. Bardzo rzadki to też przypadek, że kardynał zmienia diecezję. Stało się to jednak ku wielkiej radości i taki wybór wydaje się najlepszym z możliwych.
CZYTAJ DALEJ

Wizyta Wielkiego Kanclerza

2025-12-24 21:34

Archiwum UPJPII

W poniedziałek 22 grudnia kardynał Grzegorz Ryś gościł na posiedzeniu Senatu UPJPII i obejrzał nowo wybudowany kampus.

Rozpoczynając posiedzenie Senatu, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, zwrócił się do kardynała Grzegorza Rysia, zaproszonego na to posiedzenie. Obejmując urząd metropolity krakowskiego, Kardynał – zgodnie z tradycją – stał się Wielkim Kanclerzem UPJPII. Rektor podkreślił szczególną więź, jaka łączy Eminencję z uczelnią. Przypomniał drogę akademicką kardynała, który niemal całe swoje studia i rozwój naukowy – od magisterium, przez doktorat, aż po habilitację – związał właśnie z tą uczelnią, wówczas jeszcze Papieską Akademią Teologiczną. Zaznaczył, że przez wiele lat kardynał był także jej pracownikiem naukowym, a dziś, po latach, powraca do Uniwersytetu jako Wielki Kanclerz. Rektor mówił o tym powrocie jako o domknięciu pewnego kręgu historii i z radością powitał kardynała słowami: „Witamy serdecznie w domu. Uniwersytet Papieski jest bowiem domem księdza kardynała, a ksiądz kardynał jest tu Ojcem”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję